Muzyka dla Gazy. "Sytuacja ludności cywilnej jest katastrofalna"

wiadomosci.gazeta.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: grafika: materiały organizatorów


20 listopada 2023 roku o godzinie 20 na dużej scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny na rzecz Lekarzy bez Granic, którzy nieustannie ratują życie i zdrowie w Strefie Gazy. Gazeta.pl objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym. Koncert można obejrzeć na naszej stronie głównej.
- Sytuacja ludności cywilnej w Strefie Gazy jest katastrofalna. Podobnie sytuacja systemu ochrony zdrowia, który na skutek bombardowań i blokady Strefy uległ kompletnemu załamaniu. Mieszkańcy i mieszkanki Strefy Gazy potrzebują pomocy natychmiast i będą potrzebowali jej jeszcze przez długi czas, bez względu na to, jak rozwinie się obecna sytuacja - mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce. - Dlatego zdecydowaliśmy się na otworzenie zbiórki celowej, z której fundusze przeznaczone będą na pomoc osobom dotkniętym przez tę wojnę - tłumaczy.


REKLAMA


Wielkie gwiazdy na scenie
Na scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Paulina Przybysz, Gaba Kulka, Krzysztof Zalewski, Bovska, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Bela Komoszyńska (Sorry Boys), Arek Kłusowski, Rosalie., Marita Albán Juárez. Koncert otworzy Monika Quinn - wybitna polska pianistka, ćwierćfinalistka XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku. Solistom na scenie będzie towarzyszył zespół w składzie: Bartosz Staszkiewicz (klawisze), Krzysztof Kawałko (gitara), Krzysztof Baranowski (bas) oraz José Manuel Albán-Juárez (perkusja). Koncert poprowadzi Sylwia Chutnik.
- W ciągu niecałego tygodnia na nasz apel i prośbę o występ zareagowali bez wahania najwięksi artyści polskiej sceny muzycznej - opowiada Gaba Kunert, inicjatorka projektu.


Chyba w ten sposób wszyscy próbujemy przekuć obezwładniającą bezsilność w coś dobrego. Pomagają wszyscy: managerowie artystów, producenci, scenografowie, akustycy, oświetleniowcy. W kilkanaście godzin powstał zespół, który będzie akompaniował solistom przez cały koncert. Otrzymaliśmy niezbędny sprzęt, a choćby przepiękny fortepian od firmy Kawai.


"Mamy nadzieję, iż koncert poruszy serca"
Za oprawę wizualną i organizację koncertu odpowiada agencja Mufu. - Bardzo poruszyła nas tragiczna sytuacja w Gazie, szczególnie dzieci. Podjęliśmy natychmiastową decyzję w zespole o szerokim wsparciu dla tej inicjatywy - opowiada Marcin Rossa, CEO i dyrektor kreatywny Mufu. - Odpowiadamy za ten projekt od strony organizacyjnej, zaprojektowaliśmy grafiki, oprawę wizualną sceny. Mamy nadzieję, iż koncert poruszy serca - mówi.
Wszyscy artyści, soliści, muzycy, producenci, akustycy i oświetleniowcy pracują przy tym projekcie bez wynagrodzenia. Niezbędne koszty związane z techniczną obsługą teatru zostały pokryte przez anonimowych prywatnych darczyńców, którzy od początku wspierali pomysł koncertu.


Koncert będzie transmitowany na stronach Gazeta.pl i Wyborcza.pl, które objęły wydarzenie patronatem medialnym.
- Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania. W szczególności organizatorkom i organizatorom, artystom i artystkom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję koncertu "Muzyka dla Gazy". Jesteśmy głęboko poruszeni ich wysiłkiem, bezinteresownością i entuzjazmem, z jakim włączają się w tę inicjatywę - mówi Draginja Nadażdin.
Dramatyczna sytuacja w Strefie Gazy
W wyniku działań wojennych w Strefie Gazy lokalny system opieki zdrowotnej kompletnie się załamał. Ostatnie działające szpitale nie są w stanie przyjmować i leczyć tak wielkiej liczby rannych. Personel medyczny jest skrajne wyczerpany. Dramatycznie brakuje lekarstw, materiałów medycznych, środków znieczulających. Kończy się paliwo do generatorów prądu, wskutek czego przestają działać kolejne placówki medyczne.
Lekarze bez Granic stoją w gotowości, by natychmiast zwiększyć skalę swoich działań, kiedy tylko będzie to możliwe. Jakkolwiek rozstrzygnie się obecna wojna, system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy będzie wymagał odbudowy, a jej mieszkanki i mieszkańcy będą potrzebowali pomocy jeszcze przez długi czas.


O Lekarzach bez Granic
Od ponad 50 lat Lekarze bez Granic niosą medyczną pomoc humanitarną osobom pokrzywdzonym na skutek klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych oraz społecznościom wykluczonym z dostępu do opieki medycznej w ponad 70 krajach. Kierują się etyką lekarską, zasadami neutralności, bezstronności i niezależności. W 1999 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/660785996249327
Link do zbiórki na Pomagam.pl: https://pomagam.pl/strefa-gazy
Idź do oryginalnego materiału