Muzyka lat 80-tych: 30 niezapomnianych przebojów

bestyle.pl 3 miesięcy temu

Muzyka lat 80-tych pozostawiała nam wiele niezapomnianych przebojów. Wraz z powstaniem MTV i powszechna dostępność nowych technologii pozwoliły artystom na tworzenie unikalnych dźwięków i stylów, które zdefiniowały scenę muzyczną owych czasów. Listy przebojów zdominowała muzyka pop, a ikony takie jak Michael Jackson, Madonna i Prince przesuwały granice w swoich teledyskach i występach scenicznych.

1. „Billie Jean” – Michael Jackson

Billie Jean” to jeden z największych przebojów Michaela Jacksona, wydany jako singel 2 stycznia 1983 roku z albumu Thriller. Utwór ten był miksowany aż 91 razy przez Bruce’a Swediena, a Jackson nagrał wokale przez sześciometrową rurkę z kartonu. Teledysk do „Billie Jean” wyreżyserowany przez Steve’a Barrona był pierwszym klipem czarnoskórego artysty często emitowanym na MTV. Podczas wykonania tej piosenki na koncercie Motown 25 w 1983 roku, Jackson zaprezentował słynny moonwalk.

2. „Sweet Child O’ Mine” – Guns N’ Roses

„Sweet Child O’ Mine” to przełomowy hit zespołu Guns N’ Roses, który ukazał się na debiutanckim albumie „Appetite for Destruction” w 1987 roku. Singel ten osiągnął status numeru jeden na liście Billboard Hot 100, stając się jedynym numerem jeden tego zespołu w Stanach Zjednoczonych. Tekst piosenki został zainspirowany ówczesną dziewczyną wokalisty Axla Rose’a, Erin Everly, córką Dona Everly’ego z duetu The Everly Brothers. Charakterystyczna gitarowa linia melodyczna została stworzona spontanicznie podczas próby zespołu, a słynny przełom „Where do we go now?” został dodany na sugestię producenta.

3. „Like a Virgin” – Madonna

„Like a Virgin” to kontrowersyjny przebój Madonny z 1984 roku, który stał się jej pierwszym numerem 1 na liście Billboard Hot 100. Utwór został napisany przez Billy’ego Steinberga i Toma Kelly’ego, a jego dwuznaczne słowa i sugestywny teledysk wzbudziły oburzenie krytyków. Piosenka pochodzi z drugiego albumu Madonny „Like a Virgin”, który ugruntował jej pozycję gwiazdy pop i sprzedał się w ponad 21 milionach egzemplarzy na całym świecie. Kontrowersyjny tekst piosenki i prowokacyjny teledysk pomogły ugruntować status Madonny jako ikony, która wywarła silny wpływ na kreowanie mody w latach 80-tych.

4. „Livin’ on a Prayer” – Bon Jovi

„Livin’ on a Prayer” to przełomowy hit rockowego zespołu Bon Jovi z 1986 roku, który stał się ich sygnaturowym utworem. Piosenka opowiada historię pracującej klasy pary – Tommy’ego i Giny – którzy pomimo przeciwności losu trzymają się razem, żyjąc z dnia na dzień. Utwór pochodzi z albumu „Slippery When Wet” i był drugim z rzędu numerem 1 na liście Billboard Hot 100 dla Bon Jovi. Teledysk do „Livin’ on a Prayer” w reżyserii Wayne’a Ishama, z charakterystyczną sceną tańca Madonny na weneckich kanałach, stał się kultowy i przyczyni się do ogromnej popularności piosenki.

5. „Take on Me” – A-ha

„Take on Me” to przełomowy hit norweskiego zespołu a-ha, który odniósł globalny sukces w 1985 roku. Utwór początkowo nie odniósł sukcesu, ale po nagraniu nowej wersji i stworzeniu innowacyjnego teledysku z wykorzystaniem animacji rotoskopowej, piosenka wskoczyła na pierwsze miejsce list przebojów w USA i Wielkiej Brytanii. Teledysk do „Take on Me” wyreżyserowany przez Steve’a Barrona zdobył aż 6 nagród na MTV Video Music Awards w 1986 roku, w tym za najlepszy teledysk roku. Klip ten, z charakterystyczną sceną przejścia z animacji do rzeczywistości, stał się ikoną lat 80. i jednym z najbardziej rozpoznawalnych teledysków w historii.

