Po ogólnie dość słabym roku eksperci widzą szansę na więcej IPO w nadchodzącym roku. „Obecny wzrost na wielu rynkach pod koniec roku oraz obecna niska zmienność pozytywnie wpływają na rok IPO 2025” – mówi Martin Steinbach , partner w firmie audytorsko-doradczej EY. Według EY w roku zakończonym na całym świecie odbyło się 1215 pierwszych ofert publicznych (IPO), czyli o 10 procent mniej niż rok wcześniej. Spółki zarobiły około 121,2 mld dolarów (115,4 mld euro) – spadek o 4 proc.
W Niemczech w 2024 r. siedem firm odważyło się wejść na parkiet. Rok wcześniej było ich osiem. Największą ofertą publiczną w tym kraju w 2024 roku było notowanie w marcu sieci perfumerii Douglas z wolumenem emisji około 890 mln euro , a następnie wydawcy naukowego Springer Nature z prawie 600 mln euro.
Firma biznesowo-doradcza PwC jest również przekonana, iż pomimo utrzymującej się niepewnej sytuacji, w 2025 r. więcej spółek odważy się ponownie wejść na giełdę. „Liczba IPO we Frankfurcie w całym roku prawdopodobnie wyniesie od pięciu do dziesięciu, być może choćby ponownie w przedziale dwucyfrowym” – prognozuje ekspert PwC Stephan Wyrobisch .
Według przeglądu EY największą na świecie pierwszą ofertą publiczną w 2024 r. była amerykańska spółka Lineage, która podczas lipcowego debiutu zebrała około 5,1 miliarda dolarów. Największą ofertą publiczną roku w Europie było pierwsze notowanie hiszpańskiego sprzedawcy detalicznego Puig Brands w maju, z kwotą dobrych 2,9 miliarda dolarów.
Według ankiety YouGov wzrosło zaufanie do akcji wśród osób pracujących w Niemczech: jedna czwarta populacji uważa w tej chwili akcje za najbardziej godną zaufania inwestycję, jeżeli chodzi o planowanie emerytury. Na pierwszym miejscu przez cały czas znajduje się posiadanie domu z 42 procentami. Latem na zlecenie HDI Insurance badacze przeprowadzili ankietę wśród 3748 pracujących osób w wieku 15 lat i więcej.