MUSIC.DESIGN.FORM/Filharmonia w Szczecinie – J.J. Orliński/panGenerator/Szymon Brodziak

strefamusicart.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: MDF 2024_plakat


IMAGINE to hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM, który odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni Filharmonii w Szczecinie w dniach 3-6 października. Festiwal otworzy instalacja Noise Surround System uznanego kolektywu panGenerator, która zachęci do refleksji nad coraz intensywniejszym doświadczeniem hałasu we współczesnym świecie. Wśród zaproszonych artystów znajdą się także Jakub Józef Orliński i fotograf Szymon Brodziak. Zaplanowane są również debaty i aktywności dedykowane dzieciom i młodzieży oraz wyjątkowa iluminacja elewacji Filharmonii.

MUSIC.DESIGN.FORM to festiwal, który łączy w całość różne dziedziny sztuki, designu, a choćby inżynierii. Jednocześnie z różnych perspektyw porusza aktualne tematy społeczne, które nurtują współczesnego odbiorcę. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to IMAGINE – podążając za tym motywem festiwal stanie się przestrzenią kreatywności, wyobraźni i refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata. W kontekście festiwalu, wykorzystanie wyobraźni stanie się kluczowym elementem nie tylko dla sztuki i designu, ale również dla naszego dobrostanu psychicznego.

Festiwal otworzy instalacja Noise Surround System uznanego kolektywu panGenerator, który w swoich pracach eksploruje nowe środki twórczej ekspresji. Myślą przewodnią instalacji będzie zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem, który jest drugą – zaraz po zanieczyszczeniu powietrza – środowiskową przyczyną problemów zdrowotnych i ma duży wpływ na jakość życia. Forma przestrzennej, kinetycznej instalacji audiowizualnej skonfrontuje odbiorców z tym nasilającym się zjawiskiem, otaczając ich generatywną kompozycją bazująca na samplach dźwięków Szczecina. Publiczność będzie miała możliwość swobodnego wchodzenia do wnętrza konstrukcji, która stanie w przestrzennym holu Filharmonii w Szczecinie, w której będą się poruszać kinetyczne moduły emitujące dźwięk i światło.

W Galerii Poziom 4 będzie można zobaczyć wystawę fotografii Szymona Brodziaka, utytułowanego i podziwianego na całym świecie mistrza fotografii czarno-białej. Artysta, którego fotografie są jak kadry z filmów, które nigdy nie powstały, zaprosi do swojego czarno-białego świata poprzez motto: Jesteś tym, co widzisz. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję doświadczyć niezwykłego projektu Light The Rust autorstwa artystów Gie El, który obnaży piękno rdzy, odkrywając jej energię i estetykę. To będzie fascynująca ścieżka doświadczeń gdzie choćby najbardziej nieoczywisty materiał może stać się źródłem artystycznej inspiracji. Uczestników festiwalu czeka także doświadczenie z wykorzystaniem okularów XR. Echoes of self illusions in heritage, to efekty warsztatów inspirowanych historią regionu Bałtyku i miasta Wolin, które zapraszają do refleksji nad dziedzictwem i możliwościami, jakie daje artystyczna wyobraźnia w połączeniu z syntetycznym wsparciem sztucznej inteligencji.

Ważnym punktem programu będą także dwie debaty, które skoncentrują się na istotnych społecznie tematach. Pierwsza debata zatytułowana Stop hejt będzie starała się znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania: Jakie są główne przyczyny hejtu w Internecie i w jaki sposób można skutecznie reagować na mowę nienawiści online?

Druga debata Sztuka w przyszłości podda z kolei pod refleksję zagadnienie związane z implementacją nowoczesnych technologii w działalności artystycznej. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie: Czy innowacyjne podejście do sztuki i technologii może być odpowiedzią na wyzwanie współczesnego świata? Czy technologie mogą wpłynąć na twórczość artystyczną, jej autentyczność oraz dostępność? Gdzie leży granica w integracji technologii z kulturą?

Jak co roku nie zabraknie akcentu muzycznego – uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w koncercie kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, który wspólnie z pianistą Aleksandrem Dębiczem zaprezentuje projekt #LetsBaRock. Wyobraźnia zajmuje w tym projekcie wyjątkowe miejsce – artyści wzięli na tapet muzykę barokową, której nadają nowy wymiar i brzmienie osadzając we współczesnych dźwiękach i popkulturze.

Po raz pierwszy pojawi się także muzyczna oferta skierowana stricte do młodzieży, czyli koncert zatytułowany Jakby co? – od początku do końca stworzony przez młodych ludzi. Ponadto odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, które pokażą jak wyobraźnia może być używana w życiu codziennym, jednocześnie promując dbałość o środowisko naturalne.
To będzie doskonała okazja, aby rozwinąć swoją kreatywność, a także utrwalić świadomość ekologiczną.

Istotnym elementem festiwalowego przekazu stanie się także iluminacja autorstwa Pushka Studio, która wieczorami ozdobi elewację Filharmonii w Szczecinie. Architektura tego wyjątkowego miejsca po raz kolejny stanie się integralną przestrzenią festiwalowego doświadczenia.

Idź do oryginalnego materiału