Czy lato w mieście można spędzić w interesujący, rozwijający, a jednocześnie rozrywkowy i przyjemny sposób? Zdecydowanie tak!
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do udziału w trzymiesięcznej, interdyscyplinarnej, wypełnionej atrakcjami akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne”. Na uczestników czekać będzie ponad 40 plenerowych spotkań, warsztatów, lekcji tematycznych, pokazów filmowych, spektakli, występów muzycznych i animacji – dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Podzielony na tematyczne dni tygodnia program został skonstruowany tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Chcesz spędzić to lato w wyjątkowej, piknikowej, lekkiej atmosferze, a przy okazji nauczyć się nowych rzeczy i poznać ciekawych ludzi? „Lato na luzie” stworzono właśnie dla Ciebie! W dodatku – udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. To co – będziesz z nami?
Imprezy organizowane w ramach akcji mają charakter otwarty, niewymagający zapisów, wejściówek ani opłat. Jedynie na niektóre, ograniczone liczbą miejsc warsztaty obowiązują zapisy (telefon 693 266 411, mail [email protected])
Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki.
Mimo, iż nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.

Zachęcamy zatem do uważnego zapoznania się ze szczegółami PROGRAMU:
LITERACKIE PONIEDZIAŁKI:
W niemal każdy poniedziałek czerwca, lipca, sierpnia, w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, pojawią się znamienici goście, którzy przeprowadzą interaktywne lekcje tematyczne, podczas których opowiedzą o swoich najnowszych projektach – wydanych książkach, ebookach, nowych sezonach podcastu itp., a także zdradzą słuchaczom tajniki zgłębianych przez siebie dziedzin i zainteresowań.
2 czerwca 2025, godz. 18.00
SŁOWO HORRORU – ARTUR URBANOWICZ – Mistrz współczesnej literatury grozy wystąpi z autorskim, rozrywkowym monologiem, w którym opowie m.in. o tym, co go inspiruje w polskim folklorze, jak wygląda proces pisania powieści, a jak intensywny okres po jej premierze.
9 czerwca 2025, godz. 18.00
OD KORESPONDENTA WOJENNEGO DO AUTORA POWIEŚCI SENSACYJNYCH – MARCIN MELLER – Nasz gość podzieli się z uczestnikami swoim przepisem na literacki sukces. Opowie o swoich pierwszych książkach będących zbiorami reportaży z miejsc objętych wojną, o pracy dziennikarza i felietonisty, by zakończyć promocją swoich najnowszych osiągnięć literackich – dwóch książek przygodowych „Czerwona ziemia” i „Dzieci lwa”. Prowadzenie: Karol Kućmierz.
23 czerwca 2025, godz. 18.00
CZAS NA YOUNG ADULT – MARTA BIJAN – Podczas spotkania zastanowimy się nad fenomenem i charakterystyką literatury young adult, przyjrzymy się najpopularniejszym książkom z tego nurtu i poruszanym w nich tematom, a gwiazda wieczoru zdradzi nam tajniki swojej pracy. W programie także inauguracja działalności młodzieżowego Klubu Książki. Prowadzenie: Klaudia Pluta.
7 lipca 2025, godz. 18.00
MACIERZYŃSTWO BEZ LUKRU – MONIKA PASTUSZKO – Autorka książki-eseju „Matka Polka sika w krzakach. Przygody z dzieckiem w mieście wysokich krawężników, nieczynnych toalet i zepsutych wind” – spróbuje odpowiedzieć na pytania: czy da się przewinąć bobasa w pociągu? jak wysiedzieć z przedszkolakiem w kolejce? jak przejść z wózkiem przez zaśnieżone ulice? czy polskie miasta są przyjazne dzieciom? Prowadzenie: Klaudia Pluta.
14 lipca 2025, godz. 18.00
SZAŁAS NA HAŁAS – CZYLI O TYM, JAK BARDZO JESTEŚMY PRZEBODŹCOWANI I JAK TEMU PRZECIWDZIAŁAĆ – JOANNA JURGA – Z autorką książki „Szałas na hałas” porozmawiamy o tym, co robić by poprawić swój komfort życia, efektywność i dobrostan psychiczny. Poznamy także kilka rozwiązań wspierających poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni. Prowadzenie: Klaudia Pluta.
