Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (po polsku: Mikołaj Konstanty Czurlanis) to postać, która na stałe wpisała się w historię sztuki, zarówno litewskiej, jak i europejskiej. Jego twórczość łączyła malarstwo z muzyką, a oryginalne dzieła inspirowane naturą i emocjami wyróżniały go na tle współczesnych artystów. Decyzja o nadaniu jego imienia lotnisku w Wilnie to nie tylko wyraz uznania dla talentu mistrza, ale także sposób na przybliżenie jego dorobku szerszej publiczności.
REKLAMA
Zobacz wideo Trudne partnerstwo Polski i Litwy
Mikołaj Konstanty Czurlanis: Zmiana nazwy lotniska w Wilnie ma charakter czysto symboliczny
Zmiana nazwy lotniska w Wilnie ma charakter symboliczny - międzynarodowe kody oraz skróty używane w aktach prawnych, systemach informatycznych i umowach pozostaną niezmienione. Imię Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa będzie natomiast widoczne w komunikacji publicznej i materiałach promocyjnych, podkreślając jego dziedzictwo przez najbliższe pięć lat. To element szerokiego programu obchodów 150. rocznicy urodzin artysty, który obejmuje aż 130 różnych wydarzeń. Wśród nich znajdą się wystawy, koncerty, projekty badawcze, publikacje książkowe oraz inicjatywy edukacyjne mające na celu przybliżenie jego dorobku i wyjątkowej biografii. Uroczystości wykraczają poza granice Litwy – także w Polsce zaplanowano szereg artystycznych imprez. Między innymi upamiętnione zostanie miejsce śmierci mistrza w Pustelniku - w tej chwili części miasta Marki pod Warszawą. Dodatkowo publiczność będzie miała okazję poznać jego dorobek muzyczny i malarski ukazujący głębię talentu i znaczenie twórczości tego kompozytora dla sztuki przełomu XIX i XX wieku. Mikołaj Konstanty Czurlanis to artysta wszechstronny – autor około 400 utworów muzycznych i 300 obrazów, który łączył w swoich dziełach różne dziedziny sztuki. Jego prace wpisują się w nurt symbolizmu, surrealizmu i abstrakcjonizmu.
Polsko-litewskie korzenie artysty. Obcokrajowiec, a jednak nasz rodak?
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, choć uznawany za ikonę litewskiej kultury, dorastał w polskojęzycznym środowisku. Urodził się 22 września 1875 roku w Senoji Varena, na południu kraju. Wczesne lata spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie rozwijał swoje muzyczne umiejętności, grając w orkiestrze księcia Michała Ogińskiego. Sztukę studiował w Warszawie. Przez większość swojego życia nie uważał się za Litwina i choćby nie mówił w tym języku. Przełom nastąpił około 30. roku, gdy nawiązał bliższe relacje z litewskim ruchem narodowym. Kluczową rolę odegrała jego narzeczona, a później żona – Sofia Kymantait?, znana działaczka. Artysta zmarł przedwcześnie, 10 kwietnia 1911 roku, w Pustelniku pod Warszawą, mając zaledwie 36 lat. Pochowany został na wileńskim Cmentarzu Rossa, pozostawiając bogaty dorobek muzyczny i malarski, który łączył w sobie wpływy polskie i litewskie. Jego twórczość jest świadectwem połączenia obu kultur i stanowi unikalne dziedzictwo przełomu XIX i XX wieku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.