Mężczyźni coraz starsi, a ich partnerki coraz młodsze? Naukowcy ujawnili najnowsze badania

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: fot. AnnaStills/ iStock


Czy faceci wolą młodsze partnerki? Przez lata twierdzono, iż tak właśnie jest. Nowe badanie przeprowadzone na tysiącach par z Europy i Izraela pokazuje jednak, iż preferencje dotyczące wieku drugiej połówki nie są stałe i zmieniają się w miarę upływu lat. Jak? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czy wiek w związku ma znaczenie? Choć wiele osób twierdzi, iż prawdziwe uczucie nie zna metryki, to statystyki i badania naukowe zdają się mówić coś innego. Jak się okazuje, wybór partnera często zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale także od biologii i norm społecznych. A co się dzieje, gdy sami się starzejemy? Czy nasze podejście do różnicy wieku zmienia się wraz z kolejnymi urodzinami? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, naukowcy przeanalizowali ogromny zbiór danych i znaleźli zaskakujące prawidłowości.


REKLAMA


Zobacz wideo Nie ma co się rozwodzić nad rozwodami. Jest ich mniej, niż nam się wydaje


Czy wiek partnera ma znaczenie? Eksperci wzięli gorący temat na tapet
Międzynarodowy zespół pod kierownictwem Jaroslava Gottfrieda przeprowadził jedno z największych badań tego typu, analizując dane 35 996 par z 29 krajów. Wykorzystano informacje z długoterminowego badania SHARE (Survey of Health, Ageing, and Retirement in Europe), które od lat śledzi zmiany w relacjach i wyborach życiowych. Naukowcy sprawdzili, czy preferencje dotyczące wieku partnera zmieniają się wraz z upływem lat. Czy mężczyźni rzeczywiście wybierają młodsze kobiety, czy to tylko mit? Okazało się, iż podejście do wieku drugiej połówki ewoluuje i zależy od płci.


Czy faceci wolą młodsze partnerki? Wyniki badań zdradziły nasze wybory
Z biegiem lat zmieniają się nasze preferencje dotyczące wieku partnera, przy czym kobiety i mężczyźni kierują się odmiennymi schematami. Badanie potwierdziło, iż panowie coraz częściej wybierają młodsze towarzyszki życia. O ile w wieku 25 lat różnica wynosi średnio trzy lata, to po sześćdziesiątce wzrasta już do dziesięciu. Tendencja ta jest widoczna w różnych krajach i może wynikać z czynników ewolucyjnych, ponieważ młodsze kobiety częściej są postrzegane jako lepsza perspektywa na stabilny związek.


para z różnicą wieku (zdj. ilustracyjne) Rawpixel/istock


Kobiety natomiast kierują się innymi kryteriami. Przez większą część życia ich partnerzy są rówieśnikami lub nieco starsi. Dopiero w późniejszym wieku, po siedemdziesiątce, część z nich skłania się ku młodszym mężczyznom, choć różnice pozostają niewielkie. Badacze wskazali, iż ten schemat nie wynika z biologii, ale z utrwalonych norm społecznych. Starszy mężczyzna u boku młodszej partnerki jest powszechnie akceptowany, podczas gdy odwrotna sytuacja wciąż wzbudza emocje. Czy ten trend się odwróci? Coraz więcej kobiet wychodzi poza utarte schematy, a mężczyźni zaczynają doceniać związki oparte na wspólnych doświadczeniach, zamiast kierować się wyłącznie metryką. I choć wiek to tylko liczba, decyzje, które podejmujemy, nie są całkowicie przypadkowe.


Czy twoim zdaniem, różnica wieku wpływa na trwałość związku? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału