Najciekawsze i najwyższe punkty widokowe w Polsce

bialyorzel24.com 2 dni temu

Będąc w okresie letnim w Polsce, warto wybrać się na niezwykłą wycieczkę, podczas której kraj ukaże się Wam z zupełnie nowej perspektywy. Nie przez zabytkowe budowle, nie przez tętniące życiem ulice miast, ani choćby nie poprzez zielone szlaki wiodące przez lasy i góry, ale z wysokości – z tarasów i wież widokowych rozsianych po całym kraju. Wysoko nad ziemią, zaczynają się historie, które chwytają za serce i pokazują, jak piękna jest Polska.

Z tarasu zlokalizowanego na 32. piętrze budynku Olivia Star w Gdańsku roztacza się widok na całe Trójmiasto. Fot. POT

Widok na Wolin

W 2024 roku, w marcu na zachodnim krańcu Polski w Wolinie otwarto nową wieżę widokową. Drewniana konstrukcja wykonana z drzewa modrzewiowego , która kształtem ma przypominać łódź żaglową, wznosi się na wysokość 32 metrów, a taras widokowy znajduje się na 26 metrze, skąd rozciąga się zachwycający widok na Zalew Szczeciński i panoramę miasta Wolin. Przy dobrej pogodzie można choćby dostrzec klifowe wybrzeże. Dzięki szerokim podjazdom z podwójnymi barierkami i łagodnym pochylniom, z wieży mogą także korzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Latarnia Stilo

Kolejnym ciekawym punktem w morskim klimacie jest Latarnia morska Stilo, położona w malowniczej wsi Osetnik (dawniej Stilo) niedaleko Łeby. Jest jednym z najciekawszych przykładów morskiej architektury w Polsce. Jej wyjątkowość wynika nie tylko z położenia, ale i z konstrukcji – zbudowana została bowiem ze skręcanych płyt żeliwnych, co wyróżnia ją na tle innych polskich latarni morskich. Zbudowana na początku XX wieku, latarnia mierzy imponujące 33 metry wysokości. Znajdują się na niej dwie galerie widokowe – niższa i wyższa, skąd roztacza się zachwycający widok na rozciągające się bezkresne Morze Bałtyckie, okoliczne lasy oraz panoramę Łeby. Latarnia Stilo położona jest na szczycie wysokiej wydmy, zaledwie kilometr od brzegu morza, co sprawia, iż jest doskonałym punktem obserwacyjnym. Otoczona lasami, stanowi idealne miejsce dla tych, którzy pragną połączyć relaks na łonie natury z odkrywaniem historycznych zakątków Polski.

Fot. POT

Spacer w chmurach

Z nadmorskich klimatów przenosimy się w Góry Izerskie. W Świeradowie-Zdroju, popularnym uzdrowisku położonym w województwie dolnośląskim czeka Ścieżka w chmurach Sky Walk. To imponująca, najwyższa tego typu budowla w Polsce, która wnosi się na wysokość 62 metrów. Na sam szczyt prowadzi łagodnie wijąca się kładka o długości 850 metrów. A na samej górze czekają nie tylko zachwycające widoki na romantyczną zabudowę uzdrowiska oraz piękno przyrody, ale także coś dla osób o mocniejszych nerwach i pozbawionych lęku wysokości. To szklany taras, przez którym widać wszystko w dole, a stojąc na nim poczujcie się jak zawieszeni w powietrzu. Powrót ze szczytu też może być ekstremalny – dzięki 105-metrowej zjeżdżalni w kilka sekund będziecie na dole.

Fot. POT

Kolejną tego typu atrakcją, gdzie świat możemy oglądać z góry jest pierwsza w Polsce wieża widokowa zlokalizowana w koronach drzew, w Krynicy-Zdroju. To niesamowita konstrukcja, oparta na 18 wieżach oraz 87 słupach, wznosi się na prawie 50 metrów nad lasami pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Do wieży prowadzi kilometrowa, o łagodnym nachyleniu ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Z wieży roztacza się przepiękny widok na Jaworzynę Krynicką, gdzie znajduje się górna stacja kolejki gondolowej z nową platformą widokową. Z platformy można podziwiać rozległe panoramy Tatr, Beskidów, Pogórza oraz Bieszczadów.

