Lubuskie Lato Filmowe filmowe w Łagowie już trwa!

filmweb.pl 3 dni temu
Zdjęcie: plakat


W dniach 29 czerwca – 6 lipca 2025 roku Łagów ponownie staje się stolicą kina Europy Środkowo-Wschodniej. Lubuskie Lato Filmowe, najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce, już po raz 54. zaprasza widzów do świata kina autorskiego – odważnego, refleksyjnego i zaangażowanego.

W programie trzy konkursy (fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy), przegląd "Obrazy Rumunii", pokazy szkół filmowych, filmy dla dzieci, retrospektywy, debaty i spotkania z twórcami. Nowością będzie Nagroda Publiczności, a festiwalowy klimat dopełnią pokazy plenerowe oraz koncerty otwarcia i zamknięcia. Łagów znów stanie się miejscem filmowych odkryć i międzykulturowego dialogu.


Co zobaczymy na ekranach?

Program 54. Lubuskiego Lata Filmowego obejmie ponad 100 seansów filmowych, prezentujących blisko 200 tytułów – filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkich metraży oraz etiud studenckich z czołowych szkół filmowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, prowadzone przez Magdalenę Piekarską i Jerzego Armatę, tworzące przestrzeń do rozmów i refleksji wokół kina.

Wśród sekcji szczególnych znalazł się "Przegląd etiud studenckich", który zaprezentuje najciekawsze prace młodych twórców z Polski, Niemiec, Rumunii, Czech, Węgier i Słowacji, powstałe w latach 2024-2025. To przestrzeń debiutu i eksperymentu, gdzie nowe pokolenie reżyserów podejmuje ważne tematy współczesności z pasją, odwagą i świeżym spojrzeniem. Etiudy te – starannie wybrane pod kątem poziomu artystycznego i narracyjnej innowacyjności – stanowią jeden z najżywszych punktów festiwalowego programu.

Nie zabraknie także cykli retrospektywnych i tematycznych, przywołujących twórczość tych, którzy odeszli, jak Henryk Kluba i Andrzej Mularczyk, oraz przywracających pamięci widzów takich artystów jak Kazimierz Karabasz czy Tola Mankiewiczówna. W ramach "Jak rejestrować świat" zobaczymy filmy dokumentalne autorstwa Stanisława Śliskowskiego i Jadwigi Żukowskiej, a Andrzej Czeczot zaprezentuje swoje "makatki" – rysunkowe miniatury balansujące między satyrą, a poezją obrazu.

Odrębne miejsce zajmie przegląd Wytwórni Filmów Oświatowych – jednej z najważniejszych instytucji dokumentujących polską rzeczywistość, której dorobek zostanie pokazany w cyklu "W obiektywie WFO". W sekcji "Kino polskie – cenzura i ideologia" festiwal pochyli się nad historią twórczego oporu wobec systemu i mechanizmów kontroli kultury.

Najbardziej prestiżową częścią festiwalu pozostaje Konkurs Filmów Fabularnych – międzynarodowy przegląd najciekawszych produkcji z Polski oraz państw Europy Środkowej i Wschodniej. W tegorocznej edycji o główne nagrody powalczy 15 filmów, reprezentujących różnorodne języki filmowe, wrażliwości i estetyki. Ich oceną zajmie się profesjonalne jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata filmu.

Jury festiwalu


W skład jury wchodzą: Anna Jadowska, polska reżyserka, scenarzystka i scenografka. Jest absolwentką Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2004 roku ukończyła studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Jan Jakub Kolski, reżyser, prozaik, scenarzysta, operator i wykładowca w PWSFTViT. Laureat Paszportu "Polityki". Sławomir Fabicki, reżyser, scenarzysta. W 1995 roku ukończył Studium Scenariuszowe, a w 2001 roku Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Łukasz Muszyński, redaktor naczelny Filmwebu. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Koła Piśmiennictwa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Katarzyna Herman, aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.
Idź do oryginalnego materiału