4 sierpnia 2025, godz. 18.00
PODRÓŻE ZE SMAKIEM – BARTEK KIEŻUN – Autor bestsellerowych kulinarnych dzienników, opowie dlaczego kocha podróże, czym jego książki kulinarne różnią się od innych dostępnych na rynku, zareklamuje najciekawsze smakowo destynacje turystyczne i zdradzi dlaczego na bohaterkę swojej najnowszej książki wybrał Barcelonę. Prowadzenie: Magdalena Boczkowska.
11 sierpnia 2025, godz. 18.00
HISTORIA DLA ODWAŻNYCH – RAFAŁ SADOWSKI – Gościem Mediateki będzie twórca „Podcastu historycznego”, autor książki „Historia dla odważnych”, który na co dzień stara się przekonywać choćby największych niedowiarków, iż odkrywanie historii i dziejów świata może być pasjonującym zajęciem. Prowadzenie: Magdalena Boczkowska.
18 sierpnia 2025, godz. 18.00
NA CZYM POLEGA FENOMEN TAYLOR SWIFT? – KAROLINA SULEJ – Rozmowa z autorką książki „Era Taylor Swift”, nie będzie tylko rozmową o słynnej piosenkarce, ale o światowym fenomenie i jedynym w swoim rodzaju uniwersum stworzonym przez skromną dziewczynę z Pensylwanii. Spotkanie będzie także pretekstem do szerszej dyskusji na temat mód i popkulturowych fascynacji. Prowadzenie: Klaudia Pluta.
25 sierpnia 2025, godz. 18.00
GOŚĆ SPECJALNY – TOMASZ RACZEK I JEGO „EKRAN W PROSZKU” – Naszym gościem będzie krytyk filmowy, autor audycji Raczek Movie w Radiu Nowy Świat, youtuber nagrodzony statuetką Best Stream Awards, osobowość telewizyjna. Autor opowie o swojej najnowszej książce i o tym, co się stało z telewizją w ciągu niecałego stulecia jej istnienia, gdy stała się największą siłą kształtującą popkulturę i wyobraźnię współczesnych ludzi. Prowadzenie: Magdalena Boczkowska.
LIFESTYLOWE WTORKI:
We wtorki Ogród Zagłębiowskiej Mediateki zamieni się w przestrzeń pracy twórczej, kreatywnych odkryć, pobudzających zmysły rozmów i działań edukacyjno-animacyjnych, fascynujących spotkań i zajęć rozszerzających wiedzę o kulturze i maksymalnie uprzyjemniających wakacyjny czas wolny.
10 czerwca 2025, godz. 18.00
KULTURA KULINARNA OD… KUCHNI, CZYLI ZABAWY JEDZENIEM – PAULINA NAWROCKA-OLEJNICZAK – dziennikarka, autorka książki „Kluski. Teoria i praktyka” oraz podcastu „Zabawy jedzeniem”, kolekcjonerka książek kucharskich opowie o… książkach kulinarnych, również tych historycznych, o kulturze kulinarnej i tym jak zmieniała się przez wieki, zdradzi z których publikacji korzysta najczęściej, a w których znalazła najwięcej ciekawostek przydatnych w pracy nad książką o kluskach. Prowadzenie: Kinga Baranowska-Jaworek.
