Mariaż przyjmuje kształt przenikającej się prezentacji najnowszych prac i realizowanych długoterminowo indywidualnych działań i gestów Viktoryi Hrabennikavej i Kamila Wesołowskiego, zapraszając osoby oglądające do dyskusji na temat widoczności zmarginalizowanych podmiotowości, przeoczonych ciał i niedosłyszanych głosów.
Dialogiczna wystawa łączy wykreowane poprzez prace obu osób artystycznych światy i obecne w nich wątki wyobrażeń oscylujących wokół reprezentacji queerowych podmiotowości. Zderza osobiste wypowiedzi oraz pokrewne i jednocześnie odmienne względem siebie kody wizualne, zacierając jednocześnie granicę między fantazją a rzeczywistością. Zaprasza do wspólnej medytacji nad strategiami osób nieheteronormatywnych i mikropolityk tożsamości w krajach, takich jak Polska i Białoruś, dając pretekst do urzeczywistniania się potencjalnych queertopii w najbliższej przyszłości i ujawniając jak pozornie niemożliwe, staje się faktem.
Prace Viktoryi Hrabennikavej i Kamila Wesołowskiego współtworzą szerszą, kolektywną opowieść o odzyskiwaniu sprawczości osób nieheteronormatywnych oraz ich sojuszniczek i sojuszników, które mogą się spotykać w przestrzeni wystawy, by kontynuować poruszane w prezentowanych pracach wątki i snuć wyobrażenia, a może i kreować — bezpieczniejsze i bardziej inkluzywne miejsca. Zapraszamy do korzystania z mini-biblioteki Baby Azyl oraz udziału w programie spotkań i wydarzeń performatywnych z udziałem Vlady Khmel, Filipa Kijowskiego, Marcina Kitty Kosakowskiego i Katarzyny Perlak.