360 zł tyle wyniosła mediana wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne dla polskich pisarzy. Ta liczba najdobitniej pokazuje, czy w naszym kraju można utrzymać się z pisania. A trzeba dodać, iż połowa twórców otrzymuje jeszcze niższe wynagrodzenia. Według informacji, do których dotarł serwis Granice.pl, przeciętnie polski pisarz może otrzymać mniej niż grosz za wypożyczenie książki z biblioteki. Pisarze domagają się wsparcia i systemowych zmian ze strony resortu kultury. Ale czy kiedykolwiek się ich doczekają?
Przez wiele lat autorzy książek otrzymywali wynagrodzenie jedynie za sprzedane egzemplarze książek. System ten uznawano za niesprawiedliwy. Dlaczego? Bowiem biblioteka mogła kupić jeden egzemplarz książki, po który potem sięgało kilkadziesiąt, a choćby sto lub więcej osób, nim uległ on zniszczeniu i należało zakupić kolejny egzemplarz. Pod wpływem nacisków twórców w 2016 sytuacja uległa zmianie i wprowadzono system wynagradzania za wypożyczanie książek w Polsce. Tyle, iż obejmuje on jedynie 60 bibliotek w całym kraju. A wynagrodzenie twórcy czasem może nie wystarczyć choćby na większe zakupy w supermarkecie.
Większość współczesnych czytelników dzięki mediom społecznościowym, portalom czytelniczym i samym autorom coraz lepiej orientuje się w tym, co dzieje się w świecie literatury. Często jednak czytelnicy przekonani są, iż za wypożyczenie książki w bibliotece każdej bibliotece autor otrzymuje później wynagrodzenie. Niestety, nie zawsze tak jest, bowiem w Polsce jedynie 60 bibliotek objętych jest zliczaniem wypożyczeń, które później przekładają się na przeliczenie odpowiednich tantiem dla pisarek i pisarzy.
Dziś coraz częściej mówi się o tym w mediach. Sprawę nagłośnił w ostatnim czasie także Krzysztof Domaradzki, dziennikarz i pisarz, którego książki Konfident czy Przełęcz ukazały się w ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa Literackiego. Domaradzki w swoim profilu na portalu LinkedIn opisał, jak wyglądają zyski z wypożyczeń w bibliotekach z perspektywy autora. Temat ten podchwycił także serwis Wirtualne Media, który przedstawił opinie autora.