Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

W sobotę, 1 lutego, odbył się 52. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami na Florydzie. Tegoroczna edycja, pod hasłem „ W hołdzie rdzennym Amerykanom”, była wyjątkowym ukłonem w stronę plemion amerykańskich, podkreślającym ich bogate dziedzictwo kulturowe oraz więzi łączące ich z Polską.

Od lewej: Grzegorz Peszko, pani Blanka Rosenstiel, Marek Probosz. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Doroczny bal organizowany przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami to wydarzenie o wysokiej randze i prestiżu. Od ponad pięciu dekad gromadzi wybitne osobistości świata polityki, kultury, dyplomacji i biznesu, celebrując polską tradycję, historię oraz wartości, które łączą pokolenia.

Ukłon w stronę Polski

Wieczór otworzył Darek Barcikowski, współzałożyciel gazetyBiały Orzeł”, który wcielił się w rolę Mistrza Ceremonii. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie balu w promowaniu polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych, a także wspomniał o niezłomnej pasji oraz zaangażowaniu pani Blanki Rosenstiel, która od lat aktywnie działa na rzecz Polonii.

Zgodnie z ponadpółwieczną tradycją bal rozpoczął się eleganckim polonezem. Goście, na czele z panią Blanką, doktorem Bogdanem Klichem, szefem placówki ambasady RP w Waszyngtonie, z małżonką, konsulem Andrzejem Fąfarą z Houston w Teksasie i księżniczką Debbie White Dove Graciano z plemienia Powhatan, zatańczyli w rytm muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, oddając hołd polskiej tradycji narodowej.

Po uroczystym tańcu na scenę do Darka Barcikowskiego dołączyła w roli prezenterki Beata Paszyc. Dyrektor Instytutu, która od 26 lat z pasją organizuje bale i prowadzi działalność kulturalną na rzecz promocji Polski w USA oraz pełni funkcję wicekonsula honorowego RP, wnosi ogromny wkład w rozwój polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych.

Następnie pani Blanka Rosenstiel, założycielka i prezes Instytutu, Fundacji Chopinowskiej oraz honorowa konsul RP przywitała zgromadzonych gości. W swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie dzielenia się ze światem polską historią i kulturą oraz wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy wspierają jej misję.

Pani Blanka w otoczeniu stypendystów i młodzieży polonijnej. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

–To dla mnie wielki zaszczyt, iż mogłam stworzyć Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami i rozpocząć tradycję Międzynarodowego Balu Polonaise. Ostatnie 50 lat to najszczęśliwsze i najbardziej satysfakcjonujące lata mojego życia. Dzisiejszego wieczoru oddajemy hołd rdzennym Amerykanom, z którymi łączy nas wiele wspólnych wartości głęboka miłość do ziemi, siła i niezłomność. Życzę Państwu niezapomnianego wieczoru, pełnego euforii i pięknych spotkań! – mówiła pani Blanka.

Goście z całego świata

Na tegoroczny bal przybyli goście z całych Stanów Zjednoczonych – Bostonu, Chicago, Houston, Nowego Jorku, Santa Monica, Nashville i Waszyngtonu, a także z wielu odległych zakątków świata, w tym z Belgii, Kolumbii, Kuby, Finlandii, Włoch, Izraela, Meksyku, Polski i Wenezueli, którzy reprezentowali międzynarodowe środowiska kulturalne, dyplomatyczne i akademickie.

Od lewej: Dr Bogdan Klich, szef placówki Ambasady RP w Waszyngtonie, pani Blanka Rosenstiel, Talbert Cypress, szczep Miccosukee. W tle grupa Ameyal. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Jako pierwszy głos zabrał dr Bogdan Klich, szef placówki ambasady RP, który wyraził uznanie dla inicjatywy oraz podkreślił znaczenie relacji polsko-amerykańskich. Następnie odczytane zostały fragmenty listu od ministra Andrzeja Dery w imieniu prezydenta RP.

