Szwedzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji ruszają! Nadawca SVT przedstawił 30 wykonawców wybranych do udziału w Melodifestivalen 2025. Nie brakuje znanych nazwisk i jednego ze zwycięzców Eurowizji, ale także zupełnie nowych twarzy.
Zimą odbędzie się już 65. edycja Melodifestivalen – największego widowiska telewizyjnego w Szwecji. Konkurs generuje ogromne zainteresowanie, a jego zwycięzca staje się reprezentantem kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji. Kto powalczy o bilet do Bazylei? Sprawdźmy!
Melodifestivalen 2025 w lutym i marcu
Do nadawcy wpłynęły w sumie 2794 piosenki, ale tylko garstka zakwalifikowała się do stawki pięciu odcinków na żywo. Jak zawsze, każdy odbędzie się w innym szwedzkim mieście, a publiczność wybierze po dwa najlepsze utwory. Po dwa przejdą natomiast do rundy dogrywkowej, która rozstrzygnie się pod koniec piątego koncertu. Finał 8 marca Szwedzi będą tłumnie śledzić prosto z Friends Areny pod Sztokholmem, największej zamkniętej hali w Skandynawii. Zwycięzcę i tym samym nowego reprezentanta Szwecji wybiorą jurorzy z ośmiu państw i widzowie. Wszystkie koncerty poprowadzą prezenterzy Edvin Törnblom i Kristina „Keyyo” Petrushina.
Odcinek I – Luleå, 1 lutego
- Linnea Henriksson – Den Känslan (David Lindgren Zacharias, Linnea Henriksson, Sebastian Atas)
- Meira Omar – Hush Hush (Anderz Wrethov, Dino Medanhodzic, Laurell Barker, Meira Omar)
- Maja Ivarsson – Kamikaze Life (Andreas ”Giri” Lindbergh, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb, Maja Ivarsson)
- Albin Johnsén ft. Pa – Up i Luften (Albin Johnsén, Christoffer Balazik, FERNAND MP, Mattias Andréasson, Pa Modou)
- John Lundvik – Voice Of The Silent (Jimmy Jansson, John Lundvik, Peter Boström, Thomas G:son)
- Adrian Macéus – Vår Första Gång (Adam ”Rymdpojken” Englund, Adrian Björklund, Adrian Macéus, Hugo Geijer Persson, William Pärlenskog)
Najbardziej znanym dla fanów uczestnikiem będzie z pewnością John Lundvik. Wokalista zdeklasował rywali w 2019 roku, triumfując z utworem Too Late For Love. Na Eurowizji zajął piąte miejsce, a w Melodifestivalen wziął udział także w latach 2018 i 2022. Powraca również Albin Johnsén, uczestnik preselekcji w latach 2016 i 2022. Towarzyszyć mu będzie Pa Modou Badjie z zespołu Panetoz, który w szranki stawał już trzykrotnie.
Pozostali wykonawcy debiutują w Mello. Linnea Henriksson współprowadziła konkurs w 2020 roku. Karierę rozpoczęła od programu Idol, a na koncie ma tytuł Artystki Roku 2012 według radiosłuchaczy i współpracę z Aviciim. Meira Omar nie ma z kolei szerokiego doświadczenia muzycznego. Do tej pory rozwijała się jako aktorka, a celebrytką stała się po udziale w szwedzkiej wersji reality show Love Is Blind, w którym poznała swojego męża. Maja Ivarsson zadebiutowała w latach 90. muzyką rockową i punkową, należała też do zespołu The Sounds. Dziewiętnastoletni aktor Adrian Macéus po raz pierwszy wejdzie na większą scenę muzyczną. Jak dotąd, grał w licznych sztukach teatralnych czy programach charytatywnych dla dzieci.
Odcinek II – Göteborg, 8 lutego
- SCHLAGERZ – Don Juan (Anna Engh, Mikael Karlsson)
- Nomi Tales – Funniest Thing (Adam Breitholtz, Herman Gardarfve, Jacob Lundahl, Nomi Bontegard, Simon Weidersjö)
- Klara Hammarström – On and On and On (Dino Medanhodzic, Jimmy Jansson, Klara Hammarström, Moa ”Cazzi Opeia” Carlebecker, Peter Boström, Thomas G:son)
- Kaliffa – Salute (Anderz Wrethov, Jakob Malmlöf, Jimmy Thörnfeldt, Kaliffa Karlsson, Robert Skowronski)
- Erik Segerstedt – Show Me What Love Is (Erik Segerstedt, Mattias Andréasson, Pontus Söderman)
- Fredrik Lundman – The Heart of a Swedish Cowboy (Erik Bernholm, Maja Francis, Thomas G:son)
Najgorętszym powrotem tego odcinka jest start Klary Hammarström. Ciesząca się sympatią fanów piosenkarka wystąpiła w Melodifestivalen w latach 2020, 2021 i 2022, łamiąc niepisaną tradycję startowania maksymalnie dwa razy z rzędu. Za jej przyszłorocznym utworem stoją autorzy odpowiedzialni za Euphorię i Tattoo – obie zwycięskie piosenki Loreen. Erik Segerstedt powraca po ponad dekadzie – muzyk wystartował w preselekcjach do Eurowizji 2009 (z zespołem E.M.D.) i 2013.
