Masz tę monetę w domu? Ten skarb z PRL może być warty fortunę!

radiopogoda.pl 1 tydzień temu

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) wyemitowano wiele monet, które w tej chwili mogą znacznie przekraczać swoją pierwotną wartość nominalną. Egzemplarze, które z różnorakich powodów stały się unikatowe bądź rzadkie, są szczególnie atrakcyjne dla kolekcjonerów i numizmatyków. O jakich banknotach mowa? W dalszej części artykułu zdradzamy szczegóły.

Rozwiąż quiz z wiedzy ogólnej. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Kto napisał poemat „Pan Tadeusz”?
Juliusz Słowacki
Adam Mickiewicz
Henryk Sienkiewicz
Następne pytanie

Chociaż monety z PRL wiązały się niegdyś z prozaiczną codziennością, dziś niektóre z zachowanych „perełek” mogą osiągać astronomiczne ceny. Przykładem takiej monety może być złotówka z 1957 roku. Zgodnie z internetowym serwisem Onet, unikalność tych egzemplarzy wynika głównie z tworzywa. Oczywiście mowa o tzw. „nowym srebrze”. Powyższy materiał wyróżniał się na tle ówczesnych aluminiowych monet. Jak podaje cytowane źródło, w ostatnim czasie jedna ze słynnych złotówek została wylicytowana za 13 tys. 570 zł.

Wartościowe monety z PRL

Oprócz złotówki z 1957 roku, na uwagę zasługują także moneta z orłem bez korony (2 złote z 1958 roku), a także moneta potocznie znana pod nazwą „rybak” (5 złotych z rybakiem z 1958 roku). Nadmieńmy, iż wartość kolekcjonerska określonego egzemplarza wzrasta, gdy pieniądz pozostaje w idealnym stanie – bez rys, przebarwień czy też innych śladów użytkowania.

Jak sprawdzić wartość monety? Okazuje się, iż wartość egzemplarza zależy od kilku kluczowych czynników. Kolekcjonerzy poszukują przede wszystkim pieniędzy w stanie menniczym. Zatem mowa o monetach, które nie tylko nie noszą żadnych śladów użytkowania, ale również nigdy nie trafiły do obiegu. Ponadto bardziej interesujące od standardowych reprezentantów okazują się monety z błędami menniczymi.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!

Idź do oryginalnego materiału