Kultowy przebój Bajmu z lat 80. ma drugie dno. Nikt nie wiedział, o czym jest naprawdę

viva.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: AKPA


"Nie ma wody na pustyni" to nie tylko muzyczny hit lat 80., ale także wyraz buntu wobec rzeczywistości PRL-u. Beata Kozidrak ujawnia, iż pod pozornie prostym tekstem kryje się głęboka metafora braku wolności. Zobacz, jak powstał utwór, który do dziś budzi emocje i skrywa zaskakujące kulisy.

Bajm – początki zespołu i debiutancki album

Zespół Bajm powstał w 1978 roku w Lublinie. Jego wokalistką została Beata Kozidrak, która od samego początku przyciągała uwagę swoim charakterystycznym głosem i sceniczną charyzmą. W 1983 roku grupa wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu "Bajm". Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z tej płyty okazała się piosenka "Nie ma wody na pustyni".

ZOBACZ TEŻ: Fani czekali miesiącami, legenda wraca na całego! Kozidrak znów na scenie. Znamy datę

"Nie ma wody na pustyni" – analiza tekstu i ukryty przekaz

Utwór "Nie ma wody na pustyni" błyskawicznie zyskał popularność i dotarł do drugiego miejsca Listy Przebojów Trójki. Jednak jak się później okazało, piosenka kryła w sobie znacznie więcej niż tylko wpadający w ucho refren. Beata Kozidrak przyznała, iż tekst tej piosenki zawierał metaforyczny przekaz dotyczący braku wolności i represyjnej rzeczywistości PRL-u. W czasach, gdy otwarta krytyka władzy mogła mieć poważne konsekwencje, artyści często uciekali się do symboliki i alegorii – i dokładnie tak było w przypadku tego utworu.

Kulisy powstania teledysku – zdjęcia na Pustyni Błędowskiej

Teledysk do piosenki "Nie ma wody na pustyni" powstawał w dwóch lokalizacjach. Początkowo zdjęcia kręcono na nadwiślańskich wydmach w Warszawie. Później, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zamierzało promować Polskę za granicą, realizowano nową wersję teledysku na Pustyni Błędowskiej. Co ciekawe, zdjęcia odbywały się zimą – członkowie zespołu musieli więc udawać, iż cierpią z powodu gorąca, mimo iż w rzeczywistości panował siarczysty mróz. To jeszcze jeden przykład na to, jak artyści musieli radzić sobie z trudnościami tamtej epoki.

CZYTAJ TEŻ: Stworzyli hymn lat 90. Bez tego kultowego hitu żaden koncert się nie odbędzie

Symbolika i metafory w twórczości Bajmu

"Nie ma wody na pustyni" to jeden z wielu przykładów, w których Bajm wykorzystywał symbolikę i metafory, by przemycić ważne treści społeczne. W czasach PRL-u, kiedy swoboda wypowiedzi była ograniczona, muzyka stawała się formą oporu i ucieczki. Teksty piosenek często zawierały ukryte znaczenia, zrozumiałe dla słuchaczy, którzy żyli w tej samej rzeczywistości. Dzięki temu Bajm nie tylko zdobywał popularność, ale też zyskiwał uznanie jako zespół zaangażowany społecznie.

Źródło: Złote Przeboje

Idź do oryginalnego materiału