Możemy być asertywni bez bycia agresywnymi: 5 wskazówek na kulturalne ustalanie granic w miejscu pracy

sensacja.pl 1 miesiąc temu

Rozmowy typu: „Czy mógłbyś mi pomóc?”, „Mogę ci zlecić dodatkowe zadanie, dobrze?”, „Czy mogę prosić cię o…” są dość powszechne w miejscu pracy. jeżeli jednak na każde z tych pytań odpowiadamy „tak” i to oznacza przyjmowanie więcej obowiązków i często pracę do późna, to może to wskazywać na brak asertywności. To cenna umiejętność, której niedostatek może być źródłem problemów, m.in. powodując ryzyko wypalenia zawodowego czy innych zaburzeń psychicznych.

Brak asertywności może wynikać z naturalnej skłonności do bycia uprzejmym i pomocnym dla innych, co tworzy lepszą atmosferę pracy. Ale istnieje subtelna linia pomiędzy byciem miłym dla współpracowników a byciem uległym. Jak zauważają specjaliści, można łatwo sprawdzić, czy ta granica została przekroczona. Katarzyna Leśniak, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, LUX MED radzi zadać sobie pytanie, czy dana sytuacja, np. przyjęcie dodatkowego zadania, jest dla nas komfortowa i czy mamy odpowiednio dużo czasu, aby to zrobić podczas godzin pracy, czy też oznacza to konieczność pracy po godzinach.

Jeżeli przyjmowanie dodatkowych obowiązków powoduje niepokój i takie objawy jak: pogorszenie nastroju, spadek energii psychicznej i fizycznej, popełnianie błędów, które wcześniej nie miały miejsca, utrata kreatywności oraz problemy z koncentracją, to jest to zdecydowany sygnał, iż obciążenie pracą jest zbyt duże. W takiej sytuacji należy rozważyć stworzenie planu naprawczego oraz nauczyć się asertywnego odmawiania.

Trening asertywności jest ważnym elementem rozwoju osobistego. Asertywność rozumiana prawidłowo nie jest agresją, ale umiejętnością zdrowego ustalania granic. Jak wyjaśnia ekspertka: „Nie chodzi tu o to, których potrzeb jest więcej. Wszyscy jesteśmy równie ważni”.

Zgodnie z raportem „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” aż 45% osób pracujących zawodowo w Polsce regularnie pracuje po godzinach, co wiąże się z zaniedbywaniem ich obowiązków domowych i może być odczuwalne dla ich najbliższych. Warto więc zwrócić uwagę na swoją asertywność i nie zapominać o swoich potrzebach.

Idź do oryginalnego materiału