17 czerwca 2025, godz. 16.00
WARSZTATY WICIA TRADYCYJNYCH, ŚWIĘTOJAŃSKICH WIANKÓW – MAGDALENA SOPATA – zajęcia pod okiem wykwalifikowanej florystki, na których każdy uczestnik przygotuje własny wianek. Plenerowe spotkanie dostarczy warsztatowiczom solidnej porcji wiedzy z zakresu tworzenia autorskich kompozycji roślinnych oraz kwiatów i ziół charakterystycznych kojarzących się z nocą świętojańską i dawnymi tradycjami Słowian. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
24 czerwca 2025, godz. 16.00
WARSZTATY RYSOWANIA MANGI – SZYMON TELUK – Manga opanowała świat dawno temu. Japoński komiks dzięki poruszającym i pełnym emocji fabułom oraz prostym i ekspresyjnym rysunkom trafiła w gusta czytelników podobnie jak amerykańskie seriale o superbohaterach. Na warsztatach zapoznamy się z wybranymi elementami historii mangi i anime oraz przećwiczymy kilka komiksowych środków wyrazu typowych dla japońskich twórców. Sednem pracy będzie zastosowanie kanonu w rysunku, który ewoluował od rysunków Osamo Tezuki, twórcy współczesnej mangi po rozmaite warianty dostosowane do płci, wieku i zainteresowań odbiorców komiksu. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
8 lipca 2025, godz. 16.00
JOGA DLA PRZYSZŁYCH MAM I KOBIET WRACAJĄCYCH DO FORMY PO PORODZIE – ANGELIKA WĄTOR – Warsztaty podzielone zostaną na dwie części. Pierwsza przeznaczona będzie dla pań spodziewających się potomstwa, druga dla mam, które chciałyby wrócić do formy sprzed ciąży i zadbać o ciało i umysł dzięki zdrowej porcji ruchu na świeżym powietrzu. Przed przyjściem na zajęcia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
15 lipca 2025, godz. 17.00
WARSZTATY TWORZENIA ALBUMÓW NA ZDJĘCIA METODĄ SCRAPBOOKINGU – JOANNA BIESIADA – Wraz z pomysłodawczynią i koordynatorką warsztatów „Kreatywny senior”, odbywających się cyklicznie w Zagłębiowskiej Mediatece, uczestnicy będą mogli przygotować autorskie albumy na zdjęcia, wykorzystując narzędzia popularnej metody scrapbookingu. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
22 lipca 2025, godz. 17.00
WYKŁAD I WARSZTATY MINDFULNESS – MARTA MARKOCKA-PEPOL – Dzięki wizycie w Sosnowcu certyfikowanej nauczycielki programów medytacji MBSR i MBCL uczestnicy zapoznają się z budzącymi coraz większe zainteresowanie technikami redukcji stresu z wykorzystaniem narzędzi mindfulness i compassion.
5 sierpnia 2025, godz. 18.00
WARSZTATY JOGI TWARZY – ANNA NOCOŃ – Joga twarzy znacznie opóźnia efekty starzenia skóry, dlatego warto zacząć ćwiczyć już w młodym wieku – choć – jak wiadomo – nigdy nie jest za późno. Warsztaty dedykowane są wszystkim paniom i panom, którzy chcą zachować młody wygląd w sposób naturalny, bez ingerencji skalpela, bez wypełniaczy i środków chemicznych. Duża porcja relaksu i dobrej zabawy – gwarantowana! UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
26 sierpnia 2025, godz. 16.00
WARSZTATY MALOWANIA NA SZKLE – WIOLETTA KULESA I GRAŻYNA BIENIASZ Z LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W DĄBROWIE GÓRNICZEJ – Uczestnicy warsztatów ze szkłem w roli głównej, poznają nietypowe techniki zdobienia szklanych naczyń – butelek, wazonów, słojów oraz nauczą się podstaw malowania płaskich obrazów na szkle. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
FILMOWE ŚRODY:
Jak co roku, Zagłębiowska Mediateka serdecznie zaprasza do udziału w Filmowych środach w Ogrodzie. W lipcu i sierpniu, naprzemiennie, wyświetlane będą zabawne i pełne przygód filmy animowane dla najmłodszych (godz. 17.00), oraz głośne filmowe nowości dla dorosłych (godz. 18.00).
