"Metropolitanka" na ASP w Gdańsku

magazynszum.pl 1 rok temu

Opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy nie mieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy. Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru.

Julia Stefańska „Kierowca ubera dostaje loda zamiast pieniędzy", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Julia Stefańska, „Wypełnił moje usta", fragment projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Oliwia Bebłocińska „Byk-Metropolitanka", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Maria Bukowska, „Przepraszam", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Edyta Mielewczyk, wideo bez tytułu, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Katarzyna_Pieciukonis „Obiekt przechodni", akcja partycypacyjna, fotodokumentacja, 2021, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych

Minęło dużo czasu. W ostatnich latach polityczna rzeczywistość zmusiła ogromną część społeczeństwa, szczególnie kobiety oraz osoby nieheteronormatywne, a także naszych sojuszników i sojuszniczki, do masowych protestów. Protesty te zmieniły społeczną świadomość, rozbudowały język, a także upowszechniły narzędzia do mówienia i pokazywania świata, w którym płeć ma znaczenie. Taka sytuacja dała osobom studiującym większą łatwość i rozmach w pokazywaniu świata kobiet. Przez dekadę zmieniło się wiele.

Oliwia Bebłocińska „Byk-Metropolitanka", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Marta Kubis, cykl fotografii, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Anna Olejniczak, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Oliwia Karnacewicz, cykl zdjęć, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Dominik Sadowski „Jestem człowiekiem", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych

Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 r. przez pracownie kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt w lata 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez Bognę Burską, która do dziś odpowiada za całość. Od 2020 r. jest realizowany we współpracy między pracowniami prowadzonymi przez prof. Bognę Burską i drę Martynę Jastrzębską, drę Ankę Leśniak, drę Honoratę Martin, za plakaty odpowiedzialny jest dr Maciek Salamon, w 2021 r. współpracowały z nami Patrycja Orzechowska i Joanna Rzepka. Wykładami i warsztatami wspierały nas członkinie grupy społecznej: Barbara Borowiak, Anna Miler i Anna Urbańczyk, za współorganizację ze strony IKM odpowiada Barbara Swadzyniak. Selekcji filmów studenckich oraz z kolekcji Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej do projekcji dokonała Aleksandra Grzonkowska, prace wideo do części HER Docs wybrała Weronika Zalewska, wybór konsultowała Weronika Adamowska. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2021 i 2022, prace archiwalne oraz prace osób prowadzących projekt.

Marta Braun, cykl zdjęć, praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych
Michał Kowalczys „Rosół z kurwy", praca z projektu „Metropolitanka", dzięki uprzejmości osób artystycznych

Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest w ramach zajęć z osobami studiującymi, inspiracją było zaproszenie do współpracy przez grupę społeczną Metropolitanka działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej i tworzącą niezwykle bogatą, wielowątkową herstoryczną opowieść o trójmiejskiej metropolii. Poprzednie wystawy odbyły się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej oraz salach warsztatowych i wystawowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1.

prof. Bogna Burska

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Gdańska

Idź do oryginalnego materiału