6. „Thriller” – Michael Jackson

Piosenka pochodzi z szóstego albumu studyjnego Jacksona o tym samym tytule, który jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów z ponad 70 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Teledysk do „Thrillera” w reżyserii Johna Landisa, z charakterystyczną sceną tańca zombie, został wpisany do National Film Registry Biblioteki Kongresu jako „kulturowo, historycznie lub estetycznie znaczący”. Utwór zdobył dwie nagrody Grammy, w tym za najlepszy teledysk roku, i stał się punktem zwrotnym w karierze Jacksona, umacniając jego status ikony popkultury.

7. „Every Breath You Take” – The Police

„Every Breath You Take” to przebój rockowego zespołu The Police z 1983 roku, który stał się ich największym hitem na liście Billboard Hot 100, utrzymując się na szczycie przez osiem tygodni. Utwór pochodzi z albumu „Synchronicity” i został napisany przez Stinga, wokalistę i basistę zespołu. Pomimo melodyjnego i łagodnego brzmienia, tekst piosenki ma dość mroczny i obsesyjny wydźwięk, opisując zaborczego kochanka śledzącego każdy ruch swojej ukochanej. Teledysk do „Every Breath You Take” w reżyserii Godleya i Creme’a, z charakterystycznymi scenami tańca w świetle stroboskopów, stał się ikoną lat 80. i zdobył cztery nagrody MTV Video Music Awards, w tym za Teledysk Roku.

8. „When Doves Cry” – Prince

„When Doves Cry” to przełomowy hit Prince’a z 1984 roku, który stał się jego pierwszym numerem 1 na liście Billboard Hot 100 i jednym z największych przebojów roku. Utwór pochodzi z albumu „Purple Rain” i został skomponowany specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu o tym samym tytule. Piosenka nie zawiera gitary basowej, co nadaje jej charakterystycznego, niedosyconego brzmienia, doskonale oddającego mroczny i obsesyjny nastrój tekstu. Teledysk do „When Doves Cry”, wyreżyserowany przez samego Prince’a, wzbudził kontrowersje wśród szefów stacji telewizyjnych ze względu na sugestywną naturę seksualną.

9. „Girls Just Want to Have Fun” – Cyndi Lauper

„Girls Just Want to Have Fun” to przebojowy singiel Cyndi Lauper z 1983 roku, który stał się nieoficjalnym manifestem kobiecej niezależności. Utwór pochodzi z debiutanckiego albumu Lauper „She’s So Unusual” i został pierwotnie napisany przez Roberta Hazarda w 1979 roku z męskiej perspektywy i wydźwiękiem seksualnym. Lauper zdecydowała się zmienić tekst i aranżację, nadając piosence feministyczny wydźwięk. Teledysk do piosenki, wyreżyserowany przez Eda Grilesa, zdobył nagrodę MTV Video Music Award i przyczynił się do ogromnej popularności utworu.

10. „I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)” – Whitney Houston

„I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)” to ikoniczny przebój Whitney Houston z 1987 roku, który stał się jej czwartym numerem 1 na liście Billboard Hot 100. Utwór pochodzi z jej drugiego albumu studyjnego „Whitney” i został napisany przez George’a Merrilla i Shannona Rubicama z zespołu Boy Meets Girl. Piosenka została nagrana przy użyciu automatu perkusyjnego Roland TR-808, co nadało jej charakterystycznego, tanecznego brzmienia. Teledysk do utworu, wyreżyserowany przez Briana Granta, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych klipów lat 80. i przyczynił się do ogromnej popularności piosenki na całym świecie.

11. „Jump” – Van Halen

„Jump” to przełomowy przebój zespołu Van Halen z 1984 roku, który stał się ich jedynym numerem 1 na liście Billboard Hot 100. Utwór pochodzi z albumu „1984” i został nagrany przy użyciu syntezatora Oberheim OB-Xa przez Eddie’go Van Halena, co było nowatorskim posunięciem dla tej gitarowej grupy. Teledysk do „Jump”, przedstawiający zespół grający na scenie, zdobył nagrodę MTV Video Music Award za „Najlepszą Oprawę Sceniczną” i przyczynił się do ogromnej popularności piosenki.

12. „Faith” – George Michael

„Faith” to przełomowy album George’a Michaela z 1987 roku, który ugruntował jego status megagwiazdy pop. Płyta zawierała takie przeboje jak tytułowy singel „Faith”, a także „Father Figure”, „One More Try” i „Monkey”. Okładka albumu z Michaelem w skórzanej kurtce i zaroście stała się ikoniczna, odchodząc od jego wcześniejszego wizerunku grzecznego chłopca z Wham!. Teledysk do „Faith” z charakterystycznym tańcem w koście wzbudził kontrowersje, ale przyczynił się do ogromnej popularności albumu, który sprzedał się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie.