REPERTUAR DLA DOROSŁYCH:
2 lipca 2025, godz. 18.00
Perfect Days (rok produkcji: 2023, reż. Wim Wenders). „Perfect Days” to filmowa lekcja uważności. Razem z głównym bohaterem, Hirayamą (Kōji Yakusho, nagrodzony za najlepszą rolę na festiwalu w Cannes), uczymy się doceniać ulotne, prozaiczne chwile – słuchanie muzyki w samochodzie, dobrze wykonaną fizyczną pracę, obserwację natury i amatorską fotografię. kooperacja niemieckiego reżysera, Wima Wendersa i japońskiego aktora, składa się na wyciszony, często wzruszający portret Tokio i jego mieszkańców. Czas pokazu – 2:03:00
16 lipca 2025, godz. 18.00
Bulion i inne namiętności (rok produkcji: 2023, reż. Anh Hung Tran). Tran Ahn Hung (nagrodzony za reżyserię w Cannes) to wietnamsko-francuski twórca filmowy, który sprawi, iż spojrzymy na jedzenie w zupełnie nowy sposób. „Bulion i inne namiętności” to niezwykła historia miłości Eugénie (Juliette Binoche) i Dodina (Benoît Magimel), wyrażanej dzięki przygotowywanych z maestrią potraw. kilka jest filmów, w których gotowanie zostało pokazane w tak zmysłowy sposób – krojenie, mieszanie, przyprawianie i smakowanie jest tutaj jednocześnie językiem miłości i językiem kina. Czas pokazu – 2:25:00
30 lipca 2025, godz. 18.00
W pokoju obok (rok produkcji: 2024, reż. Pedro Almodóvar). Nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji, pierwszy anglojęzyczny film Pedro Almodóvara to przede wszystkim spotkanie dwóch wybitnych aktorek – Julianne Moore i Tildy Swinton. Ich pełne niuansów role są niewątpliwie główną atrakcją „W pokoju obok”. Ponadto adaptacja powieści „Pełnia miłości” Sigrid Nunez to niejednoznaczna opowieść o przyjaźni i trudnych wyborach, godzeniu się z losem i śmiertelnością. Czas pokazu – 1:50:00
13 sierpnia 2025, godz. 18.00
Konklawe (rok produkcji: 2024, reż. Edward Berger). Ekranizacja powieści Roberta Harrisa pod czujnym reżyserskim okiem Edwarda Bergera („Na Zachodzie bez zmian”) to wciągający, niezwykle złożony thriller z niesamowitą obsadą. W rolach głównych możemy zobaczyć między innymi Ralpha Fiennesa, Stanleya Tucci, Isabellę Rossellini, Johna Lithgowa i Jacka Komana. „Konklawe” to precyzyjne, wieloaspektowe spojrzenie na przecinające się interesy, motywacje i mechanizmy rywalizacji o władzę. Film otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Petera Straughana. Czas pokazu – 2:00:00
27 sierpnia 2025, godz. 18.00 (wyjątkowo seans odbędzie się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki)
Kneecap. Hip-hopowa rewolucja (rok produkcji: 2024, reż. Rich Peppiatt). Fabularny film o prawdziwej grupie hip-hopowej z Irlandii Północnej, w którym fakty mieszają się z fikcją tak swobodnie jak sample, bity i zwrotki. „Kneecap” to wysokoenergetyczna komedia muzyczna opowiadająca o ważnych sprawach – tożsamości, wolności, walce o prawa do mówienia we własnym języku – w sposób zabawny, przystępny i zmuszający do myślenia. To film zarówno dla miłośników muzyki, jak i dla fanów brawurowego, niepokornego kina. Czas pokazu – 1:45:00. Seans 18+
REPERTUAR DLA DZIECI:
9 lipca 2025, godz. 17.00
Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska (rok produkcji: 2018, reż. Noel Cleary, Sergio Delfino). W pszczelej stolicy odbyć się mają Miodowe Igrzyska. Maja marzy, by wziąć w nich udział. Niestety mieszkańcy ula nie zostają na nie zaproszeni. Na domiar złego Cesarzowa żąda oddania połowy miodowych zbiorów na potrzeby sportowców. Królowa gotowa jest się pogodzić z poleceniami przełożonej, ale Maja od dziecka jest buntowniczką. A nic nie złości jej bardziej niż jawna niesprawiedliwość. Wyrusza więc do stolicy, by powiedzieć Cesarzowej, co myśli o niej i jej nakazach. I choćby Guciowi nie uda się jej powstrzymać przed wpakowaniem się w kłopoty. Czas pokazu – 1:23:00
23 lipca 2025, godz. 17.00