Ważnym momentem uroczystości było także wystąpienie przewodniczącego Talberta Cypressa z plemienia Miccosukee, który gościł na balu z członkami swojego szczepu. W wystąpieniu Cypress zwrócił szczególną uwagę na współpracę międzykulturową oraz wspólne dziedzictwo łączące różne społeczności. Jako ostatni głos zabrał arcybiskup Thomas Wenski, który przypomniał o wartościach jedności i wspólnoty narodów oraz podkreślił znaczenie dialogu i współpracy.

Od lewej: John Frank Velez, Nel Velez-Paszyc, Beata Paszyc. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Wśród honorowych gości znaleźli się również: konsul Andrzej Fąfara, Roch i Donna Kołodziejowie z córką Altheą – rodzina o korzeniach polskich i Miccosukee, honorowy konsul RP dr Mark Fountain II z Karoliny Północnej, współzałożyciel programu Heritage Polonia Konrad Salaber z żoną Laurie, prof. Jim Mazurkiewicz z małżonką Kathy, byli złoci medaliści: dr Marek Chodakiewicz, Conrad i Ivona Lowell, nagrodzony Enterprenurial Excellence Award w 2022 Paweł Trochimiuk, przedstawiciele Polish & Slavic Federal Credit Union, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, laureat Nagrody Medialnej im. Lecha Wałęsy i Nagrody Pulitzera Alex Storozynski, dziekan Shlomi Dinar z FIU, gdzie działa Blanka Rosenstiel Lecture Series on Poland oraz prof. Phil Harling z University of Miami, związany z programem Lady Blanka Rosenstiel Endowed Program in Polish Heritage.

Po wystąpieniach gości głos zabrała Beata Paszyc, wyrażając wdzięczność pani Blance za jej zaangażowanie i wieloletnią działalność na rzecz Polonii. Dyrektor podkreśliła, iż pani Blanka jest „inspiracją, pionierką, żywą legendą i niestrudzoną orędowniczką wszystkiego, co polskie”, która od lat inspiruje ludzi różnych narodowości, w tym społeczności rdzennych Amerykanów, do pielęgnowania swojej tożsamości. Beata Paszyc zwróciła również szczególną uwagę na obecność na balu młodego pokolenia polonijnych liderów – stypendystów Instytutu i studentów programu Heritage Polonia, którzy na zakończenie ceremonii otwarcia wręczyli pani Blance kwiaty.

Księżniczka Debbie White Dove Graciano, konsul Andrzej Fąfara, Anna Szymańska-Klich, dr Bogdan Klich, szef placówki Ambasady RP w Waszyngtonie. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Złote Medale i Wyróżnienia Specjalne

Podczas tegorocznego balu pani Blanka Rosenstiel wręczyła Wyróżnienie Specjalne dla przewodniczącego Talberta Cypressa, lidera Rady Biznesowej Plemienia Miccosukee, który został uhonorowany za swoją niezachwianą determinację w walce o prawa i suwerenność plemienia. Dzięki jego staraniom udało się m.in. zapobiec federalnym ograniczeniom dostępu do tradycyjnych ziem plemiennych, pozyskać miliardy dolarów na odnowę Everglades, otworzyć nowoczesne centrum zdrowia oraz rozwinąć działalność edukacyjną i biznesową Miccosukee.

Drugą laureatką nagrody była księżniczka Debbie White Dove Graciano, która otrzymała Specjalne Wyróżnienie za swoją działalność na rzecz promocji kultury rdzennych Amerykanów oraz wspieranie kobiet z różnych plemion. Debbie Graciano jest zaangażowana w działalność charytatywną i wspiera liczne inicjatywy z zakresu edukacji, sztuki i opieki zdrowotnej, działając m.in. w organizacji Leaders in Furthering Education (LIFE).

