„Morderstwo w Filharmonii”. Byliśmy na planie zdjęciowym filmu nagrywanego w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]

metropoliabydgoska.pl 2 tygodni temu

W Bydgoszczy realizowane są zdjęcia do filmu „Morderstwo w Filharmonii”, którego premiera planowana jest na początku 2026 roku. Mieliśmy okazję zajrzeć za kulisy produkcji.

Filharmonia Pomorska, ale także m.in. siedziba Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, wnętrza hotelu Pod Orłem, ul. Cieszkowskiego, okolice bydgoskich Spichrzy czy wyspa św. Barbary – to tylko niektóre z miejsc, gdzie kręcone są zdjęcia do filmu, którego produkcja rozpoczęła się w marcu br., a reżyserem jest Maciej Hydr. – Idąc za ciosem, napisałem scenariusz, udało mi się namówić władze lokalne, Filharmonię, aktorów i orkiestrę do współpracy przy tym filmie – mówi Hydr, który przed dwoma laty miał swój debiut filmowy. W 2023 roku, w kinach pokazano pełnometrażowy film „Radiostory”, którego Hydr także był reżyserem i napisał do niego scenariusz, a to opowieść o powstaniu w 1991 r., pierwszego w Gdańsku prywatnego radia.

Morderstwo w Filharmonii. Film kręcony w Bydgoszczy

Mieliśmy okazję zajrzeć za kulisy produkcji nagrywanej w Bydgoszczy. – Jesteśmy mniej więcej w jednej trzeciej naszego filmu – dodaje jego reżyser. Nadmieńmy, iż tylko w ostatnich dniach ekipy filmowe nagrywały zdjęcia m.in. na wyspie św. Barbary, ale także w gmachu lokalnej rozgłośni radiowej.

Film będzie miał swoją prapremierę w Bydgoszczy, ale też tę ogólnopolską w Warszawie. Ta – jak zdradza Hydr – wstępnie zapowiadana jest na styczeń 2026 roku. Wśród aktorów, którzy zagrają w produkcji są m.in. Aleksandra Hamkało, Piotr Głowacki, Jarosław Boberek i Maciej Kosiacki.

Maciej Hydr zdradza tylko rąbek scenariusza do filmu. Jego akcja dzieje się w 1978-1979 roku i – jak zaznacza – nie jest powiązana z żadnym wydarzeniem historycznym. – Jest to całkowicie mój wymysł literacki – podkreśla i precyzuje, iż w założeniu ten film ma być czarną komedią. Hydr nadmienia, iż inspiracją do napisania scenariusza był fakt, iż jeden z norweskich kontrabasistów zastrzelił swoją żonę skrzypaczkę, bo ta była popularna. – Znając trochę świat muzyczny stwierdziłem, iż trzeba go pokazać trochę od środka. Zdarzają się tam czasami historie nieprawdopodobne – kończy.

Do kręcenia filmu, jego ekipa wykorzystuje w pełni sprzętu właśnie z przełomu lat 70. i 80. – Szukaliśmy długo z Maciejem miejsc, które oddadzą klimat tamtych lat i będą adekwatne do historii, którą film opowiada – zdradza twórca zdjęć Aleksander Krzystyniak i nie ukrywa, iż Bydgoszcz długo jawiła mu się jako interesujące i klimatyczne miejsce. – Tutaj wiele lat miałem okazję jeździć na festiwal Camerimage i ponad rok temu zaczęliśmy tutaj działać – ujawnia. Wśród sprzętu wykorzystywanego w produkcji są m.in. obiektywy w stylu vintage. – Musimy zrobić dużo w krótkim czasie i oczywiście w jak najlepszej jakości, aby widzowie w kinach mogli to zobaczyć – podkreśla.

Morderstwo w Filharmonii – scenariusz filmu. Boberek: Atmosfera na planie jest bardzo miła

Scenariusz filmu koncentruje się wokół morderstwa, do jakiego dochodzi podczas jednego z koncertów. Śledztwo prowadzi oficer milicji, a w tę rolę wciela się Jarosław Boberek. – Gram w filmie kapitana milicji Mirosława Wróbla, który prowadzi dochodzenie w sprawie popełnionego morderstwa – mówi krótko o swojej roli w filmie. Jak Boberek ocenia to, co dzieje się na planie zdjęciowym? – Atmosfera jest bardzo miła, świetnie się pracuje – nie ukrywa i przyznaje, iż w rolę milicjanta wciela się po raz pierwszy.

Aktor został zapytany o wnętrza Filharmonii Pomorskiej. – One mają nam pomóc i to robią. Produkcja szukała lokacji takich, które oddadzą klimat tamtych lat i takim miejscem jest Filharmonia – odpowiada. Czy Boberek długo się zastanawiał nad przyjęciem roli do filmu? – Przyznam, iż scenariusz mnie zainteresował i podjąłem to wyzwanie. Z punktu widzenia mojej postaci czytałem ten scenariusz i było parę takich meandrów, zagwozdek, gdzie zastanawiałem się, jak on z tego wyjdzie – opowiada aktor.

W filmie wystąpi także m.in. orkiestra ElJazzu, a za kostiumy odpowiada bydgoska firma DerRed. Koszt produkcji wynosi ok. 4 – 5 milionów złotych.

Idź do oryginalnego materiału