Magda Hueckel, „Nagie” | Fotofestiwal w Łodzi

jednostka.com 2 miesięcy temu

Otwarcie: 14.06.2024 (piątek), godz. 17:00
Wystawa: 15–23.06.2024, pn.–ndz.: 10–18
Miejsce: Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, ul. Piotrkowska 102, 90-004 Łódź

Kuratorka: Katarzyna Sagatowska
Partnerzy: QPrint, Galeria Jednostka

Bardzo kilka modelek ma idealny biust
Philip Gotlop

The Technique of Nude Photography – dwutomowy podręcznik autorstwa Philipa Gotlopa dostałam (w ramach żartu) od przyjaciela. Wewnątrz wydawnictwa znajdowały się czarno białe akty (prawie tylko żeńskie). Każdy opatrzony był instrukcją dotyczącą parametrów technicznych fotografowania oraz zaleceń związanych z usytuowaniem modelek w przestrzeni. W tekście pojawiały się także liczne uwagi odnoszące się do walorów lub defektów ciał.

Sfotografowane kobiety były całkowicie pozbawione cech indywidualnej ekspresji. Wszystkie reprezentowały jeden typ; młode, białe, szczupłe i gładkie. Ustawione w estetycznych pozach zdawały się podążać za oczekiwaniem i pragnieniem mężczyzny, w oderwaniu od siebie. Ich poddane erotyzacji i sublimacji ciała sprowadzone zostały do roli obiektów pragnienia. Jedyny mężczyzna, który zapozował do kilku ujęć, był naoliwionym kulturystą prezentującym swoją siłę i sprawczość.

Podręcznik wydany został w latach 50. XX wieku w Londynie. Powszechnie przyjęta wówczas koncepcja kobiecości wiązała się z rygorystycznymi wymogami estetycznymi – perfekcyjny wygląd oraz społecznymi – uprzejmość, uległość, przedkładanie potrzeb innych nad własne, dostosowanie się do istniejącej hierarchii przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu w wymiarze społecznym i politycznym.

Przeglądając się w lustrze minionej epoki czułam narastający ucisk. Ucisk schematu i norm, które, mimo upływu dekad nie uległy rozpadowi. Formatującej presji, która określa jak żyć, jak kochać, jak wyglądać. Kontroli i ingerencji. Braku poszanowania i akceptacji dla inności. Oceniania i wartościowania.

Znużona patriarchalnym paradygmatem postanowiłam zniszczyć obydwa tomy. Pocięłam je na kawałki a następnie skleiłam na nowo wzbogacając o elementy z innych wydawnictw. Proces ten okazał się niezwykle uwalniający. Z każdą kolejną pracą pozwalałam sobie na więcej. Połączyłam elementy nagich ludzkich ciał ze zwierzętami, roślinami, krajobrazami oraz reprezentacjami zapożyczonymi ze sztuki i religii różnych kultur. W swobodny sposób nawiązałam do mitów i rdzennych wierzeń czerpiąc z ich wielkiej rozmaitości. Poszukiwałam tego, co wyparte, zdewaluowane, zakazane.

Stworzone hybrydy reprezentują siłę i wolność. Są istotami świadomymi i autentycznymi, nie zawsze ich płeć jest dosłowna. Nagie są afirmacją swobody i różnorodności oraz próbą wyniesienia na powierzchnię tego, co przez wieki było zabronione i czego patriarchalny porządek
najbardziej się obawiał. Bycia sobą. Bycia w swojej mocy.

Technika: manualnie wykonane kolaże uzupełnione techniką malarstwa i rysunku.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy.
Instalacja wchodząca w skład wystawy powstała we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii.

Magda Hueckel – artystka wizualna, autorka scenariuszy, filmów, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na ponad 40 indywidualnych i ponad 60 zbiorowych wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie, Circulation w Paryżu, Unseen Amsterdam, Vienna Art Fair, Center for Contemporary Art w Berlinie). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów. Ich dokumentalny film Nasza klątwa otrzymał nominację do Oskara, a serial Kroniki zarazy nagrodę główną w konkursie DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19. Autorka dokumentacji kilkuset spektakli teatralnych oraz książek fotograficznych Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013 oraz HUECKEL/TEATR nominowanych do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS „Zdejmij Klątwę”, uhonorowanej nagrodą
EURORDIS Black Pearl Award 2020.

Magdalena Hueckel, Maenad, z cyklu „Nagie”, 2024

Magdalena Hueckel, Oya, z cyklu „Nagie”, 2024

Magdalena Hueckel, Erzulie, z cyklu „Nagie”, 2024

Magdalena Hueckel, Findyourgoddess, z cyklu „Nagie”, 2024

Idź do oryginalnego materiału