Pszczółka Maja: Mały wielki skarb (rok produkcji: 2021, reż. Noel Cleary). Wiosna nie zdążyła się jeszcze na dobre rozpocząć, a Maja i Gucio już wyruszają z ula w poszukiwaniu przygody. Napotkany na łące tajemniczy wędrowiec powierza im opiekę nad magiczną złotą pestką, którą mają dostarczyć do pałacu na Sekretnym Wzgórzu. W tak niebezpieczną misję najlepiej zabrać zaufanych kompanów. Maja i Gucio proszą więc o pomoc nieustraszonych mrówczych wojowników Zenka i Gienka. Dzielna drużyna rusza w drogę, nie mając pojęcia, iż ich tropem podąża cały wachlarz typów spod ciemnej gwiazdy. Czas pokazu – 1:28:00
6 sierpnia 2025, godz. 17.00
Corgi, psiak Królowej (rok produkcji: 2019, reż. Ben Stassen, Vincent Kesteloot). Rex to nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek brytyjskiej królowej. Mieszka w Pałacu Buckingham pławiąc się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Jego wypielęgnowana łapa nie postała nigdy w zwykłym parku, a ulicznego mieszańca nie chciałby obwąchać choćby przez ogrodzenie. Jednak pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności Rex traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Otoczony przez gromadę twardych czworonogów, które z niejednego śmietnika kości żarły, musi nauczyć się, co to znaczy być zwyczajnym psem. Czas pokazu – 1:32:00
20 sierpnia 2025, godz. 17.00
Paskudy. UglyDolls (rok produkcji: 2019, reż. Kelly Asbury). Paskudy są miłe, bystre i życzliwe, ale nietypowa uroda wyklucza je ze świata pięknych lalek, które mają nieść euforia dzieciom. Pogodzone z losem wiodą spokojny żywot w położonej na uboczu mieścinie Uglyville. Dla małej zadziornej Moxy to jednak za mało. Ona pragnie poznać świat i zrozumieć, dlaczego Paskudom nie dane jest trafiać do rąk dzieciaków. Razem z grupą przyjaciół przedostaje się do skostniałego, pełnego reguł miasta lalek idealnych. Wszystko tu jest eleganckie, symetryczne, ale zimne i pozbawione uroku. Czy poczucie humoru i niespożyta energia Moxy może to zmienić i udowodnić, iż nie trzeba być idealnym, by być wspaniałym?! Czas pokazu – 1:27:00
ZAGŁĘBIOWSKIE CZWARTKI:
„Zagłębiowskie Czwartki” to cykliczne lekcje tematyczne organizowane przez cały rok przez Zagłębiowską Mediatekę, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena-Muzeum w Sosnowcu. Lekcje skupiają się na historii, herstorii, architekturze, ekonomii i dziedzictwie kulturowym Zagłębia Dąbrowskiego. w okresie letnim tematyka Zagłębiowskich Czwartków będzie lżejsza, ale niemniej fascynująca.
12 czerwca 2025, godz. 17.00
Pieśni frywolne Zagłębia Dąbrowskiego – PROF. EM. DOBROSŁAWA WĘŻOWICZ-ZIÓŁKOWSKA i DR AGATA KRAJEWSKA-MIKOSZ
10 lipca 2025, godz. 17.00
Życie społeczne, przestępcze i kryminalne w dwudziestoleciu międzywojennym w Zagłębiu Dąbrowskim – MATEUSZ RADOMSKI
14 sierpnia 2025, godz. 17.00
Sosnowiecki epizod Poli Negri – DR MAGDALENA BOCZKOWSKA
MUZYCZNE PIĄTKI:
Piątkowe wieczory spędzimy w muzycznym klimacie. Ostatecznie nazwa „MEDIATEKA” zobowiązuje, w związku z czym celem organizatora będzie udowodnienie uczestnikom, iż w sosnowieckiej Bibliotece znajdą nie tylko książki, ale również różnorodne zbiory multimedialne. Każdemu muzycznemu piątkowi towarzyszyć będzie ekspozycja zbiorów tematycznie związanych z tematem przewodnim wieczoru, a zaproszeni do Mediateki goście i artyści, prócz muzycznych wrażeń, dostarczą słuchaczom sporej porcji wiedzy.
6 czerwca 2025, godz. 18.00
MUZYKA KLASYCZNA DLA KAŻDEGO – KWINTET KAMERALISTÓW ŚLĄSKICH. W programie utwory klasyczne oraz autorskie interpretacje hitów z lat 60., 70., 80.
27 czerwca 2025, godz. 18.00
WIECZÓR SŁOWIAŃSKI – ZESPÓŁ SVAHY – W programie wieczoru m.in. utwory znane z soundtracku netflixowego hitu „Znachor”.
11 lipca 2025, godz. 18.00
BEZ MIŁOŚCI ANI RUSZ – ADRIANNA BUJAK-CYRAN I KRZYSZTOF CYRAN – Koncert piosenek francuskich. W programie najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki, takie jak: „C’est si bon”, „Paroles, paroles”, „Bohemienne”, „Padam padam” oraz inne niezapomniane utwory z repertuaru Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela i innych legend francuskiej piosenki.
