Niemiecka firma Lindemann wprowadza na rynek nową linię Woodnote Jak czytamy, w tej chwili w jej skład wchodzą dwa urządzenia: Solo oraz Combo.
Solo jest odtwarzaczem plików wykorzystującym opracowaną przez firmę koncepcję upsamplingu sygnału do formatu DSD. Sekcja D/A jest oparta o układ konwertera analogowo-cyfrowego AKM AK4493S, który – jak czytamy w materiałach prasowych – „w autorskiej aplikacji Lindemanna brzmi tak dobrze, jak nigdy dotąd”. Drugie zaś urządzenie, czyli Combo to połączenie odtwarzacza plików, przetwornika D/A oraz wzmacniacza w jednej obudowie – to urządzenie o architekturze typu PowerDAC. Czytamy:
To nie lada gratka dla wszystkich oczekujących analogowego brzmienia ze źródeł cyfrowych, które dodatkowo tym razem opakowane jest w niewielkie i pięknie wyglądające obudowy.

» WOODNOTE SOLO dokonuje konwersji sygnału cyfrowego PCM do postaci DSD. Dzięki temu, jak czytamy, całkowicie ominięto „degradujący sygnał filtr cyfrowy” i umożliwiono zastosowanie bardzo łagodnego, analogowego filtrowania sygnału dopiero w okolicach 100 kHz. Do taktowania układów D/A, zastosowano zegar Femto współpracujący z retaktowaniem dzięki układu FIFO, co ma sprawiać, iż „uzyskano brzmienie, które nie nosi w sobie ani śladu metaliczności, czy cyfrowego nalotu”. Cały tor jest zbalansowany.
Odtwarzacz Lindemanna jest kompatybilny z platformą Roon dzięki funkcjonalności Roon Ready, współpracuje również ze Spotify (w tym Connect), Tidal (w tym także Tidal Connect) oraz z innymi serwisami. Urządzenie jest sterowane przez autorską aplikację. Konfigurację ekranu aplikacji możemy dostosować do własnych preferencji (chociażby w zakresie kolejności platform strumieniujących). Zasilacz urządzenia zbudowano z wykorzystaniem transformatora typu R-Core oraz – jak zapewnia producent – niskoszumnych stabilizatorów napięcia.

» WOODNOTE COMBO integruje w jednej obudowie kilka urządzeń. Czyli odtwarzacz plików, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz wzmacniacz. To, tak naprawdę, PowerDAC, gdzie połączenie pomiędzy przetwornikiem a wzmacniaczem mocy jest bezpośrednie, cyfrowe i nie wymaga konwersji sygnału na analogowy.
Także i w tym przypadku zaimplementowano autorskie rozwiązanie marki Lindemann polegające na konwersji sygnału cyfrowego do DSD. Producent mówi też o wsparciu dla platform strumieniujących, podobnie jak model Solo. W obu urządzeniach znajdziemy też szeroki wachlarz wejść i wyjść, w tym chociażby wejście HDMI eARC oraz pełen komplet wejść cyfrowych takich, jak S/PDIF, TosLink oraz gniazdo USB do podłączenia pamięci masowej.
Warto też wspomnieć, iż oba urządzenia posiadają wzmacniacze słuchawkowe.

Przypomnijmy, iż Lindemann Audio to niemiecki producent sprzętu o 30-letniej tradycji. Marka zadebiutowała w 1993 roku wprowadzając na rynek swój pierwszy wzmacniacz o ultraszybkim, prądowym sprzężeniu zwrotnym. W 1999 Lindemann opracował swój pierwszy odtwarzacz CD z upsampligiem, natomiast pierwszy odtwarzacz SACD – w 2001 roku. W 2013 roku zainaugurował serię Musicbook, która teraz – w najnowszej wersji – stanowi trzon oferty firmy. W Polsce jej dystrybutorem jest firma MIP.
▌ Dostępność i cena
Nowe produkty z serii Woodnote dostępne są już w sprzedaży w cenie 6595 złotych za Solo i 7995 złotych za Combo. ●
→ LINDEMANN-audio.de
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe
«●»