Panorama miasta

A na koniec coś w miejskim klimacie. W wielu polskich miastach powstają coraz wyższe budynki, które także mogą pochwalić się wspaniałymi punktami widokowymi. Jednym z nich jest położony w samym sercu Trójmiasta – Gdańsku budynek Olivia Star. Taras widokowy znajduje się na wysokości 130 metrów, co czyni go idealnym miejscem do podziwiania panoramy Gdańska, Sopotu, Gdyni, a choćby dalekiego Półwyspu Helskiego. Od Stadionu Energa po majestatyczny Klif Orłowski – z Olivia Star całe Trójmiasto leży u waszych stóp. Taras można obejść dookoła, co daje możliwość oglądania panoramy ze wszystkich stron świata. Zlokalizowany na 32. piętrze najwyższego budynku w regionie, taras oferuje nie tylko niezapomniane widoki, ale także bogatą ofertę gastronomiczną oraz przestrzeń idealną na rodzinne czy biznesowe spotkania. Na samą górę dostaniecie się szybką windą, która dowiezie was na 32 piętro w 45 sekund.

Z serca Trójmiasta przenosimy się do stolicy. Warsaw UNIT, jeden z najwyższych wieżowców w Polsce, zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, wprowadza nowy wymiar miejskich atrakcji i oferuje przeżycia na najwyższym poziomie. Na 46. piętrze tego nowoczesnego biurowca znajduje się Skyfall Warsaw – przeszklony taras widokowy, który stanowi prawdziwe wyzwanie choćby dla osób o mocnych nerwach. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie i druga na świecie. Taras położony na wysokości prawie 200 metrów wykonany całkowicie z przeszklonych elementów, w tym podłogi, wystaje poza kontury budynku, co samo w sobie jest już emocjonującym doświadczeniem. Dodatkowo adrenalinę zapewnia kilkukrotne przechylania się konstrukcji o 15 stopni w dół przy użyciu specjalnego mechanizmu. To naprawdę przyprawia o szybsze bicie serca. Skyfall Warsaw to więcej niż tylko widok – to doświadczenie, które zmienia percepcję miejskiej przestrzeni, łącząc technologię, design i emocje.

Najwyższy budynek w Polsce

Warszawa latem 2025 roku ma się wzbogacić o kolejną atrakcję na wysokościach. Biurowiec Varso Tower, o imponującej wysokości 310 metrów – najwyższy budynek nie tylko Warszawy i Polski, ale całej Unii Europejskiej udostępni dwa tarasy widokowe. Najwyższym punktem będzie osłonięty taras na dachu, czyli na 53. piętrze. Drugi punkt widokowy, na którym będą drzewa, znajdzie się 4 piętra niżej. Na górę goście dotrą panoramicznymi windami w około pół minuty. Tarasy widokowe w Varso Tower będą jednymi miejscami w Warszawie, z których będzie można spojrzeć z góry na drugi najwyższy budynek Polsce – Pałac Kultury i Nauki (237 metrów). A najdalszy punkt, jaki przy dobrej pogodzie będzie można dostrzec z tarasów to oddalona o 114 kilometrów od stolicy Łódź.

Z kolei będąc we Wrocławiu trzeba odwiedzić jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji Wrocławia – taras widokowy w Sky Tower, położony na przedostatnim, 49. piętrze. Z wysokości prawie 200 metrów możecie podziwiać panoramiczne widoki miasta, ale również malownicze okolice – od góry Ślęży, przez Chełmiec, aż po majestatyczną Śnieżkę, szczególnie gdy pogoda sprzyja dalekim obserwacjom. Niezależnie od pory roku, widoki zachwycają i pozwalają dostrzec Wrocław i jego otoczenie w pełnej okazałości.

To tylko spektakularne przykłady emocjonujących widoków na Polskę, którą możecie podziwiać z wielu innych tarasów, wież i punktów widokowych rozsianych we wszystkich regionach.

POT

Idź do oryginalnego materiału