1 sierpnia 2025, godz. 18.00
WIECZÓR FLAMENCO – warsztaty tańca z AGNIESZKĄ MALICKĄ i recital gitarowy ANDRZEJA OTREMBY.
29 sierpnia 2025, godz. 17.00-21.00
ZAGŁĘBIOWSKA GIEŁDA WINYLI – O ZMIERZCHU – Święto muzyki w stylu retro, rozmowy na temat tworzenia kolekcji muzycznych oraz wizyta GOŚCIA SPECJALNEGO podpisującego płyty i wręczającego autografy.
FAMILIJNE SOBOTY:
W soboty organizatorzy projektu skupią się na najmłodszych odbiorcach swojej oferty. W związku z tym, w programie znajdą się liczne warsztaty i kreatywne spotkania przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.
21 czerwca 2025, godz. 11.00
STYLOWE NUTY – muzyczne warsztaty w wykonaniu ALINY ADAMCZYK I ALEKSANDRY KONIECZNY – muzykoterapeutek z Edumuzarte, przeznaczone dla najmłodszych (0-5 lat). Dzięki warsztatom dzieci rozwiną swoją twórczą inwencję oraz podstawowe zdolności muzyczne jak – słuch muzyczny, poczucie rytmu, poczucie tempa, dynamiki a także wrażliwość muzyczną.
28 czerwca 2025, godz. 11.00
DZIK DZIKUS I ŚWINIA MALWINA – KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI – Razem z dzikiem Dzikusem, Drobinką i Malwiną dzieci wybiorą się do podmiejskiego lasu. Dowiedzą się tam, na czym polega prawdziwa przyjaźń, jak bez przemocy rozwiązywać konflikty i jak rozmawiać ze złośliwymi trollami. Jednym z głównych zagadnień poruszanych przez prowadzącego będzie Nonviolent Communication (NVC) – komunikacja bez przemocy. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
5 lipca 2025, godz. 11.00
UCIECZKA WAWELSKIEGO SMOKA – ROBB MACIĄG – Co to jest przyjaźń? Czym są uprzedzenia i dlaczego tak łatwo się im poddajemy? I co może zjeść smok skoro nie wolno mu jeść owiec i bydła? Na te trudne pytania znajdziemy wspólnie odpowiedzi w trakcie spotkania z Wawelskim Smokiem, który w książce Robba Maciąga nie ginie z rąk szewczyka, a właśnie dzięki jego pomocy ucieka do dalekich Chin. Przy okazji jego podróży poznamy kulturę Turcji, Iranu i Chin. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
12 lipca 2025, godz. 11.00
WARSZTATY Z SYLWIĄ BŁACH, NA PODSTAWIE KSIĄŻKI „NIE BOJĘ SIĘ POTWORÓW” – Autorka znana z książek dla dorosłych, tworząca głównie literaturę grozy i fantasy, tym razem spotka się z dziećmi, by porozmawiać z nimi o tym jak radzić sobie ze strachem i lękiem, oraz podyskutować o tym, dlaczego czytanie jest „strrrrasznie” fajne. Dodatkowo, jako osoba przemieszczająca się na wózku inwalidzkim, opowie dzieciom o swoim świecie i życiu, poruszając ważne tematy i dzieląc się skutecznymi sposobami na walkę z przeszkodami i uprzedzeniami.
19 lipca 2025, godz. 10.00
WARSZTATY KALIGRAFII Z AGNIESZKĄ WĘGROWSKĄ Z AGAPISZE.PL – „List z wakacji – najpiękniejsza pamiątka (pismo bazujące na italice). Ze względu na konieczną umiejętność pisania, warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 12. roku życia. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
26 lipca 2025, godz. 11.00
PIKNIK RYCERSKI, CZYLI BRACTWO RYCERSKIE ZAMKU BĘDZIN W AKCJI – plenerowe warsztaty w stylu średniowiecznym – prezentacja strojów i walk rycerskich, lekcja na temat historii i polskiego średniowiecza, tematyczne gry i zabawy.
