MonteSong 2024: Kto jest kim w preselekcjach powracającej Czarnogóry? Znamy finalistów, rezerwę i skład komisji selekcyjnej. RTCG stawia na transparentność 🇲🇪

dziennik-eurowizyjny.pl 2 miesięcy temu

TVP może uczyć się od Czarnogórców

Wczoraj rano telewizja czarnogórska RTCG podała nazwiska finalistów MonteSong 2024 oraz tytuły piosenek. Poza 16 kandydatami poznaliśmy też trzech uczestników, którzy trafili na listę rezerwową i będą mogli wejść do gry, jeżeli ktoś z finału zrezygnuje lub nie wykona zadań nałożonych przez nadawcę na czas. A co muszą zrobić? Do 14 października każdy musi wysłać tekst swojego utworu i tłumaczenie na język angielski, a do 1 listopada pełne i finalne wersje piosenek. RTCG chce 10 listopada opublikować propozycje na swoim kanale YouTube. Śladem Chorwatów czy Serbów Czarnogórcy chcą być bardzo transparentni i przekazali nie tylko nazwiska siedmiu jurorów, ale też informacje o tym, dlaczego doszło do dyskwalifikacji. Spośród łącznie 36 piosenek od razu odrzucono cztery. Dwie przekroczyły regulaminowy czas trwania, jedna była w całości po angielsku, co nie było dozwolone. Dodatkowo jeden wykonawca został zdyskwalifikowany bo złamał zasadę anonimowości preselekcji. O tym, ile punktów otrzymały poszczególne piosenki dowiemy się później. Teraz uznano, iż taki ranking mógłby wpłynąć na wyniki finału, stąd zakwalifikowanych podano w kolejności alfabetycznej. Zapewniła, iż każdy, kto wysłał swój utwór będzie mógł po zakończeniu MonsteSong 2024 zgłosić do RTCG by otrzymać kopię protokołów głosowania komisji selekcyjnej.

Zwyciężczyni ESC, nagroda specjalna

W stawce jest 10 czarnogórskich kompozytorów, co bardzo cieszy Danijela Alibabicia, dyrektora festiwalu, który przypomina, iż konkurs otwarty był dla twórców z całego świata. Pochwalił też komisję za wybór bardzo różnorodnych piosenek do finałowej stawki. Utwór, który zdobył najwięcej punktów w głosowaniu komisji miał ich 667, a ten, który zdobył najmniej, ale się zakwalifikował, otrzymał 399 punktów. Warto wspomnieć, iż w trakcie MonteSong finaliści walczyć będą nie tylko o wygraną i bilet do Bazylei, ale także o nagrodę im. Snežany Ćosović za najlepszą interpretację. Szanowana profesorka szkoły muzycznej im. Vasy Pavića zmarła w maju tego roku w wieku 56 lat i w ten sposób RTCG chce uhonorować jej pracę i działalność. Co więcej, gościem specjalnym festiwalu będzie jedna ze zwyciężczyń Eurowizji. Spekuluje się, iż będą to Emilija Kokić z grupy Riva (Jugosławia 1989) albo Marija Šerifović (Serbia 2007). Finał 27 listopada w Podgoricy, a transmisja dostępna będzie na RTCG oraz w Internecie.

Boban, Nina, Milena – będzie się działo!

