Mozartowskie "Requiem" już niedługo w Warszawie

tygodnikprzeglad.pl 11 miesięcy temu

32. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Requiem d-moll KV 626

19.05.2023 r. | 16.06.2023 r.
Bazylika Świętego Krzyża

Koncert, na który zawsze czeka publiczność Festiwalu Mozartowskiego organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną. Od trzech dekad we wnętrzach warszawskich kościołów rozbrzmiewają te wspaniałe frazy…

Mozartowskie Requiem to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki. Kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło, a był nią – jak już dzisiaj wiemy – muzyczny amator, hrabia Franz Walsegg, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje. Z tego powodu przez wiele lat snuto rozliczne domysły na temat okoliczności tego zamówienia – jedną z najsłynniejszych interpretacji tego epizodu można odnaleźć w filmie Amadeusz Miloša Formana. Mozart, mimo zapłaty „z góry”, nie od razu przystąpił do pracy. Nie miał zresztą na to zbyt wiele czasu, bowiem równolegle tworzył opery: Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Gdy wreszcie zabrał się do komponowania mszy, podupadł na zdrowiu. Złożony chorobą, w ostatnich dniach życia podyktował swojemu przyjacielowi, Franzowi Xaverowi Süssmayrowi kolejne frazy Requiem. Między jawą a gorączkową maligną komponował w przekonaniu, iż będzie to msza żałobna za jego duszę. Umarł 4 grudnia 1791 roku, mając 35 lat, w trakcie dyktowania ósmego taktu przepięknej Lacrimosy. Süssmayr musiał sam dokończyć szkice przyjaciela. Oryginalne Mozartowskie frazy: Dies Irae, Confutatis czy Tuba mirum, podobnie jak Lacrimosa, dowodzą dzisiaj geniuszu kompozytora. Natomiast demoniczne Sanctus, melancholijne Benedictus i dotykające romantycznej nuty Agnus Dei to już dzieło Süssmayra. Tutaj kontynuator osiągnął poziom godny swego mistrza.

W tym roku mszę żałobną będzie można usłyszeć dwukrotnie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Podczas majowego koncertu, poświęconego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 103. rocznicę jego urodzin, partie solowe wykonają Ewa Tracz, Aleksandra Opała, Szymon Rona i Artur Janda. Solistów, Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Orkiestrę Instrumentów Dawnych MACV poprowadzi Maestro Antoni Wit. W czerwcu w solowych partiach usłyszymy Natalię Rubiś, Roksanę Wardengę, Jacka Szponarskiego i Pawła Horodyskiego. Muzyków poprowadzi Maestro Mariusz Smolij. Koncert poświęcony będzie pamięci Jarosława Bręka.

Koncerty prezentowane są w ramach 32. Festiwalu Mozartowskiego, który potrwa do 2 lipca. Repertuar festiwalu dostępny jest na stronie operakameralna.pl.

Idź do oryginalnego materiału