Która prawda?
1
Padło zapotrzebowanie na felieton. Żeby napisać coś o prawdzie. Wprawdzie, pisanie o prawdzie, prawdziwie mnie nie fascynuje, bo prawda jest nudna. Nie ma się w niej do czego przyczepić i, po prawdzie, prawdę mówiąc nie wiem od czego zacząć. Skoro jednak jest prawdziwe zapotrzebowanie, to felieton nie może być lipny, czyli nieprawdziwy. Nie mylić z nieprawym. Kot się przygląda podejrzliwie, bo miał być nakarmiony, a ja stukam w klawisze. Miau…
2
Jak wiemy z ust wspaniałego głosiciela prawdy, żeby nie powiedzieć prawdy najwyższej: „Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda”
– Józef Tischner, Historia filozofii po góralsku. Trudno toczyć spór z fachowcem najwyższej klasy, będącego zarazem wysłannikiem Najwyższego, jednak nieodżałowany ksiądz Józef nie żyje już od ćwierćwiecza, a w tym czasie, w sprawie prawdy, zaszły jednak zmiany ogromne. Miał ksiądz rację, ale tylko częściową. Miau…
3
W filmie „Miś” Stanisława Barei, pada taki, kultowy już, tekst, cyt:
„Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy…” – koniec cytatu. Miau…
4
Idąc tym tropem, z całą odpowiedzialnością stwierdzam, iż współczesne media, w tym głównie telewizja i Internet, przerosły wszystko to, co się panu Stanisławowi w tej materii śniło. Prawda czasów jest taka, jak ją wykreują media. Inaczej mówiąc, dzisiaj jest prawda czasów, o których mówią media i prawda ekranu, która mówi, iż media coraz częściej mijają się z prawdą. o ile w jakiejś części, prawda ekranu, podana przez media, nie zgadza się z prawdą czasu, tym gorzej dla prawdy. Prawdy czasów, oczywiście. Miau…
5
Jak się w tym wszystkim połapać, gdy prawdzie czasów zagraża prawda ekranu (czytaj: mediów ogółem). Kiedy „ świento prawda, tys prawda i gówno prawda”, to tylko trzy z wielu prawd podstawowych, bo przecież nie można zapomnieć, iż co człowiek, to inne pojmowanie i inna definicja prawdy. Jak choćby w przypadku polityków, którzy złapani za rękę krzyczą, iż ta ręką to nie jest ich ręka, a złapani na kłamstwie, już w następnej wypowiedzi odwracają kota ogonem albo udowadniają, iż nie powiedzieli tego, co powiedzieli. Swoją drogą, ten kot, to ma naprawdę ciężko. I żadnego konkretnego kota nie mam tutaj na myśli. Miau….
6
Każdy felieton wymaga podsumowania. Prawdę mówiąc, nie wiem, czy tę prawdę chcieliby Państwo przeczytać. Jednak, by być w zgodzie z prawdą, powiem naprawdę jak jest. Tego felietonu miało nie być. Podobnie jak prawdy, której próżno szukać. Po pierwsze; z powodów, które przytoczyłem wyżej. Po drugie; z tej racji, iż im więcej rodzajów prawdy, tym prawdy prawdziwej od kłamstwa odróżnić nie sposób. Dlatego, na tytułowe pytanie: Która prawda?, odpowiadam bez zastanowienia. Każda albo żadna. I tak nie dostrzeżecie różnicy. Miał być felieton, więc jest. Miau…
Bydgoszcz, 10 stycznia 2025 r.,
© Wojciech Majkowski