W związku z trwającymi przygotowaniami do otwarcia Galerii Sztuki Europejskiej w nowej odsłonie zapraszamy do spotkania z jednym z najcenniejszych dzieł w naszej kolekcji – „Plażą w Pourville” autorstwa Claude’a Moneta. Od 17 lipca prezentujemy je w tymczasowej przestrzeni ekspozycyjnej.
Obraz, który niegdyś należał do legendarnych marszandów impresjonistów, Paula Durand-Ruela i Paula Cassirera, dziś jest jedynym dziełem Claude’a Moneta w polskich zbiorach. Powstał w 1882 roku, podczas pobytu artysty na normandzkim wybrzeżu, gdzie Monet z pasją oddawał się obserwacji światła, atmosfery i zmienności natury, malując widoki klifów i plaż w Dieppe, Pourville i Varengeville.
Był to niezwykle intensywny okres twórczy, podczas którego artysta malował choćby do 8 płócien dziennie. W trakcie niemal rocznego pobytu w Pourville powstało blisko 100 obrazów. Coraz silniej związany z tym miejscem, Monet pisał do Alice Hoschedé: „Jak piękna staje się wieś i jaką euforią byłoby dla mnie pokazanie wam wszystkich jej zachwycających zakątków!”
Obraz z poznańskiej kolekcji przedstawia plażę w Pourville z dominującą w głębi skałą Amont, uchwyconą z perspektywy klifu w pobliskim Varengeville. W tle rozciąga się zatoka Dieppe, a linia wybrzeża prowadzi dalej w stronę Le Tréport i ujścia rzeki Sommy. Monet malował obraz najpewniej w południe, gdy intensywne światło przebijało się przez warstwę chmur, rozjaśniając nadmorski widok. Artysta wysoko umieścił linię horyzontu, a przestrzeń obrazu podzielił równo między taflę morza i zróżnicowaną linię brzegową. Ich miękkie, półkoliste połączenie potęguje wrażenie harmonii i impresjonistycznego zachwytu nad światłem, naturą oraz ulotnością chwili.




Konferencja prasowa dot. „Plaży w Pourville”, Claude’a Moneta w tymczasowej przestrzeni ekspozycyjnej, fot. MNP.