Co przyniósł kończący się tydzień? Co wydarzyło się w tym tygodniu?
Jak co odcinek czas podsumować mijający tydzień. Pojawiło się w nim wiele premier i informacji muzycznych. Czas zacząć nasze co tygodniowe muzyczne podsumowanie tygodnia. To bardzo udany i interesujący tydzień obfitujący w muzyczne premiery.
NAJLEPSZE PREMIERY TYGODNIA
Mikolas Josef to czeski wokalista. Popularność przyniósł mu udział w Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Lie to Me. Artysta kilka dni temu zapowiedział za pośrednictwem swoich social mediów premierę nowego utworu. Piosenka zatytułowana Boys Don’t Gry swoją premierę miała 24 marca. Wspomniany utwór zgodnie z zapowiedzią ujrzał światło dzienne.
Baranovski to polski wokalista i autor tekstów. Na swoim koncie ma już kilka radiowych hitów jak Tęskno mi do gwiazd czy Lubię być z nią. Wokalista właśnie powraca z nowym utworem zatytułowanym Chcę być sobą. Piosenka swoją oficjalną premierę miała 24 marca. W sieci dostępny jest już oficjalny klip. Warto dodać, iż utwór jest pierwszą zapowiedzią najnowszego, trzeciego albumu studyjnego od Baranovskiego.
Eyed Closed taki tytuł nosi najnowszy utwór od brytyjskiego wokalisty Ed’a Sheerana. Artysta zaprezentował nową piosenkę 24 marca. Jest to pierwsza zapowiedź najnowszego krążka artysty zatytułowanego Substract, którego premiera przewidziana jest na 5 maja. Utwór jest już dostępny wraz z klipem na YouTube a także w serwisach streamingowych.
NASZE TYGODNIOWE CYKLE
Sara James to obiecująca artystka młodego pokolenia. Mimo jej młodego wieku o jej poczynaniach miał okazję usłyszeć cały świat. Jej niesamowite możliwości wokalne, artystyczna dojrzałość i naturalna charyzma doprowadziły ją na finałową scenę największego programu typu talent show – America’s Got Talent! Nie zatrzymuje się ani na chwilę i z wielką determinacją spełnia swoje marzenia, tworząc autorską muzykę. Zaczęła śpiewać publicznie w wieku sześciu lat .Brała udział w Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych w Szczecinku, na którym zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej W 2020 stanęła na podium World Talent Show oraz zdobyła Srebrny Mikrofon w finale Lubuskiego Festiwalu Piosenki Pro Arte. W 2021 roku zwyciężyła 4. edycję programu The Voice Kids oraz zajęła 2. miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Z kolei w 2022 roku dotarła do finału amerykańskiego „Mam Talent”. Utwory Sary dotykają popowych, melodyjnych brzmień, pod wpływami innych gatunków takich jak r&b czy hip-hop, czy muzyka afro. Artystka ma na swoim koncie dwa mini albumy a także kilka singli. Czas poznać pięć najlepszych utworów od młodej artystki.
Mamy środę a więc czas na interesujący kanał jaki natrafiłem przeglądając YouTube. Mowa tu o NaukowoTV. kanał prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Celem kanału jest popularyzacja nauki dzięki przykładów, obrazów, eksperymentów myślowych. Kanał szczególnie polecany miłośnikom zoologii i geologii. Najpopularniejsze filmy na kanale to na przykład: “Największy wąż jaki żył na ziemi”, “Co by było, gdyby stopiły się wszystkie lodowce?”, “Jak będzie wyglądał człowiek przyszłości?”. o ile interesuje Was ta tematyka to ten kanał zdecydowanie należy odwiedzić.
Arek Kopera ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – specjalność saksofon jazzowy. Jest właścicielem studia produkcji muzycznej Black Kiss Records, gdzie pracował z wieloma znanymi polskimi artystami – m.in. Dawidem Podsiadło, Beatą Kozidrak, Darią Zawiałow, Krzysztofem Zalewskim, sanah, Mrozu, Kasią Lins czy Anią Karwan. W 2019 roku wraz z Marcinem Macukiem wyprodukował hymn Męskie Granie Orkiestra 2019 – „Sobie i Wam” w wykonaniu Nosowskiej, Igo, Organka oraz Krzysztofa Zalewskiego. Na co dzień Arek współpracuje z sanah, z którą wspólnie stworzyli m. in. hit „etc.(na disco)” czy duet z Darią Zawiałow „Eldorado”. W zeszłym roku Arek Kopera zrealizował nagrania do albumów m.in. Agnieszki Chylińskiej „Never Ending Sorry” czy Budki Suflera, a także wokale do albumu Dawida Podsiadło „Lata Dwudzieste”. Wraz z Mariuszem Obijalskim wyprodukował debiutancki album Ani Leon „Łezki” – jedną z najlepszych płyt 2022 roku. W tym roku rozpoczyna karierę solową i pracuje nad swoją debiutancką płytą producencką, na której nie zabraknie wielu znanych wokalistów.
Nita to debiutantka, którą z całą pewnością warto zapamiętać. Po latach szkolenia swojego warsztatu m.in. w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz prężnej działalności w social mediach, artystka wchodzi na rynek muzyczny pod szyldem wytwórni Kayax. Wokalista, tekściarka, kompozytorka, osobowość social mediowa i sceniczna – tworzy swój własny, unikatowy styl. Odważne, czasem zuchwałe teksty i elektroniczne, nieoczywiste brzmienia są tym, w czym czuje się najlepiej. Artystka prezentuje pierwszy singiel z nadchodzącej debiutanckiej płyty. „Wars” to historia opowiedziana oczami młodej osoby, która w postaciach z tytułowego Warsa osadza problemy i dysonanse współczesnego świata, z którymi spotyka się na co dzień. Na pozór opowieść o pasażerach pociągu niesie za sobą głębszy przekaz, nie brak w niej szorstkości i surowej oceny, jednak w ten sposób artystka chce nakłonić słuchacza do refleksji. Do utworu powstał teledysk w reżyserii Sary Faruque
Marecky – to producent muzyczny z Wrocławia, który zamierza zainteresować odbiorców swoim wokalem. Szczere i poruszające brzmienie w połączeniu z melodyjnymi aranżacjami tworzy niezwykle atmosferyczny klimat. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma artystami tworząc albumy i single dla między innymi Dawida Kwiatkowskiego, Julii Wieniawy czy Mroza. „Utwór opowiada o transformacji, całkowitej akceptacji siebie i gotowości by żyć swoją prawdą. Możesz opuścić miasto, które gasi twoje światło i usiąść przy ognisku które rozpali ogień w tobie. Miejsce przy którym tańczą cienie to bezpieczna przestrzeń do której wstęp mają tylko wybrani”. – tak o singlu opowiada artysta. Marecky od 7 lat jest rezydentem na Teneryfie, gdzie pracuje w swoim studio Palmar Records. Jego bogate doświadczenie muzyczne rozciąga się również na muzykę klubową. To dlatego podjął się pomysłu, gdzie każdy z utworów z nowo nadchodzącego albumu będzie miał również club remix. Utwór zapowiada debiutancki album, którego premiera przewidziana jest na wiosnę 2024 roku nakładem wydawnictwa Agora Muzyka.
Mamy weekend a więc czas na kolejną ciekawą propozycję na Netflix. Tym razem wybór padł na film pt. Johnny. O czym opowiada? to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.
MEDIA I TELEWIZJA czyli co słychać na szklanym ekranie?
Fryderyki to jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. 22 marca Akademia Fonograficzna podała oficjalne nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2023. W tej edycji o szansę zdobycia statuetki mogły ubiegać się wydawnictwa muzyczne, których premiera przypada na okres pomiędzy 1 grudnia 2021 a 30 listopada 2022 r. W tym roku najwięcej szans na nagrody ma Dawid Podsiadło, który uzyskał 7 nominacji. W 6 kategoriach szansę na statuetkę ma Rubens i sanah. Pięcioma nominacjami może pochwalić się Mrozu, a czterema Brodka oraz Ralph Kaminski. Z trzema nagrodami mogą wrócić Marek Napiórkowski, Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk” oraz Natalia Szroeder. Fryderyki 2023: Znamy nominowanych!
Eurowizja 2023 zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja odbędzie się w Liverpoolu mimo zwycięstwa Ukrainy w poprzednim roku. Wystąpi 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. W tym tygodniu poznaliśmy kolejność występów w obu półfinałach. I tak rywalizację w pierwszym półfinale rozpocznie Norwegia a zakończy Finlandia.
Półfinał I – 9 maja
- Norwegia Alessandra – Queen of kings
- Malta The Busker – Dance (Out own party)
- Serbia Luke Black – Samo mi se spava
- Łotwa Sudden Lights – Aijā
- Portugalia Mimicat – Ai coração
- Irlandia Wild Youth – We are one
- Chorwacja Let 3 – Mama ŠČ!
- Szwajcaria Remo Forrer –Watergun
- Izrael Noa Kirel – Unicorn
- Mołdawia Pasha Parfeny – Soarele și luna
- Szwecja Loreen – Tattoo
- Azerbejdżan TuralTuranX – Tell me more
- Czechy Vesna – My sister’s crown
- Holandia Mia Nicolai i Dion Cooper – Burning daylight
- Finlandia Käärijä – Cha cha cha
W drugi, czwartkowy półfinał tzw. „Polski” rozpocznie Dania a zakończy zespół Voyager reprezentujący Australię. Polska wystąpi z numerem 9.
Półfinał II – 11 maja
- Dania Reiley – Breaking my heart
- Armenia Brunette – Future lover
- Rumunia Theodor Andrei – D.G.T. (Off and on)
- Estonia Alika – Bridges
- Belgia Gustaph – Because of you
- Cypr Andrew Lambrou – Break a broken heart
- Islandia Diljá – Power
- Grecja Victor Vernicos – What they say
- Polska Blanka – Solo
- Słowenia Joker Out – Carpe diem
- Gruzja Iru – Echo
- San Marino Piqued Jacks – Like an animal
- Austria Teya i Salena – Who the hell is Edgar
- Albania Albina i Familja Kelmendi – Duje
- Litwa Monika Linkytė – Stay
- Australia Voyager – Promise