Jesteś w stanie odgadnąć tytuł książki tylko na podstawie jednej danej – bohatera, który w niej występuje?
Jeśli myślisz, iż to dziecinnie proste, rzucamy Ci wyzwanie: Zdobądź co najmniej 12/15 w tym quizie. Dasz radę? Ten quiz jest niezwykle prosty, o ile chodzi o zasady. Zamiast pytania, zobaczysz imię lub imię i nazwisko bohatera książki.
Twoim zadaniem jest oczywiście wskazanie prawidłowego tytułu. I o ile zasady są proste, o tyle rozwiązanie tego quizu z dobrym rezultatem już niekoniecznie.
QUIZ: My podajemy bohatera, a Ty tytuł książki
Żeby rozwiązać nasz quiz ze 100 proc. skutecznością odpowiedzi, trzeba być po prostu oczytaną osobą. Co prawda na naszej liście znalazły się książki popularne, nie niszowe, ale jako bohaterów czasem wybieraliśmy postaci z drugiego planu.
O jakie książki zapytamy? Nie możemy tego zdradzić. W dzisiejszym quizie o książkach na pewno jednak znajdą się pozycje zarówno polskich, jak i zagranicznych pisarzy. Będą książki nagradzane literackimi Noblami, ale też te nieco mniej docenione (co nie znaczy, iż gorsze).
Jeśli zatem uważasz, iż temat tego quizu pasuje do Twoich zainteresowań jak ulał, nie zwlekaj dłużej. Kliknij w przycisk „ZACZYNAMY!” i postaraj się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Powodzenia, trzymamy za Ciebie kciuki.
GARŚĆ WIEDZY
CZY WIESZ, ŻE… Za najstarszy polski druk uważa się wydany w 1473 roku… kalendarz na 1474 rok. Materiał ten wydrukowano w pierwszej polskiej drukarni założonej przez pochodzącego z Bawarii Kaspara Straube.
Książki, dzięki wynalezieniu druku, gwałtownie zaczęły zyskiwać na popularności, oczywiście głównie w środowiskach osób zamożnych i lepiej wykształconych. Dziś niewielu Polaków czyta. Tylko 39 proc. zadeklarowało, iż przeczytało choćby jedną książkę w 2019 roku.
To i tak nieco więcej niż w roku 2018, kiedy to przeczytanie minimum jednej pozycji deklarowało 37 proc. ankietowanych. Być może wpływ na to miało zdobycie Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk.
Od ponad 10 lat odsetek osób, które deklarują przeczytanie siedmiu lub więcej w ciągu roku, nie przekracza 12 proc. W roku 2019 przeczytanie takiej liczby książek zadeklarowało jedynie 9 proc. ankietowanych.