
Dominik Księski
Wydawca i redaktor naczelny tygodnika Pałuki czyli i przedsiębiorca, i dziennikarz. Absolutorium: 1982 polonistyka, specjalizacja edytorstwo na UAM Poznań, magisterka: 1988 UMCS Lublin. Poza pracą gra jazz, tłumaczy pieśni rosyjskich bardów, czasem coś nagra. Chodzi po górach, najwyższy szczyt: w 1991 Sofrudżu na Kaukazie Zachodnim (3550 m), najdłuższa trasa: 2017 Łuk Karpat (2472 km). Autor książki „Ogień to druga woda czyli Łuk Karpat”.
Z Dominikiem Księskim, autorem książki „Ogień to druga woda czyli Łuk Karpat”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
– Maćku, szansa żeby dojść jest minimalna. Głupie zapalenie gardła, w firmie coś się zacznie sypać, ktoś nie dojedzie, naciągnę kolano, sił zabraknie, kontuzja, deszcze, burze, wszystko mokre, kłopoty w domu, psych siada – nie wiem, czy jest jeden procent szansy, iż się uda.
– Oj tam, oj tam, nie narzekaj, wszystko się uda.
Dominik Księski, „Ogień to druga woda czyli Łuk Karpat”
Łuk Karpat to wiele kilometrów, przewyższeń i różnorodnych pasm górskich i szczytów. To jest interesujące wyzwanie dla wszystkich ambitnego górołaza. Nie różnię się w tym zakresie od innych – dla mnie to też była przygoda życia.
Ewa Chwałko, „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki”
W ogóle jednak wiedzie się nam w życiu jak wędrowcowi, dla którego w miarę upływu drogi przedmioty przybierają inne kształty niż z daleka, zmieniają się zaś jeszcze bardziej, gdy się do nich zbliża. Nieraz szukamy czegoś, a znajdujemy zupełnie co innego, coś lepszego; nieraz znajdujemy też to, czegośmy szukali, ale idąc zupełnie inną droga, niż szliśmy daremnie z początku. Często się też zdarza, iż szukając rozkoszy, szczęścia, radości, otrzymujemy w zamian naukę, wyjaśnienie, wiedzę – trwałe, prawdziwe dobro zamiast przemijającego i złudnego.
Artur Schopenhauer, „Aforyzmy o mądrości życia”.
- Gdyby Alfred Hitchcock żył i chciał nakręcić film o Pana wyprawie Łukiem Karpat to, jaka powinna być pierwsza scena tego filmu?
- Czym jest Łuk Karpat? Skąd się wziął tytuł Pana książki?
- Co było największym wyzwaniem podczas Pana spaceru?
- Szczęście nie jest rzeczą łatwą: trudno je znaleźć w sobie, a nie sposób gdzie indziej, Chamfort
Czy odnalazł Pan szczęście na szlaku odłączając wtyczki łączące z codziennością Matrixa? - Proszę o komentarz do słów Artura Schopenhauera.
- Jak się przygotować do wyprawy Łukiem Karpat?
- Jakiego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w tematach, o których rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0