Małżeństwa, które podbiły serca widzów. Kultowi bohaterowie po latach

swiatseriali.interia.pl 4 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


13 października 1998 roku w Polsacie zadebiutował serial "Miodowe lata", który gwałtownie po premierze zyskał miano kultowego. Telewidzowie zwariowali na punkcie Karola i Tadzia oraz ich żon. Głównych bohaterów porównywano choćby do Flipa i Flapa. Jak dziś wyglądają odtwórcy lubianych ról?


"Miodowe lata": uwielbiany polski sitcom


"Miodowe lata" to historia dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw zamieszkałych w kamienicy przy ulicy Wolskiej 33 na warszawskiej Woli. Produkcja była pierwszym polskim serialem kręconym na żywo z udziałem publiczności. Zdjęcia do kolejnych odcinków sitcomu opartego na licencji amerykańskiego hitu "The Honeymooners" powstawały w każdy poniedziałek w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Do nagrań używano specjalnej obrotowej sceny, która pozwalała na ekspresowe zmiany scenografii.
W sumie zrealizowano 131 odcinków "Miodowych lat" oraz 17 odcinków "Całkiem nowych miodowych lat", czyli kontynuacji kultowego sitcomu. Początkowe odcinki serialu oglądało 7 mln widzów. Ostatni odcinek obejrzało ponad 5,7 miliona osób. Fabułę oparto na oryginalnych, amerykańskich scenariuszach oraz autorskich - stworzonych przez polskich scenarzystów. Reklama


"Miodowe lata": Cezary Żak i Artur Barciś w kultowych rolach


Telewidzowie oszaleli na punkcie Karola Krawczyka i Tadzia Norka oraz ich zwariowanych żon - Aliny i Danuty. Serial przyniósł popularność bądź ugruntował pozycję wielu aktorów. W głównych rolach mogliśmy oglądać Cezarego Żaka i Artura Barcisia. W ich żony wcielały się Agnieszka Pilaszewska i Dorota Chotecka. W 94. odcinku do obsady dołączyła Katarzyna Żak, która została nową Aliną.
Gościnnie w serialu pojawiło się mnóstwo znanych osób, a wśród nich m.in. Stanisława Celińska, Wojciech Pokora, Paweł Wilczak, Borys Szyc, Teresa Lipowska, Joanna Liszowska, Magdalena Walach, Jan Machulski, Jacek Rozenek, Maciej Damięcki, Andrzej Chyra, Piotr Polk, Sonia Bohosiewicz, Joanna Liszowska, Elżbieta Jarosik, Krzysztof Stelmaszyk i Aldona Orman.
Serial aż sześć razy nominowany był do Telekamer "Tele Tygodnia", ale nigdy nie zdobył upragnionej statuetki. Triumfował za to na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, gdzie dwukrotnie dostał główną nagrodę - Błękitny Melonik.


Cezary Żak i Agnieszka Pilaszewska


Cezary, niekwestionowany mistrz telewizyjnych produkcji, zdobył uznanie jako prowadzący programów "As, dama, walet" oraz "Ładny Dom". Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola w "Klanie", po której wystąpił w "Miodowych latach". Dzięki postaci Karola Krawczyka, motorniczego tramwaju nr 18, otrzymał nominację do prestiżowej Telekamery i ostatecznie ugruntował swoją pozycję aktorską w Polsce. Widzowie pokochali go również za podwójną rolę bliźniaków w serialu "Ranczo". Aktor niejednokrotnie współpracował z Arturem Barcisiem, tworząc niezapomniane aktorskie duety.
"Wydaje mi się, iż serial podobał się głównie dlatego, iż był o nas. Karol Krawczyk to przecież typowy Polak - marzy o zrobieniu wielkich pieniędzy, więc ciągle robi jakieś interesy i ciągle mu one nie wychodzą. Każdy Polak taki jest" - przyznał Cezary Żak.


Agnieszka Pilaszewska debiutowała w Teatrze Ateneum spektaklem "Przeklęte tango". W 1987 ukończyła z wyróżnieniem warszawską PWST. Rolą Aliny Krawczyk, żony motorniczego, dała się poznać szerszej publiczności w Polsce. Po trzech latach decyzją produkcji została zastąpiona inną aktorką. Telewidzowie znają ją również jako Jadwigę Górkę w "Barwach Szczęścia" i Olgę Seifert w "Glinie".
"Nie byłam psychicznie przygotowana na to, iż 'Miodowe lata' zrobią taką karierę i iż ja będę choćby prywatnie funkcjonować jako postać z serialu. Nagle przestałam być 'panną nikt' i stałam się Aliną Krawczyk" - mówiła Agnieszka Pilaszewska.


Artur Barciś i Dorota Chotecka


Artur Barciś swoją karierę teatralną rozpoczął w Teatrze na Targówku, a następnie kontynuował w Teatrze Narodowym i Ateneum. Widzowie pokochali go za rolę poczciwego Tadeusza Norka w kultowym sitcomie "Miodowe lata", która przyniosła mu ogólnopolską popularność. Z kolei w serialu "Ranczo" zachwycił jako intrygant Arkadiusz Czerepach, asystent Pawła Kozioła, tworząc niezapomniany duet z Cezarym Żakiem.
"Dostałem propozycję zagrania w 'Miodowych latach', ale żądano ode mnie, żebym odszedł z teatru i całkowicie poświęcił się pracy w serialu. Nie zgodziłem się na to, bo uważam, iż bardzo ważne jest dla aktora, aby miał miejsce, do którego może wrócić i... znormalnieć. [...] Producenci 'Miodowych lat' byli chyba bardzo zdeterminowani, bo w końcu zgodzili się na moje warunki i akceptowali je przez ponad pięć lat" - powiedział aktor w jednym z wywiadów.


Dorota Chotecka zadebiutowała na ekranie w 1993 roku w filmie "Pożegnanie z Marią", a niedługo zachwyciła publiczność swoimi rolami w takich produkcjach jak "Dzień świra" czy "Szczęśliwego Nowego Jorku". Ogromną popularność przyniosła jej jednak rola wyrazistej i pełnej temperamentu Danuty Norek w "Miodowych latach". Jako Jola w "13 posterunku" zyskała status ikony komedii i piękna polskiej telewizji.
"Jestem bardzo zadowolona, iż miałam możliwość spróbowania swoich sił w tego typu serialu, zwłaszcza iż w czasie jego realizacji spotkałam wspaniałego reżysera - Macieja Wojtyszkę. Bardzo wiele się od niego nauczyłam" - powiedziała Chotecka.


Katarzyna Żak


Katarzyna Żak, absolwentka Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej filii PWST, rozpoczęła swoją karierę teatralną w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała w "Sztukmistrzu z Lublina". Znana z warszawskich scen teatralnych, takich jak Och-Teatr czy Teatr Capitol, aktorka zyskała także popularność jako prowadząca program "Jaka to melodia?" oraz dzięki udziałowi w programie "Jak oni śpiewają".
Aktorka dołączyła do obsady "Miodowych lat" przez decyzję produkcji, zastępując tym samym Agnieszkę Pilaszewską w roli Aliny Krawczyk. Od tamtej pory, przez dwa lata, na ekranie partnerowała jako żona swojemu prawdziwemu mężowi, Cezaremu Żakowi.


Zobacz też: Wraca uroczy prawnik! Trzeci sezon hitu Netfliksa zapowiada się intrygująco
Idź do oryginalnego materiału