Muzeum Zamkowe przypomniało postać wybitnego etnografa i żołnierza AK

radiokielce.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Muzeum Zamkowe przypomniało postać wybitnego etnografa i żołnierza AK


Obrazy, dokumenty, odznaczenia, srebra, pamiątki rodzinne jak np. listy, fotografie – te i wiele innych eksponatów można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu poświęconej Januszowi Kamockiemu, wybitnemu etnografowi, żołnierzowi AK, muzealnikowi, człowiekowi związanemu z Sandomierzem.

Jego kariera jako badacza rozpoczęła się od pracy nad dawnym strojem sandomierskim. Kamocki zajmował się także Podhalem oraz kulturami dalekowschodnimi. Na ekspozycji można zobaczyć dwie rzeźby indonezyjskie przedstawiające kobietę i mężczyznę w strojach lokalnych. Są także zdjęcia Janusza Kamockiego z jego innych podróży naukowych.

Jak powiedział Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor zamku w Sandomierzu i prof. Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, wystawa jest ważna nie tylko ze względu na postać Janusza Kamockiego i jego miejsca w historii Sandomierza, jak również jego rodziny, ale także z powodu wielkiego daru pamiątek, jakie przekazał na rzecz Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Jest to 1,5 tys. różnych obiektów, na bazie których przygotowana została ekspozycja. Wystawa ma charakter biograficzny, ale nie brakuje w niej elementów, które przenoszą zwiedzającego w czasie i przypominają o polskim ziemiaństwie. Na wystawie odtworzony został salon dworu ziemiańskiego w Podgaju – majątku Kamockich.

– Chcieliśmy odtworzyć atmosferę przedwojennego dworu ziemiańskiego poprzez fotografie, na których jest m.in. Halszka Kamocka, matka Janusza Kamockiego, stół , zastawa i bibeloty – powiedziała Karolina Gara, która wraz z dr hab Tomisławem Giergielem tworzy zespół kuratorski dla tej wystawy.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, iż jest bardzo zadowolony z tego, iż muzeum przypomniało tak szczególną postać, jak Janusz Kamocki, którego znał osobiście i uważa go za człowieka o bogatym dorobku. Zapamiętał go jako osobę życzliwą, pełną energii , zawsze podkreślającą swoje związki z Sandomierzem, który często odwiedzał. Janusz Kamocki jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.

Podczas wernisażu dr Marcin Chorązki z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wygłosił wykład pt. „Codzienność rodzin ziemiańskich w niemieckim systemie okupacyjnym na przykładzie mieszkańców dystryktu radomskiego Generalnego Gubernatorstwa” .

Na wystawie oprócz kolekcji Muzeum Zamkowego są także eksponaty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu, Galerii Antyków Majsak, z urzędu miasta oraz ze zbiorów córki bohatera wystawy Joanny Kamockiej.

Honorowy patronat nad wystawą objął minister kultury Piotr Gliński. Ekspozycja czynna będzie do połowy stycznia przyszłego roku.


Idź do oryginalnego materiału