Wśród laureatów nagród Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej znalazło się również dwóch Polaków. Złote Medale, dedykowane osobom wyróżniającym się wyjątkowymi osiągnięciami w swoich dziedzinach zawodowych oraz promujących wartości międzykulturowe na arenie międzynarodowej, zostały przyznane Grzegorzowi Peszko i Markowi Proboszowi.

Grzegorz Peszko, światowej sławy ekonomista, otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie globalnej gospodarki. Jako główny autor raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2007 roku. Jego badania i ekspertyzy miały ogromny wpływ na światową politykę środowiskową i energetyczną. Marek Probosz, polsko-amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i pedagog, został uhonorowany Złotym Medalem za osiągnięcia w filmie, teatrze, edukacji oraz promocji historii i kultury Polski i rdzennych Amerykanów. Działalność artystyczna Probosza i fascynacja kulturą rdzennych Amerykanów sprawiły, iż stał się propagatorem ich tradycji. Angażował się również w inicjatywy związane z ochroną środowiska i prawami ludności rdzennych plemion.

Wielokulturowy program artystyczny

Po uroczystym wręczeniu nagród goście mogli podziwiać bogaty, wielokulturowy program artystyczny. Członkowie plemienia Miccosukee, w dowód wdzięczności za poświęcenie tegorocznego balu rdzennym Amerykanom, wykonali kilka tradycyjnych tańców, prezentowanych wyłącznie na spotkaniach z innymi przedstawicielami szczepu. Podczas występu Talbert Cypress intonował śpiewy w rdzennym języku plemienia, które nadawały tańcu melodii. Było to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, które publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.

Szczep Miccosukee i Grupa Ameyal. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Następnie na scenie pojawił się zespół Polish American Folk Dance Company z Nowego Jorku, który wykonał walca do muzyki z „Nocy i Dni”. Po występie zespół zaprosił na scenę stypendystów Instytutu, którzy zatańczyli energicznego białego mazura.

Zwieńczeniem części artystycznej balu był rytualny taniec w wykonaniu grupy Ameyal z Meksyku. Rytm do tańca wybijał bęben, a artyści w tradycyjnych strojach i ozdobach z kolorowych piór skupili na sobie całą uwagę gości.

Polonez o północy

Kulminacyjnym momentem wieczoru był tradycyjny polonez o północy, poprowadzony przez Polish American Folk Dance Company. W tańcu wzięli udział wszyscy goście, tworząc poczucie jedności i czerpiąc euforia z celebracji polskiego oraz amerykańskiego dziedzictwa.

Zespół Polish American Folk Dance Company z Nowego Jorku. Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej

Podczas tegorocznego balu nie zabrakło wzruszających momentów, wyjątkowych spotkań i rozmów, a także wyjątkowej atmosfery, która sprawia, iż Międzynarodowy Bal Polonaise pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w życiu Polonii.

Brunch networkingowy

W niedzielę, 2 lutego, dzień po balu, odbyło się śniadanie networkingowe. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 osób. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z laureatami nagrodzonymi poprzedniego wieczoru, bliżej się poznać i nawiązać nowe kontakty. Podczas brunchu goście mogli delektować się wyśmienitymi potrawami i podziwiać specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny.

Polish American Folk Dance Company z Nowego Jorku, w barwnych łowickich strojach, wykonał pełną energii polkę. Następnie stypendystka Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej oraz Programu Heritage Polonia, Sara Ziemba, zachwyciła publiczność pięknym wykonaniem arii z opery „Carmen” orazŻyczeniem” Chopina. Na zakończenie, plemię Miccosukee zaprosiło gości pokaz mody, podczas którego rdzenni Amerykanie dumnie prezentowali tradycyjne patchworkowe stroje.

Goście rozstali się w atmosferze wspólnoty i motywacji do działania. Wyjeżdżając, snuli już plany na przyszłoroczny Międzynarodowy Bal Polonaise.

Beata Paszyc

Idź do oryginalnego materiału