Około 300 osób zobaczyło już „Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko Biura „Niepodległa”, które w weekend dotarło do Pińczowa. To edukacyjne przedsięwzięcie, prezentowane na parkingu przy Muzeum Regionalnym w Pińczowie.
Interaktywne widowisko prezentuje postaci z różnych dziedzin życia publicznego m.in. Irenę Sendler – Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, działaczkę społeczną i charytatywną, która ratowała dzieci z warszawskiego getta, Wandę Rutkiewicz, jedną z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Prezentowany jest także m.in. Jan Szczepanik, wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej czy Ludwik Hirszfeld, lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.
Ci z którymi rozmawiało Radio Kielce podkreślali, iż wystawa robi niesamowite wrażenie i działa na różne zmysły.
– Nowoczesność i technika na wysokim poziomie. Niesamowity i piękny spektakl. Wrażenie piorunujące. Nietypowa lekcja historii, szczególnie dla młodzieży. Bardzo wzruszające widowisko i z wielkim przesłaniem – mówili.
We wnętrzu pojazdu prezentowane są także niezwykle interesujące eksponaty m.in.. Złoty medal olimpijski Haliny Konopackiej z 1928 roku. Replika medalu prezentowana jest dzięki uprzejmości Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Z kolei dzięki Kancelarii Prezydenta RP eksponowany jest Order Wojenny Virtuti Militari – najwyższe odznaczenie RP za wybitne czyny wojenne. Ponadto jest też kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika z 1901 roku, Order Orła Białego czy Chwytak ADRexp – do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.Justyna Dziadek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie liczy, iż projekt Biura „Niepodległa” i historie Polaków staną się inspiracją dla młodego pokolenia, taką „iskierką” Niepodległej.
– To bardzo duże docenienie nas jako Polaków i też zachęcenie do tego, żeby się jednoczyć i tworzyć wspólnotę – zaznaczyła.
W Pińczowie wystawę będzie jeszcze można obejrzeć we wtorek (23 maja) w godzinach od 9 do 15.
Do środka może wejść jednocześnie 20 osób. Każda grupa spędzi w środku 30 minut. Wstęp jest bezpłatny.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast mecenasem projektu jest PKN Orlen.