
W dniach 17-21 października br. odbywała się wystawa prac konkursowych biorących udział w Biennale Rysunku Współczesnego (Contemporary Drawing Biennale) 2023. W konkursie zorganizowanym przez Polską Fundację Artystyczną wzięło udział 50 uczestników z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kosowa i Słowacji, którzy nadesłali ponad 80 prac. Na wystawie zaprazentowano prace 39 artystów.
Wznowione po czteroletniej przerwie Biennale przyciągnęło duże grono entuzjastów rysunku, a także sympatyków Polskiej Fundacji Artystycznej, która w latach 2001–2019 zorganizowała z sukcesem – oprócz wystaw tematycznych – 10 edycji Międzynarodowego Biennale Rysunku im. Tomasza Ostrowskiego. Tegoroczna odsłona konkursu została rozszerzona o współczesną formę rysunku, dając artystom więcej możliwości do przekazania swojej wizji artystycznej, również poprzez eksperymentowanie z technologią cyfrową.
Na oficjalne otwarcie, które odbyło się w czwartek 19 października w No Vacancy Gallery w Melbourne, przybyli tłumnie uczestnicy Biennale, artyści, członkowie i przyjaciele Polskiej Fundacji Artystycznej.



Podczas swojego przemówienia Anna Maciejewska-Kaszubska, prezes Fundacji a zarazem MC wydarzenia, powitała gości, w tym Honorowego Konsula Generalnego RP w Melbourne, Andrzeja Soszyńskiego, przybyłego wraz z małżonką Urszulą oraz prezeskę Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, Elżbietę Dziedzic. Przedstawiła także członków jury: Samarę Adamson-Pinchewski, Roberta Clincha oraz Agatę Mayes i Gosię Wlodarczak, które nie mogły być obecne na wydarzeniu.


Obecni na wydarzeniu jurorzy, Samara i Robert, wzięli udział w ceremonii wręczenia nagród. Samara podzieliła się swoimi wrażeniami dotyczącymi konkursu i oceniania prac. Zaś Robert wręczył nagrody. Grand Prix, w wysokości 5 tysięcy dolarów, przyznano Michaelowi Kempowi za pracę „Surveillance Camera: 1”. Nagroda za innowację (Innovation Prize), w formie vouchera na tysiąc dolarów na materiały plastyczne, trafiła do Annie Burns za pracę „Show some heart”.



Po krótkiej sesji fotograficznej ze zwycięzcami Biennale, konsul Soszyński oddczytał wyróżnienia, które przyznano pracom: Wendy Pfeiffer za pracę „Once upon a time”, Jamesowi Bodenowi – autorowi pracy „Bahmut” i Oksanie Waterfall za „Objects of affection”.

Tuż przed ogłoszeniem laureata Nagrody Publiczności, prowadząca podziękowała zarządowi Fundacji za pełną zaangażowania pracę koncepcyjno-organizacyjną, a także wolontariuszom i osobom spoza Fundacji, którzy wsparli organizację konkursu na różnych etapach jego realizacji. Podziękowania skierowała również do kierownictwa galerii za pomoc przy organizacji wydarzenia, sponsorów i grantodawców – za dofinansowanie przedsięwzięcia oraz wszystkich gości, dziękując za udział w wystawie.
Wolą publiczności Nagroda Publiczności (People’s Choice Award) powędrowała do Gullivera Glac-Kozela za dzieło „The Cassowary”.

Katalog z wystawy obejrzysz TUTAJ.
Pełna fotorelacja z wydarzenia znajduje się na fanpejdżu Polskiej Fundacji Artystycznej na Facebooku.
O Biennale
W 2001 roku Polska Fundacja Artystyczna zainicjowała Międzynarodowe Biennale Rysunku – wydarzenie odbywające się co dwa lata, poświęcone pamięci swojego hojnego darczyńcy Tomasza Ostrowskiego. Celem konkursu było podkreślenie znaczenia i roli rysunku jako formy sztuki zarówno wśród uznanych artystów, jak i wschodzących współczesnych adeptów sztuki. Międzynarodowe Biennale Rysunku doczekało się 10 edycji, w których wzięli udział artyści z 30 państw nadsyłając łącznie ponad 850 prac.
Po czteroletniej przerwie, Fundacja zdecydowała się zorganizować konkurs w nieco innej, rozszerzonej formie. W ramach Biennale Rysunku Współczesnego zachęcono artystów głównie z Australii, oraz chętnych twórców z całego świata, do pokazania swoich prac wykonanych na papierze lub innym materiale ołówkiem, kredką, kredką typu conte, węglem, długopisem, a także z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Prace można było nadsyłać do 1 września 2023.
Katalogi z poprzednich biennale możesz obejrzeć TUTAJ.
/jt/ /am/
Zdjęcie tytułowe: oficjalne otwarcie wystawy Contemporary Drawing Biennale 2023, No Vacancy Gallery, Melbourne 19 października 2023 (fot. PAF)
Zdjęcia zamieszczone w relacji, jeżeli nie podano inaczej, należą do Polskiej Fundacji Artystycznej (PAF-u).
Relacja z oficjalnego otwarcia wystawy Contemporary Drawing Biennale 2023 jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Justyny Tarnowskiej (tekst), Portal Polonii w Wiktorii (tekst), Federacji Polskich Organizaji w Wiktorii (tekst), Anny Maciejewskiej (tekst), Polskiej Fundacji Artystycznej (zdjęcia). Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2023 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.