Ponad 132 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach. To był także czas, w którym modernizację przeszedł Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Najbliższe 12 miesięcy również zapowiada się ciekawie.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach przyznaje, iż cieszy rosnąca frekwencja, bo w 2023 było to ponad 126 tys. odwiedzających. W poszczególnych oddziałach wyglądało to następująco: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – 59 tys. osób, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – 29 tys., w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy – prawie 23 tys., w Muzeum Dialogu Kultur – ponad 11 tys., a w Muzeum Stefana Żeromskiego – 9,6 tys.
– Pałacyk Henryka Sienkiewicza był wyłączony na pół roku, ale gdyby funkcjonował normalnie, ta frekwencja byłaby wyższa – zaznacza.
Prace w Oblęgorku rozpoczęły się lipcu, natomiast po remoncie obiekt został otwarty pod koniec listopada. Była to kontynuacja robót z 2021 roku. Tym razem, m.in. dokończona została naprawa elewacji, odnowiono drewniane elementy wystroju elewacji, uszczelniono dach. Z kolei wewnątrz pomalowano wszystkie ściany, wycyklinowano podłogi, konserwacji poddano stolarkę drzwiową i okienną. Renowacja objęła także cztery zabytkowe, oryginalne piece kaflowe.
W roku 2025 na Muzeum Narodowe w Kielcach czeka kolejne wyzwanie. Jeden z jego oddziałów, Muzeum Stefana Żeromskiego złożył projekt do programu unijnego Feniks. Gdyby wniosek zdobył dofinansowanie, mogłyby się rozpocząć prace przy stworzeniu nowej siedziby muzeum poświęconego twórcy „Syzyfowych prac”.
– Wyniki poznamy w pierwszej połowie tego roku – dodaje rzecznik.
Wśród wystaw najchętniej oglądanych w 2024 roku najwięcej osób odwiedziło ekspozycję „Pojąć sztukę pańską to sztuka” w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
– To była wystawa o Jacku Kaczmarskim, jego poezji, nawiązującej do dzieł sztuki. Odwiedziło ją prawie 3,4 tys. osób. Dużą frekwencję cieszył się także wystawa „Araby. Konie piękne i zuchwałe” w Oblęgorku. Widziało ja prawie 2,4 tys. gości – dodaje Urszula Kinder.
Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje interesujące wystawy także na ten rok. Rzecznik wskazuje szczególnie na tę, zatytułowaną „Powróćmy jak za dawnych lat”, pokazującą sztukę dwudziestolecia międzywojennego.
– Wystawa będzie się koncertować na wybranych motywach i wątkach w sztuce dwudziestolecia, obfitującego w rozmaite zjawiska artystyczne. Zaprezentowane zostaną obrazy, rzeźby oraz liczne przykłady dynamicznie rozwijającego się w tym czasie plakatu reklamowego. Jednak specjalny nacisk położony będzie na sztukę przedmiotu, czyli tę sztukę, która kształtuje powszechne upodobania, stanowiąc jednocześnie ich wykładnik i odwzorowanie, a także potrafi przenieść widza w ten wyjątkowy czas i oddać jego klimat – wyjaśnia.
Urszula Kinder dodaje, iż pojawi się wiele pięknych eksponatów.
– Pokazane będą przykłady polskiej produkcji ceramicznej, w tym słynne garnitury ćmielowskie: „Kula”, „Kaprys” i „Płaski”, będące kwintesencją stylu art déco. Odrębną grupę stanowią szkła z wiodących polskich hut, jak: Niemen, Zawiercie, Hortensja, oraz znakomite przykłady polskich kilimów i żakardów. Pokaz uzupełnią stroje i elementy ubioru, a także fotografie największych gwiazd kina, bo okres dwudziestolecia międzywojennego to szybki rozwój tej nowej dziedziny sztuki. Zostaną zaprezentowane meble, wyroby z metalu, lampy, biżuteria, obrazy i plakaty. Będą zabytki techniki, takie jak gramofon, radioodbiorniki oraz przedmioty codziennego użytku. Będzie to bardzo barwna wystawa, tak jak barwny był ten okres – zaznacza.
Wystawa zostanie otwarta 3 czerwca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Natomiast pierwszą wystawą w 2025 roku będzie propozycja Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – „Konterfekty z XIX wieku, czyli belle epoque według Sienkiewicza”.
– Prezentować będzie bohaterów powieści Sieniewicza. Skupiliśmy się na powieściach „Bez dogmatu” i „Rodzina Połanieckich”. Te dwa przykłady stanowią znakomity obraz społeczeństwa polskiego końca XIX wieku. Pisarz zaprezentował w nich niemal wszystkie warstwy społeczne od ziemiaństwa i burżuazji poprzez inteligencję i drobnomieszczaństwo – mówi rzecznik.
Otwarcie zaplanowane jest na 8 kwietnia. Z kolei 29 kwietnia w Muzeum Dialogu Kultur odbędzie się wernisaż wystawy „Więcej niż słowa. Mowa ciała w sztukach plastycznych”.
– Od najdawniejszych czasów ludzkie ciało było dla artystów głównym tematem artystycznych przedstawień. Natomiast gesty i pozy naszego ciała są bardzo ważnym elementem w komunikacji międzyludzkiej. Obecne są od zarania dziejów, a przedstawiane już w starożytności w hieroglifach, w średniowiecznych i nowożytnych iluminowanych rękopisach, w baroku bogatym w symbole, we współczesnych obrazach i rzeźbach oraz wszechobecnych mediach. Wystawa będzie okazją do przeprowadzenia w ramach oferty edukacyjnej praktycznych warsztatów dotyczących interpretacji mowy ciała – podkreśla Urszula Kinder.
Z kolei ostatnią wystawą zaplanowaną na ten rok jest „Na szkle malowane. Malarstwo podhalańskie”, która ma na celu przybliżyć fenomen malarstwa na szkle, które w tym regionie jest wciąż żywe, a wręcz można powiedzieć, iż przeżywa swój renesans. Obrazy pochodzić będą z dwóch muzeów: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Otwarcie ma się odbyć 16 grudnia, w Muzeum Dialogu Kultur.