Pozostali zadebiutują w konkursie. Trio SCHLAGERZ tworzą wykonawczynie muzyki tanecznej Maria Persson (z grupy Blender), Maria Rolf (z grupy Titanix) i Sandra Estberg (z grup Nova i Martinez). 44-letni Kaliffa Karlsson ma gambijskie korzenie. Profesjonalną karierę rozpoczął w 2017 roku, a w twórczości łączy ze sobą rap, hip-hop i afropop. Nomi Tales jest mniej znaną artystką alternatywną, która inspiruje się naturą i sztuką fantasy. Po Fredriku Lundmanie możemy się natomiast spodziewać utworu w klimacie country, rodem z amerykańskiej prowincji.
Odcinek III – Västerås, 15 lutego
- Malou Prytz – 24K Gold (Anderz Wrethov, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Julie ”Kill J” Aagaard, Malou Prytz)
- Greczula – Believe Me (Amanda Nordelius, John Russel, Kristofer Greczula)
- Annika Wickihalder – Life Again (Annika Wickihalder, Herman Gardarfve, Patrik Jean)
- Björn Holmgren – Rädda Mig (Björn Holmgren, David Lindgren Zacharias, Jens Hult)
- Angelino – Teardrops (Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb, Tusse Chiza)
- Dolly Style – YIHAA (Caroline Aronsson, David Lindgren Zacharias, Herman Gardarfve, Melanie Wehbe, Mikaela Samuelsson, Patrik Jean)
W trzecim tygodniu zobaczymy głównie znane już fanom twarze. Malou Prytz powraca po startach w latach 2019, 2020 i 2022 – do finału dotarła tylko za pierwszym razem, kończąc udział na ostatnim miejscu. Annika Wickihalder walczy o powtórkę tegorocznego sukcesu – do finału Melodifestivalen 2024 weszła z kompozycją Light. Angelino rewanżuje się za to za 2022 rok i eliminację z utworem The End. Po dłuższej przerwie zobaczymy występ popularnej wśród dzieci formacji Dolly Style. Molly, Holly, Polly i Yolly odpadły w dogrywce w latach 2015 i 2016, a w 2019 choćby się do niej nie dostały.
Nowymi postaciami w Mello będą zyskujący na popularności panowie. Björn Holmgren jest znany z Idola, a w 2022 roku jego singiel Ut med allt dotarł na pierwsze miejsce oficjalnej listy przebojów. Kristofer Greczula rozpoczął karierę od działania w zespole rockowym, ale w 2017 roku zdecydował się na indywidualną twórczość. 32-latek pojawił się już w licznych programach, m.in. kultowym Allsång på Skansen, ale w preselekcjach debiutuje.
Odcinek IV – Malmö, 22 lutego
- KAJ – Bara Bada Bastu (Anderz Wrethov, Axel Åhman, Jakob Norrgård, Kevin Holmström, Kristoffer Strandberg, Robert Skowronski)
- Ella Tiritello – Bara Du Är Där (Adam ”Rymdpojken” Englund, David Björk, Loreen Talhaoui)
- AmenA – Do Good Be Better (AmenA, Sandra Bjurman, Stefan Örn)
- Måns Zelmerlöw – Revolution (David Lindgren Zacharias, Måns Zelmerlöw, Ola Svensson, Sebastian Atas)
- Andreas Lundstedt – Vicious (Andreas Lundstedt, Dino Medanhodzic, Laurell Barker, LIAMOO)
- Tennesse Tears – Yours (Gavin Jones, Jonas Hermansson, Pär Westerlund, Tilda Feuk)
Zestawienie czwartego koncertu potwierdza medialne doniesienia sprzed kilku miesięcy, iż na scenę Melodifestivalen powraca Måns Zelmerlöw. Piosenkarz z powodzeniem wystartował z utworami Cara Mia (2007) i Hope And Glory (2009), a w 2015 roku sięgnął po zwycięstwo z Heroes i poszedł po wygraną również w finale Eurowizji. Dziesięć lat później Måns powraca z tym samym sztabem autorów i scenografów.
Po ponad dekadzie wraca z kolei Andreas Lundstedt. Mężczyzna w latach 1996-2014 wystartował w Mello cztery razy solowo i pięć razy z popularną grupą Alcazar. W 2006 roku, w ramach zespołu Six4one reprezentował na Eurowizji Szwajcarię. Trzecim powrotem jest duet Tennesse Tears, który w Melodifestivalen 2023 zaprezentował numer Now I Know.
Sensacyjny powrót widzimy z kolei na liście autorów. Dwukrotna zwyciężczyni Eurowizji – Loreen (2012 i 2023), jest współtwórczynią piosenki Elli Tiritello. Osiemnastolatka włoskiego pochodzenia cieszy się 300-tysięczną widownią na TikToku. Formację KAJ tworzą Kevin Holmström, Axel Åhman i Jakob Norrgård. Trio zdobyło popularność w Internecie i marzy o wielkim sukcesie nie tylko w ojczystej Finlandii, ale i w Szwecji. Wśród twórców jego piosenki widnieje mający polskie pochodzenie producent Robert Skowronski.
