Najdroższa książka na świecie znajduje się w Polsce. Jej wartość określa się na 200 milionów złotych

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Artur Nowaczewski: pisarz / Muzeum Diecezjalne w Pelplinie / Facebook


Rozwój druku był niezwykle ważnym momentem w dziejach ludzkości. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż jedna z pierwszych ksiąg powstałych w ten sposób znajduje się w Polsce. Ponadto każdy może zobaczyć ją na własne oczy, choć trzeba mieć przy tym nieco szczęścia.
Wspomniane powyżej dzieło to Biblia Gutenberga, znana również jako Biblia Czterdziestodwuwierszowa lub Biblia Mazarina. Jest to pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane dzięki druku przy użyciu czcionki ruchomej. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452-1455 w Moguncji w Niemczech przez Jana Gutenberga, który był zarazem twórcą maszyny drukarskiej opartej na tzw. ruchomej czcionce. Jeden z takich egzemplarzy można podziwiać w niewielkiej miejscowości w województwie pomorskim.


REKLAMA


Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię


Biblia Gutenberga, Pelplin. Najstarsza Biblia w Polsce wykonana dzięki druku ma niezwykłą historię
Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Biblia Gutenberga została najprawdopodobniej wydrukowana w około 200 egzemplarzach. Do dzisiaj przetrwało 48 z nich, z czego jedynie 20 jest kompletnych. Najwięcej znajduje się w USA (aż 14). W Polsce mamy jedną dwutomową wersję, która posiada także oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki. Na dwa tomy składa się łącznie 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 mm x 85 mm, zawierających 40-42 wierszy. Do Polski trafiła po zakupie przez jednego z biskupów chełmińskich, jako dar dla Zakonu Franciszkanów w Lubawie. Po likwidacji zakonu przywędrowała do diecezji pelplińskiej i do biblioteki seminaryjnej. Przed drugą wojną światową przez Warszawę trafiła do Paryża. W 1940 roku wywieziono ją z kolei do Londynu, a potem Kanady. Do Pelplina ostatecznie powróciła w 1959 roku. Należy jednak podkreślić, iż w tej chwili zobaczenie oryginału księgi jest możliwe jedynie kilka razy w roku. Czy oznacza to zatem, iż w pozostałych terminach wizyta w Pelplinie się nie opłaca?


Ile warta jest Biblia Gutenberga? Muzeum Diecezjalne w Pelplinie niedługo udostępni cenne dzieło
Paulina Ermel z Onetu, która miała okazję zobaczyć oryginał księgi, wyjaśnia w swoim artykule, iż na co dzień w Muzeum Diecezjalnym dla odwiedzających dostępne są faksymile Biblii Gutenberga, czyli ich dokładne kopie. Oryginał udostępniany jest szerszej publiczności kilka razy w roku, a okazje te nie mają niestety stałej daty. o ile więc zależy nam na zobaczeniu oryginalnej księgi, najlepiej śledzić Muzeum Diecezjalne w Pelplinie w mediach społecznościowych. Najbliższe takie wydarzenie zaplanowano na weekend 14-15 września 2024 roku.
Na koniec warto wspomnieć o wartości pieniężnej tak wyjątkowego zabytku. Portal Wielka Historia podaje, iż kompletny egzemplarz Biblii Gutenberga może uzyskać cenę 25-35 milionów dolarów, czyli do 140 milionów złotych. Biblia pelplińska może być jednak warta jeszcze więcej. Według Onetu jest to choćby 200 milionów złotych, mimo iż brakuje jej jednej karty. Wpływa na to m.in. unikalna plama drukarska na jednej ze stron, która pozwoliła zrekonstruować kształt piętnastowiecznej czcionki drukarskiej. Dzięki niej egzemplarz znajdujący się w Polsce wyróżnia się w skali światowej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału