Muzyczne kalendarium – 2 października

vanessa.fm 2 godzin temu

1945, W New Rochelle (stan Nowy Jork) urodził się Don McLean, amerykański gitarzysta i kompozytor. W 1971 roku pojawił się nagle i niespodziewanie na listach przebojów z piosenką “American Pie” – historią amerykańskiej muzyki pop zaśpiewaną w ciągu ośmiu i pół minuty. Później nagrał jeszcze takie przeboje jak “Vincent” (1972) i “Crying” (1980). Wielki przebój Roberty Flack “Killing Me Softly With His Song” z roku 1973 poświęcony był właśnie Donowi McLeanowi.

1959, Piosenka ‘Stay’ w wykonaniu Maurice’a Williamsa i grupy The Zodiacs wspięła się na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów. Piosenka trwa zaledwie 97 sekund i do dzisiaj jest najkrótszą piosenką numer 1 na listach w historii rockandrolla.

1950, Urodził się Mike Rutheford, basista, kompozytor i wokalista – od 1966 roku członek grupy Genesis. Rutherford w 1985 roku założył własny zespół Mike + The Mechanics, z którym także odniósł komercyjny sukces umieszczając na listach przebojów takie utwory jak “The Living Years”, “Word of Mouth”, “Over My Shoulder” oraz “Another Cup of Coffee”.

1951, W Wallsend w Anglii urodził się Gordon Matthew Sumner bardziej znany jako Sting, wokalista i kompozytor, członek grupy The Police. Z zespołem odniósł wiele sukcesów artystycznych i komercyjnych, jako solista wydał kilkanaście płyt, z których pochodzą takie znane kompozycje jak ‘Englishman In New York’, “Fields of Gold”, “If You Love Somebody Set Them Free” czy “Fragile”.
Sting znany też jest jako aktor, działacz na rzecz praw człowieka i ochrony przyrody.

1961, Urodził się Robbie Nevil, amerykański wokalista, kompozytor i gitarzysta. Zanim w 1986 roku wydał swój pierwszy album solowy komponował dla Pointer Sisters i Vanity. Jego największe własne przeboje to “C’est La Vie” (1986), “Dominoes” (1987) i “Wot’s It ToYa” (1987).

1970, Zespół Pink Floyd wydał swój piąty album zatytułowany “Atom Heart Mother”. Oryginalna okładka przedstawia krowę na pastwisku, bez żadnych napisów czy informacji co może znajdować się na płycie. Twórca okładki Storm Thorgerson, zainspirowany twórczością Andy Warhola powiedział, iż pojechał po prostu poza miasto na wieś niedaleko Potters Bar i zrobił zdjęcie pierwszej napotkanej krowie. Po wydaniu płyty właściciel słynnej krowy zidentyfikował ją i oświadczył prasie, iż krowa nosi imię Lulubelle III.

1981, W Chorzowie urodził się Andrzej Lampert – wokalista i współproducent muzyczny zespołu PIN. Był laureatem telewizyjnego programu “Szansa na sukces”, którego gwiazdami były Maryla Rodowicz i Magda Steczkowska. W 1998 roku zadebiutował w trzyosobowym boysbandzie Boom Box. Grupa występowała również na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po dwóch latach istnienia zespół się rozwiązał, a w 2003 roku Lampert wraz z gitarzystą Sebastianem Kowolem i klawiszowcem Aleksandrem Woźniakiem założył grupę PIN.

1982, Grupa Musical Youth umieściła na pierwszym miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii piosenkę “Pass The Dutchie”. W skład grupy wchodzili młodzi chłopcy ze szkoły w Birmingham w wieku od 11 do 16 lat. Piosenka była przeróbką utworu zespołu The Mighty Diamonds o tytule “Pass The Kutchie”, przy czym zwrot ten oznacza w żargonie palenie fajki z konopiami indyjskimi. Słowo “kutchie” zostało zatem zamienione by uniknąć narkotycznych konotacji.

1995, Grupa Oasis wydała swój drugi album zatytułowany “(What’s The Story), Morning Glory”, który wszedł na brytyjskie listy od razu lądując na pierwszym miejscu. Krążek sprzedał się w ilości ponad 18 milionów sztuk na całym świecie i na gali Brit Awards w 2010 roku zdobył tytuł najlepszego brytyjskiego albumu ostatnich trzydziestu lat.

2002, Robbie Williams podpisał najbardziej lukratywny kontrakt w historii brytyjskiego przemysłu muzycznego. Umowa z firmą EMI Records opiewała na kwotę 80 milionów funtów. Zapytany co zrobi z taką ilością pieniędzy, Williams odparł: “zamierzam je wszystkie przeliczyć”.

2006, Brytyjska wokalistka i kompozytorka Katie Melua wpisała się do Księgi Rekordów Guinessa. Melua zagrała podwodny koncert na głębokości 303 metrów poniżej poziomu morza. Koncert odbył się na norweskiej platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Melua i jej zespół przeszli wcześniej gruntowne testy medyczne i trening przetrwania. Melua później określiła to wydarzenie jako “najbardziej surrealistyczny koncert w karierze”.

Idź do oryginalnego materiału