Pierogi z kapustą i prawdziwkami "U Fukiera" kosztują 51 zł. Za 5 sztuk, czyli jeden pieróg wychodzi za nieco ponad 10 zł. Drogo prawda? Na ich cenę z pewnością przekłada się sam farsz, robocizna i oczywiście prestiż.
Istotnym elementem pierogów jest ciasto, które akurat kosztuje najmniej. Szczególnie jeżeli weźmy pod uwagę to, iż nie potrzebujemy do tego jajek. Serwis Pyszności.pl podaje, iż ciasto bez tego składnika jest "delikatniejsze, bardziej elastyczne i łatwiej się rozwałkowuje".
Magda Gessler stosuje za to inną kulinarną sztuczkę. Zaparza mąkę. Nie jest to skomplikowane (wytłumaczone jest to w przepisie niżej), a sprawia, iż gluten zmienia swoją strukturę i ciasto jest bardziej plastyczne.
Warto też przesiać mąkę przez sitko, a po wyrobieniu ciasta, dać mu drugie tyle na "odpoczynek" pod ściereczką. Poniższy przepis pochodzi ze wspomnianego wcześniej serwisu kulinarnego.
Ciasto na pierogi à la Gessler – przepis
Składniki:
500 g mąki pszennej
125 ml gorącej wody
1 łyżeczka soli
Co robimy dalej?
I to w zasadzie tyle. Pierogi po wystygnięciu możemy zamrozić, by potem mieć je gotowe np. na Wigilię. Istnieje ryzyko, iż przy późniejszym gotowaniu, mogą się rozpaść, ale jest i na to sposób. O patencie na mrożone pierogi przeczytacie tutaj.