Mały Festiwal jest częścią 21. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który odbył się we wrześniu 2024 w Koszalinie. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, iż „życie można zacząć wiele razy”. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji.
Jest festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii.
W programie znajdą się projekcje poruszających, refleksyjnych i odważnych filmów oraz ożywiona, merytoryczna dyskusja na temat zagadnień ważnych dla osób z niepełnosprawnościami i procesu integracji społecznej.
Termin projekcji:
26 listopada/wtorek/ godz. 18:00–20:00
Filmy:
„Tandem”, reż. Katarzyna Lewek, Polska, 2024, 6 min.
Antek żyje jak w klatce. Stary, stacjonarny rower, dwie myszki i tapczan to cały jego świat. Świat osoby, która już pewnie nigdy nie będzie chodzić. Jednak pewnego dnia niespodziewana wizyta przypomina mu o starej pasji, a kumpel wyciąga go na zewnątrz, by spróbować jazdy w tandemie.
fot. materiały organizatora
„Miasto jeży” (Hedgehog’s Dilemma), reż. Mateusz Rybiński, Polska, 2023, 16 min.
Film zrealizowany w języku migowym. Nowy pacjent trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania, uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny.
„Mama wraca” (Mom is Coming Back), reż. Mikołaj Janik, Polska, 2023, 21 min.
Czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria – chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.
„Ania z Piekielnika” (Ania from Piekielnik), reż. Monika Meleń, Polska, 2023, 30 min.
Intymny film o niezwykłej relacji matki i córki. Ale ta matka jest niezwykła, urodziła się bez ramion. To film o sile życia i jego nieustającym pięknie. O euforii życia i wewnętrznej kobiecej sile. A także o zachwycie nad pięknem świata.
Dyskusję po seansie poprowadzą:
Marcin Halicki – Absolwent socjologii na UAM w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Społecznych @Fundacja Mili Ludzie. Od 1999 roku pracujący na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce. Od 2012 roku (do teraz) przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, ciała konsultacyjno-doradczego Prezydenta Miasta Poznania. Od 2004 roku redaktor naczelny „WóTeZetu – Ogólnopolskiego Magazynu Ośrodków Terapii Zajęciowej”, docierającego do 3 tysięcy osób z niepełnosprawnościami w całym kraju. Od sierpnia 2024 zarządza @Poznańskie Centrum Dostępności. Członek kapituły konkursów: „Wielkopolska Otwarta na Osoby z Niepełnosprawnościami”, a także „Poznań Dostępny”, nagradzającej najbardziej innowacyjne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Urszula Putyńska – doktor nauk humanistycznych, badaczka filmu i literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na kinie (post)jugosłowiańskim (m.in. chorwacki modernizm filmowy; Zagrzebska Szkoła Animacji; współczesny film chorwacki) oraz na relacjach kina i literatury.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania filmów i dyskusji na ważne tematy społeczne!
Wiek uczestników: 16+
Wstęp: bezpłatny