13. „Eye Of The Tiger” – Survivor

„Eye of the Tiger” to przebój rockowego zespołu Survivor z 1982 roku, skomponowany na potrzeby filmu „Rocky III”. Utwór odniósł ogromny sukces, spędzając 6 tygodni na szczycie listy Billboard Hot 100 i stając się jednym z największych przebojów dekady lat 80-tych. Piosenka została nagrodzona Grammy za Najlepszy Rockowy Występ Duetu lub Grupy z Wokalem oraz nominowana do Oscara za Najlepszą Oryginalną Piosenkę. Według danych z 2014 roku, sprzedaż cyfrowa „Eye of the Tiger” w samych Stanach Zjednoczonych przekroczyła 3,8 miliona kopii.

14. „Careless Whisper” – George Michael

„Careless Whisper” to przebój George’a Michaela z 1984 roku, który stał się jednym z największych hitów dekady lat 80-tych. Utwór zadebiutował na drugim albumie Wham! zatytułowanym „Make It Big” i osiągnął status numer jeden na listach przebojów w ponad 25 krajach, sprzedając się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy na całym świecie. Charakterystyczną cechą piosenki jest solowy saksofon zagrany przez Steve’a Gregory’ego, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych tamtej epoki. Pomimo ogromnego sukcesu komercyjnego, sam Michael nie był do końca zadowolony z utworu, określając go jako „niezbyt dobry tekst” napisany dość „lekkomyślnie” w młodości.

15. „Total Eclipse Of The Heart” – Bonnie Tyler

„Total Eclipse of the Heart” to przebój Bonnie Tyler wydany w 1983 roku jako główny singiel z jej piątego albumu „Faster Than the Speed of Night” . Utwór, napisany i wyprodukowany przez Jima Steinmana, stał się międzynarodowym hitem, osiągając pierwsze miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, USA i wielu innych krajach. Ciekawostką jest, iż pierwotnie piosenka miała być częścią musicalu o wampirach, a jej roboczy tytuł brzmiał „Vampires in Love”. Teledysk do utworu, pełen gotyckich i surrealistycznych obrazów, został nakręcony w opuszczonym sanatorium w Anglii

Poznaj również: Polskie przeboje lat 80-tych

16. „Don’t Stop Believing” – Journey

„Don’t Stop Believin'” to przebojowa rockowa ballada zespołu Journey, wydana w październiku 1981 roku jako singel promujący album „Escape”. Utwór zyskał ogromną popularność dzięki charakterystycznemu fortepianowemu intro oraz inspirującym tekstom o wierze w marzenia i dążeniu do celu pomimo przeciwności losu. Piosenka została uhonorowana przez Bibliotekę Kongresu USA jako „kulturowo, historycznie lub estetycznie znacząca” i rozeszła się w nakładzie ponad 7 milionów cyfrowych kopii, stając się jednym z największych przebojów XX wieku.

17. „Bette Davis Eyes” – Kim Carnes

„Bette Davis Eyes” to przebój Kim Carnes wydany w 1981 roku, który stał się jednym z największych hitów tamtej dekady, spędzając dziewięć tygodni na szczycie listy Billboard Hot 100. Utwór, napisany przez Jackie DeShannon i Donnę Weiss, pierwotnie miał brzmienie jazzowe, ale Carnes nadała mu charakterystyczny, synth-popowy styl, który przyczynił się do jego sukcesu. Piosenka zdobyła dwie nagrody Grammy: za Nagranie Roku i Piosenkę Roku, a sama Bette Davis była tak zachwycona utworem, iż osobiście podziękowała Carnes i autorom tekstu. Teledysk do „Bette Davis Eyes” został wyreżyserowany przez Russella Mulcahy’ego, znanego z pracy nad wieloma kultowymi klipami z ery MTV.

18. „99 Luftballons” – Nena

„99 Luftballons” to kultowy przebój niemieckiej wokalistki Neny, wydany w 1983 roku na jej debiutanckim albumie. Utwór ten, opowiadający historię o tym, jak niewinne wypuszczenie baloników doprowadziło do wybuchu wojny nuklearnej, stał się międzynarodowym hitem i jednym z największych przebojów ery zimnej wojny. Inspiracją do napisania tekstu była obserwacja przez gitarzystę zespołu, jak balony unoszą się nad Murem Berlińskim, co nasunęło myśl o możliwej reakcji wojskowych. Piosenka została nagrana również w wersji anglojęzycznej „99 Red Balloons”, która również odniosła ogromny sukces na całym świecie.

