Medale Stanisława Ostoi-Kotkowskiego wręczone [FOTO]

infoprzasnysz.com 2 tygodni temu

Medal Stanisława Ostoi-Kotkowskiego to wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Nazwany na cześć uznanego na świecie polskiego artysty – malarza, rzeźbiarza, scenografa i fotografika, wykorzystującego w swej twórczości najnowsze zdobycze techniki. Medal honoruje osoby, które w szczególny sposób przyczyniają się do promowania dziedzictwa kulturowego regionu przasnyskiego oraz podejmują działania na rzecz jego rozwoju społeczno-kulturalnego.

Uroczysta gala wręczenia medali odbyła się 26 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. W Kategorii „Twórca uznany” przyznano medal aktorowi Arkadiuszowi Smoleńskiemu. W Kategorii „Debiut” – młodej utalentowanej piosenkarce Gabrieli Borkowskiej. W Kategorii Medal Honorowy – Stowarzyszeniu „Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie”. Ponadto przyznano Dyplom Honorowy dla Anny Muchy.

Sylwetki laureatów:

Arkadiusz Smoleński pochodzi z Kijewic (gmina Przasnysz). Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2003 roku zwyciężył w Telewizyjnym Programie TV Polsat – Debiut pokonując 8 tysięcy konkurentów. W nagrodę otrzymał rolę w serialu „Samo życie”. Od tego czasu wystąpił w około 50 filmach i serialach telewizyjnych między innymi: „Na wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Komisarz Alex”, „M jak Miłość”, „Stulecie Winnych”, „Korona Królów”, „Czas honoru”.

Gabriela Borkowska to uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in Kryształowej Nuty (Kętrzyn), MFP Dolnośląska Nutka (Bielawa), Zjazdu Młodych Gwiazd (Szczecin), Danuta Rinn Festival (Warszawa), Muzycznej Jesieni (Warszawa), SMAK Stowarzyszenia Młodych Autorów i Kompozytorów (Myślibórz). W 2023 roku dostała się do katowickiego programu Mosz Grajfka – Zostań Gwiazdą z utworem autorskim pt. Hejter – głosami publiczności znalazła się w ścisłym finale.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie istnieje od roku 1921. Przez przeszło wiek odznaczyła się wiele razy w kształtowaniu wydarzeń kulturalnych i oświatowych. Od ponad dekady OSP w Wężewie organizuje imprezę pt: „Kolędowanie w Wężewie”, uczestniczą w niej artyści z całego powiatu przasnyskiego i nie tylko. Kolejną inicjatywą, skromną choć przynoszącą dumę, jest założenie w 2018 roku „Mini Biblioteki Północnego Mazowsza „. Jej celem jest gromadzenie książek i innych publikacji, szczególnie powiązanych z naszym regionem – w rejestrze bibliotecznym znajduje się już około 150 pozycji. W świetlicy OSP w Wężewie można również podziwiać wystawę pt: „Ściana tradycji OSP w Wężewo”, gdzie umieszczono kolekcję zdjęć strażackich i eksponatów związanych ze strażą pożarną w Wężewie i nie tylko. OSP organizuje także otwarte turnieje bilardowe i szachowe, którym przyświeca szczytny cel – zbiórki na rzecz osób poszkodowanych, wymagających wsparcia.

Anna Mucha jest założycielką grup internetowych m.in. „Krasiniec/Szczuki dawniej ì dziś”, jak również „Krasne i okolice dawniej i dziś”. Na tych grupach promowane są zabytki i historia lokalna. Szczególną wartością są opowieści, fotografie i wspomnienia mieszkańców. Członkami grupy są również osoby na stałe przebywające za granicą, które mogą w ten sposób odnawiać dawne kontakty, wspominać i dzielić się wspomnieniami. Nie brakuje młodzieży, która poznaje historię swoich małych ojczyzn.

ren

Idź do oryginalnego materiału