Kulturowe Mosty – Polsko-Gruzińskie Spotkania nad Wodą

bstok.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Kulturowe Mosty – Polsko-Gruzińskie Spotkania nad Wodą


Integracja przez sztukę: „Kulturowe Mosty – Rytuały Wody”

Region podlaski w najbliższym czasie stanie się miejscem niezwykłego zdarzenia kulturalnego, które splata lokalne obyczaje z gruzińskimi tradycjami duchowymi. Inicjatywa „Kulturowe Mosty – Rytuały Wody”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej „Engram” i Fundację Yeah!, ukazuje jak dziedzictwo kulturowe i naturalne, symbolizowane przez wodę, może sprzyjać międzynarodowemu i międzypokoleniowemu dialogowi.

Symbolika wody i mostów w kulturze

Projekt opiera się na wyjątkowym znaczeniu wody i mostów, które od dawna są uważane za nośniki historii, tradycji i relacji społecznych. Oficjalne rozpoczęcie międzynarodowych warsztatów polsko-gruzińskich zaplanowano na 1 maja w Wasilkowie, z udziałem artystów z Movement Theatre z Tbilisi oraz polskich twórców z Teatru THE M.A.S.K. i stowarzyszenia „Engram”. Warsztaty dla lokalnej społeczności odbędą się w kilku miejscach, w tym w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie i Zabłudowie, gdzie zarówno młodzież, jak i seniorzy będą mogli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu plenerowego spektaklu.

Finale nad brzegiem rzeki

Plenerowe przedstawienie zaplanowano na 11 maja 2025 roku, które odbędzie się w malowniczej scenerii nad rzeką w Wasilkowie. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:45 i będzie opowiadał o odrodzeniu, przemianie oraz jedności, z naturą jako tłem dla tej symbolicznej opowieści.

„Woda od wieków była nośnikiem opowieści, tradycji i emocji. W naszej kulturze ludowej rytuały wodne niosły ze sobą oczyszczenie, odnowę, były punktem kontaktu człowieka z siłami natury. Chcemy, by projekt “Kulturowe Mosty – Rytuały Wody” stał się mostem łączącym nie tylko kultury, ale i pokolenia,” mówi Krzysztof Kiziewicz, pomysłodawca projektu, reżyser i prezes Stowarzyszenia “Engram”.

Współpraca międzynarodowa

Serdeczne relacje z gruzińskim Movement Theatre z Tbilisi, które specjalizuje się w teatrze fizycznym, pantomimie i tańcu, dodają projektowi międzynarodowego wymiaru. „Dla nas, Gruzinów, woda jest nie tylko elementem przyrody, ale również rytuałem duchowym. To symbol czystości, nowego początku i więzi między ludźmi. Praca nad tym projektem w Polsce to dla naszego zespołu możliwość podzielenia się naszym dziedzictwem oraz stworzenia razem z polskimi artystami i społecznościami uniwersalnego języka sztuki – języka emocji, ruchu i natury,” podkreśla Ioseb Bakuradze, dyrektor artystyczny Movement Theatre.

Projekt obejmuje również realizację filmu dokumentalnego, który ukaże współpracę artystów i mieszkańców, stając się trwałym zapisem budowania „mostów kulturowych”.

Partnerami inicjatywy są liczne instytucje kulturalne, a projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Kulturowe Mosty – Rytuały Wody” realizowane są pod honorowym patronatem Wojewody Podlaskiego.

Idź do oryginalnego materiału