19. „Time After Time” – Cyndi Lauper

„Time After Time” to przebojowy utwór Cyndi Lauper z 1983 roku, który stał się jej pierwszym numerem jeden na liście Billboard Hot 100, utrzymując się na szczycie przez dwa tygodnie w czerwcu 1984 roku. Piosenka została współtworzona przez Lauper i Roba Hymana z zespołu The Hooters, a jej tytuł zaczerpnięto z magazynu TV Guide, gdzie promowano film science-fiction o tej samej nazwie. Słynna linia „the second hand unwinds” została zainspirowana przez producenta Ricka Chertoffa, który podczas sesji nagraniowej zauważył, iż wskazówka sekundowa na jego zegarku porusza się w odwrotnym kierunku. Utwór został nominowany do nagrody Grammy w kategorii Piosenka Roku w 1985 roku.

20. „The Power Of Love” – Huey Lewis & The News

„The Power of Love” to kultowy przebój zespołu Huey Lewis & The News z 1985 roku, napisany specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu „Powrót do przyszłości”. Utwór odniósł ogromny sukces komercyjny, spędzając dwa tygodnie na szczycie listy Billboard Hot 100 i zdobywając nagrodę American Music Award dla Ulubionego Singla Roku. Ciekawostką jest, iż reżyser Robert Zemeckis nalegał, aby w jednej ze scen filmu Marty McFly wraz ze swoim zespołem zagrał właśnie ten utwór, a sam Lewis wcielił się w rolę nauczyciela, który ich przerywa, uznając muzykę za zbyt głośną.

21. „Call Me” – Blondie

„Call Me” to przebojowy singiel zespołu Blondie z 1980 roku, pochodzący z ścieżki dźwiękowej do filmu „American Gigolo”. Utwór został napisany przez wokalistkę Debbie Harry we współpracy z Giorgio Moroderem i osiągnął status numeru jeden na listach przebojów w USA, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Do piosenki nakręcono aż trzy różne teledyski, a w 1989 roku ukazała się jej zremiksowana wersja autorstwa Bena Liebranda. Singiel „Call Me” uznawany jest za jeden z największych przebojów w karierze Blondie, który przyczynił się do popularyzacji muzyki new wave i otworzył zespołowi drzwi do międzynarodowego sukcesu.

22. „Material Girl” – Madonna

„Material Girl” to jeden z największych przebojów Madonny, wydany w 1985 roku jako singiel promujący jej drugi album studyjny „Like a Virgin”. Utwór, skomponowany przez Petera Browna i Roberta Ransa oraz wyprodukowany przez Nile’a Rodgersa, opowiada o pragnieniu bogactwa i luksusu, a jego charakterystyczny refren „living in a material world” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w karierze wokalistki. Ciekawostką jest, iż teledysk do piosenki nawiązywał stylistycznie do słynnej sceny z filmu „Żeńcy życzeń” z 1953 roku, w której Marilyn Monroe śpiewała „Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, a sama Madonna wcieliła się w rolę aktorki zdobywającej serce reżysera.

23. „I Should Be So Lucky” – Kylie Minogue

„I Should Be So Lucky” to debiutancki singiel Kylie Minogue w Wielkiej Brytanii, wydany w 1987 roku i promujący jej pierwszy album studyjny „Kylie”. Utwór ten, skomponowany przez legendarny zespół producencki Stock, Aitken i Waterman, stał się przebojem numer jeden w kilkunastu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech i Japonii. Teledysk do piosenki został nakręcony w Melbourne, a jego wersja telewizyjna zawierała sceny Kylie jadącej samochodem po Sydney. Singiel ten zapoczątkował wielką karierę Minogue jako ikony popu lat 80. i ugruntował jej wizerunek słodkiej, niewysokiej blondynki o dziewczęcym uroku.

24. „Maniac” – Michael Sembell

„Maniac” to przebojowy utwór Michaela Sembello z 1983 roku, który stał się motywem przewodnim filmu „Flashdance” i jednym z największych hitów tamtej dekady. Piosenka została pierwotnie napisana jako ponura opowieść o seryjnym mordercy, ale na prośbę producenta Phila Ramone zmieniono tekst, aby pasował do historii o tancerce z pasją. Ciekawostką jest, iż w teledysku do „Maniac” wykorzystano sceny z filmu, a taneczne ruchy wykonywała dublera Jennifer Beals – Marine Jahan. Sukces utworu przyczynił się do popularyzacji muzycznych wideoklipów jako narzędzia promocji filmów.