AmenA pochodzi natomiast z Jemenu, w Szwecji mieszka od kilku lat i niedawno wydała debiutancki krążek Guidebook. Kontynuuje współpracę z zaufanymi twórcami na swojej drodze do Eurowizji 2025.
Odcinek V – Jönköping, 1 marca
- Saga Ludvigsson – Hate You So Much (Herman Gardarfve, Lisa Desmond, Saga Ludvigsson)
- Vilhelm Buchaus – I’m Yours (Elias Edman, Jonatan Lahti, Simon Alexander Ward, Vilhelm Buchaus)
- Victoria Silvstedt – Love It! (Jimmy Jansson, Thomas G:son)
- Arvingarna – Ring Baby Ring (Stefan Brunzell, Thomas G:son)
- Scarlet – Sweet N’ Psycho (Anderz Wrethov, Dino Medanhodzic, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Scarlet Hunts, Thirsty)
- Arwin – This Dream Of Mine (Anderz Wrethov, Arwin Ismail, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Julie ”Kill J” Aagaard, Peter Boström)
W ostatnim odcinku eliminacyjnym zaprezentują się weterani Melfestu – zespół Arvingarna. Boyband wygrał w 1993 roku z utworem Eloise i zajął siódme miejsce na Eurowizji. Od tamtej pory kwartet w niezmienionym składzie wystartował pięciokrotnie – po raz ostatni trzy lata temu. Powraca także duet Scarlet. Heavy metalowa para w tym roku skradła serca fanów z numerem Circus X, ale odpadła w turze dogrywkowej.
Sensacyjny dla szwedzkich mediów i opinii publicznej bez wątpienia jest udział Victorii Silvstedt. Aktorka i modelka z tytułem Miss Świata 1993 należy do najsławniejszych Szwedek na świecie – obserwuje ją ponad milion osób na Instagramie. Pod koniec lat 90. Victoria odniosła sukces muzyczny za sprawą m.in. singla Hello Hey.
Pozostali również są debiutantami. Saga Ludvigsson w zeszłym roku zajęła drugie miejsce w Idolu. Zdecydowanie mniej znanym uczestnikiem jest Vilhelm Buchaus. Chłopak ze Sztokholmu jest samoukiem i w październiku wydał swoją pierwszą, samodzielnie przygotowaną EP-kę. Świeżo upieczonym debiutantem jest też Arwin Ismail. Szesnastolatek – najmłodszy uczestnik konkursu – jesienią opublikował pierwszy numer. Wybił się dzięki TikTokowi, a popularność zapewniła mu występ podczas gali nagród Rockbjörnen.
Melodifestivalen 2024: powtarzalność kontra debiuty. Czy Måns może być pewny wygranej?
Jak co roku, stawka Hela Sveriges fest spotyka się z krytyką fanów wobec jej przewidywalności i miałkości. W tym roku widzimy jednak więcej debiutów niż powrotów, a w jednym z odcinków połowa utworów zostanie wykonana po szwedzku. Kraj nie wysłał swojego języka na Eurowizję ani razu, odkąd nie musiał tego robić po zmianie zasad w 1999 roku.
Ogromne zagęszczenie powrotów widzimy natomiast na liście autorów piosenek. Tylko 5 na 30 propozycji nie ma wspólnego autora z żadną inną. Prym w tym roku wiedzie Anderz Wrethov z sześcioma numerami. W sumie daje mu to aż 44 starty w Melodifestivalen, zakończone wygraną w 2019 i 2021 roku. Po pięć piosenek napisali inni weterani eurowizyjnego kompozytorstwa – Jimmy „Joker” Thörnfeldt (m.in. Tattoo Loreen) i Thomas G:son (zarówno Tattoo, jak i Euphoria). Nie licząc samych wykonawców, na 30 piosenek przypada tylko 56 autorów, choć niektóre z nich mają ich choćby po pięciu.
Na publikację listy gwałtownie zareagowali bukmacherzy. W typowaniach laureata bardzo mocny start ma Måns Zelmerlöw — aż 36% szans. Zwycięzca Eurowizji 2015 przyznał w rozmowie z SVT, iż zależy mu na upamiętnieniu dziesięciolecia wygranej, ale do udziału skłoniła go bardzo dobra piosenka. Zakłady dalej plasują kolejno: Johna Lundvika (8%), Scarlet (7%) oraz Klarę Hammarström (5%). Sławna modelka Victoria Silvstedt w wywiadzie dla organizatorów zaznaczyła, iż nie czuje się weteranką bardziej doświadczoną scenicznie od innych i chce dać z siebie wszystko. Wspomina, iż od dziecka – jako dziewczyna dorastająca w Szwecji – dobrze wspomina wspólne oglądanie finałów Melodifestivalen i Eurowizji.
źródła: SVT, Aftonbladet