2 sierpnia 2025, godz. 11.00
BAŚNIOWY STAND-UP – MATEUSZ ŚWISTAK – Mateusz „Gadający” Świstak zabierze uczestników w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni z wszystkich stron świata. Spotkanie będzie świetną gimnastyką nie tylko dla mózgu, ale i całego ciała, a dzięki wielowarstwowej narracji coś dla siebie znajdą w nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie oczywiście śmiesznie, choć głównym celem warsztatu będzie otwarcie najmłodszych odbiorców na pomysł, by sięgać po fascynujące opowieści, które mieszkają w książkach.
9 sierpnia 2025, godz. 11.00
RODZINNY PLENER MALARSKI Z EWĄ TOCZKOWSKĄ – warsztaty malarstwa sztalugowego prowadzone w urokliwym Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
23 sierpnia 2025, godz. 10.00, 11.30 i 13.00 (trzy grupy)
INTERAKTYWNE WARSZTATY TEATRALNE NA PODSTAWIE „CALINECZKI” HANSA CHRISTIANA ANDERSENA – KINGA BOBIENKO Z TEATRU ENCE-PENCE. UWAGA – obowiązują zapisy – (telefon 693 266 411, mail [email protected])
ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
Filia nr 1 – Środula (ul. J. Kossaka 10a): środy i czwartki w godz. 12.00-13.00
Filia nr 4 – Sielec (ul. Zamkowa 9): środy w godz. 12.00-13.30
Filia nr 7 – Bibliosfera – Dańdówka (ul. Kalinowa): środy w godz. 10.00-11.30
Filia nr 11 – Ostrowy Górnicze (ul. K.I. Gałczyńskiego 38): środy w godz. 10.00-11.00
Filia nr 13 – Maczki (ul. Krakowska 26): środy w godz. 10.00-12.00
Filia nr 15 – Mec (ul. S. Kisielewskiego 9a): wtorki i czwartki w godz. 12.00-13.30
Filia nr 17 – Pogoń (ul. Będzińska 22): czwartki w godz. 10.00-11.30
Biblioteka Młodzieżowa (ul. Parkowa 1a): poniedziałki i środy w godz. 10.00-11.30
Zagłębiowska Mediateka (ul. Kościelna 11): środy w godz. 12.30-14.00
PLEBISCYT NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ NA LATO:
W czerwcu, lipcu i sierpniu, uczestnicy akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” będą mieli możliwość wzięcia udziału w plebiscycie na najlepszą książkę na lato. Plebiscyt podzielony zostanie na dwa etapy: zgłaszanie propozycji tytułów oraz głosowanie. W plebiscycie będzie można wziąć udział stacjonarnie – wrzucając propozycje książek i głosy do urny umieszczonej w Zagłębiowskiej Mediatece lub online – za pośrednictwem internetowego formularza.
Jeśli wyniki plebiscytu wskażą jako zwycięzcę książkę żyjącego autora lub autorki z Polski, organizator postara się o organizację spotkania autorskiego z pisarzem po wakacjach.
SŁÓWKO O PROJEKCIE:
„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to trzymiesięczny, interdyscyplinarny, edukacyjny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz ukazanie Zagłębiowskiej Mediateki jako instytucji animującej kulturę i aktywizującej miejscową społeczność, a także miejsca spotkań ludzi literatury, sztuki i nauki z czytelnikami, słuchaczami i widzami. Plenerowe lekcje tematyczne, warsztaty, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i in. przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Partnerami projektu będą nauczyciele, pisarze, podcasterzy, artyści, księgarze, edukatorzy i pedagodzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą!
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, a także międzypokoleniowa, zapośredniczona przez aktywny udział w życiu kulturalnym integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z różnych środowisk, dzielnic Sosnowca i – szerzej – miast regionu, pobudzanie w nich potrzeby poszerzania zakresu wiedzy z różnorodnych dziedzin kultury i nauki. Zadaniem organizatorów jest również edukacja kulturalna i wiążąca się z nią promocja książek beletrystycznych, poradnikowych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych, płyt CD i DVD oraz winylowych (w skrócie – różnorodnych zbiorów bibliotecznych), kształtowanie zainteresowań kulturalnych, pielęgnowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto – kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego mieszkańców, w piknikowym, wakacyjnym, swobodnym nastroju, sprzyjającym dobrej zabawie, promowaniu współpracy i naturalnej empatii!
MAMY SOLIDNE WSPARCIE:
Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.
Partnerami akcji są: Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Centrum Informacji Miejskiej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Sellmusic.eu.
Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).