25. „She’s Like The Wind” – Patrick Swayze, Wendy Froser

„She’s Like the Wind” to przebojowa ballada Patricka Swayze’a z 1987 roku, pochodząca z kultowej ścieżki dźwiękowej do filmu „Dirty Dancing”. Utwór ten, z charakterystycznym wokalem Swayze’a i Wendy Fraser, osiągnął trzecie miejsce na liście Billboard Hot 100 oraz pierwsze na liście przebojów Adult Contemporary. Piosenka została pierwotnie napisana w 1984 roku z myślą o innym filmie, ale dopiero po usłyszeniu dema przez producentów „Dirty Dancing” zdecydowano się ją wykorzystać. Teledysk do utworu składa się ze scen z filmu, a sam Swayze określił go jako „bardzo osobisty” i „bliski jego sercu”.

26. „Crazy Little Thing Called Love” – Queen

„Crazy Little Thing Called Love” to przebojowy utwór zespołu Queen, napisany przez Freddiego Mercury’ego w 1979 roku i wydany na albumie „The Game” w 1980 roku. Piosenka, będąca hołdem dla Elvisa Presleya, została skomponowana przez Mercury’ego w zaledwie 10 minut podczas kąpieli w hotelu Bayerischer Hof w Monachium. Mercury, który zwykle nie grał na gitarze, zagrał na niej podczas nagrywania utworu oraz na koncertach, co było wyjątkowym wydarzeniem w historii zespołu. Utwór osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 w USA i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych hitów Queen.

27. „You’re My Heart, You’re My Soul” – Modern Talking

„You’re My Heart, You’re My Soul” to debiutancki singiel niemieckiego duetu Modern Talking, wydany 29 października 1984 roku i promujący ich pierwszy album „The 1st Album”. Utwór ten, skomponowany przez Dietera Bohlena, stał się jednym z największych przebojów lat 80-tych, osiągając status numeru jeden na listach przebojów w ponad 25 krajach na całym świecie. Ciekawostką jest, iż początkowo singiel nie odniósł większego sukcesu, dopiero po kilku miesiącach stał się hitem na skalę globalną. Teledysk do piosenki, utrzymany w stylistyce science-fiction, został nakręcony w Berlinie Zachodnim i przyczynił się do popularyzacji zespołu wśród młodych fanów muzyki tanecznej.

28. „Another Brick In The Wall” – Pink Floyd

„Another Brick in the Wall” to słynny utwór zespołu Pink Floyd, który składa się z trzech części: Part I, Part II i Part III, pochodzących z koncepcyjnego albumu „The Wall” z 1979 roku. Najbardziej rozpoznawalną częścią jest „Another Brick in the Wall, Part II” z charakterystycznym chórem dziecięcym śpiewającym refren „We don’t need no education”. Chór został nagrany przez uczniów lokalnej szkoły, którzy później pozwali zespół o należne im tantiemy. Utwór stał się hymnem buntu młodzieży przeciwko systemowi edukacji i został zakazany w RPA z powodu swojego rewolucyjnego przesłania.

29. „Take My Breath Away” – Berlin

„Take My Breath Away” to kultowy przebój zespołu Berlin z 1986 roku, pochodzący z ścieżki dźwiękowej do filmu „Top Gun”. Utwór, skomponowany przez Giorgio Morodera i Toma Whitlocka, zdobył Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę oraz nagrodę Golden Globe w tej samej kategorii. Ciekawostką jest, iż piosenka została pierwotnie zaproponowana zespołowi The Motels, ale ostatecznie powierzono ją Berlinowi na sugestię samego Morodera, który wcześniej współpracował z tą grupą. Charakterystyczny, syntezatorowy dźwięk utworu oraz zmysłowy wokal Terri Nunn przyczyniły się do jego ogromnej popularności i uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych lat 80-tych.

30. „Forever Young” – Alphaville

„Forever Young” to przebojowy singiel niemieckiego zespołu Alphaville, wydany we wrześniu 1984 roku jako główny utwór promujący ich debiutancki album o tym samym tytule. Piosenka, początkowo skomponowana jako szybki kawałek w średnim tempie, została przekształcona w charakterystyczną, syntezatorową balladę o pragnieniu wiecznej młodości. Ciekawostką jest, iż tytuł utworu był pierwotnie nazwą samego zespołu, zanim muzycy zmienili ją na Alphaville. Ponadto, słynny refren „Let’s dance in style, let’s dance for a while” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów muzycznych lat 80-tych, przyczyniając się do ogromnego sukcesu komercyjnego singla na całym świecie.

Idź do oryginalnego materiału