Kto dostał się do finałowej szesnastki? Poza Bobanem Rajovićem (fot.), o którym mogliście przeczytać już na Dzienniku Eurowizyjnym, znanym nazwiskiem jest Nina Žižić, która reprezentowała już Czarnogórę na Eurowizji 2013 z duetem Who See. Ich nowoczesna „Igranka” zgarnęła 41 punktów i zajęła 12. miejsce w półfinale, co dla wielu fanów jest wynikiem rozczarowującym. 39-letnia wokalistka wielokrotnie wcześniej próbowała dostać się na Eurowizję, uczestnicząc zarówno w preselekcjach serbsko-czarnogórskich jak i w Monteviziji. Dopiero u boku Who See dostała się do międzynarodowego konkursu, jednak teraz po 11 latach chce się na nim pojawić solo. Z tej okazji przygotowała utwór „Dobro došli”. Jej rywalką będzie o rok młodsza Milena Vučić z Podgoricy, która razem z Niną śpiewała w zespole Negre i dziewczęta wspólnie walczyły o Eurowizję 2004 z utworem „K’o nijedna druga” zajmując 3. miejsce w preselekcjach Serbii i Czarnogóry. W 2006 spotkała się z Niną rywalizując podczas Monteviziji. Nina odpadła, Milena przeszła do konfederacyjnego finału z utworem „Živa sam”, ale zajęła w nim niskie, 19. miejsce. Ma na koncie kilka hitów, jest też żoną znanego serbskiego producenta telewizyjnego, Nikoli Burovca. W czarnogórskich selekcjach wykona utwór „Škorpija”.

Aktorzy, rockmeni, perkusistka, turbo-folk i powracająca Kejt

W stawce jest też hard-rockowa formacja 9 z Baru z utworem „Stop War”, tiktokerka Anastasija Koprolčec czy mieszkająca w Rzymie czarnogórska perkusistka, songwriterka i performerka Aleksandra Prelević Palladino znana jako Dolce Hera. Założyła punk-rockową formację Shin-Ei, występowała z legendarnym bębniarzem Dragoljubem Đuričićem, studiowała prawo i język włoski. Grupa Glumci (co oznacza „Aktorzy”) to zespół teatralno-muzyczny składający się z Jeleny, Lazara, Juliji, Pavleta i Itany. W ich repertuarze są głównie popowe hity z Bałkanów i ze świata, a także muzyka filmowa. Występy najczęściej okraszone są sporą dawką kabaretu. Sporą popularnością cieszy się Isak Šabanović, który brał udział w hitowym talent-show serbskiego Grand Production „Zvezde Granda”. Z tego samego programu wywodzi się też inny uczestnik MonteSong – Nemanja Petrović. O Eurowizję powalczy też uczestniczka festiwalu „Sunčane Skale 2022” – Đurđa Petrović Poljak. Zgodnie z przypuszczeniami, ponownie w preselekcjach zobaczymy wokalistkę i aktorkę Katarinę Bogićević występującą jako Kejt. Brała udział w programach „Mam Talent” i „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, a w 2018 roku w preselekcjach Czarnogóry zaśpiewała antyaborcyjny utwór „Neželjena” zajmując 2. miejsce.

Gwiazda lat 80. na liście rezerwowej

Ciekawym projektem jest duet skrzypka Luki Perazicia i frontmena rockowej formacji Freedom – Radeta Vukčevića. Rockmen nie raz krytykował swój kraj za brak wspierania kultury i muzyki twierdząc, iż ze swoim grupem zrobi większą karierę za granicą, bo w Czarnogórze nikt nie dba o rozwój rynku muzycznego. Ciekawe, czy idea MonteSong przypadła mu do gustu? W preselekcjach usłyszymy też audio-wizualnego artystę (jak sam o sobie mówi) Lukę Radovicia. Lubiący muzyczne eksperymenty Czarnogórzec został zauważony przez wytwórnię Croatia Records, z którą podpisał kontrakt. Bez kontraktu, ale z nadzieją na Eurowizję w selekcjach startuje też wokalistka Tina Džankić, a do konkursu zakwalifikowano też skrzypaczkę Vericę Čuljković, która jest też producentką, założycielką kwartetu skrzypaczek Unique i zespołu All Stars String, a także właścicielką…centrum narciarskiego. Na listę rezerwową selekcji wpisano Tamarę Živković, zespół Hanibal z wokalistką Kristiną Pavićević oraz Danijela Popovicia, który reprezentował Jugosławię na Eurowizji 1983 roku z utworem „Dzuli” zajmując 4. miejsce.

Źródło: RTCG, YouTube, Wikipedia, Instagram, Evrovizija.com, Crorec, Vijesti.me, fot.: @rajovicboban

Idź do oryginalnego materiału