
I Przegląd Teatralny Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Książka na scenie” za nami i trzeba pogratulować jego organizatorowi – Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu – tej inicjatywy. Było kolorowo, radośnie, zabawnie, emocjonująco, ale też pouczająco i z ważnym przesłaniem.
Uczestników przeglądu oraz zaproszonych gości, między innymi podopiecznych Dziennego Domu Seniora Centrum Usług Społecznych, uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, a także rodziców młodych artystów i uczniów ośrodka, powitała Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW: – Książki na scenie… Co się stało? Chyba dzisiaj z biblioteki uciekły i teraz chcą tutaj na scenie pokazać nam różne, ciekaw rzeczy i bohaterów.
Głos zabrał też starosta Waldemar Jakson: – Dziękuję pani dyrektor i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej imprezy. Bardzo się cieszę, iż nasz ośrodek żyje, iż ciągle są jakieś nowe pomysły. Dzisiejsze wydarzenie łączy pewne płaszczyzny – czytacie książki a teraz możecie być uczestnikami tego, co się w nich dzieje. Myślę, iż będzie to dla Was również wspaniała zabawa.
W pierwszej edycji przeglądu udział wzięli: Teatr „Abrakadabra” SOSW w Świdniku, instruktorzy Anna Persona-Adamczuk i Izabela Miedzińska, Szkolne Koło Teatralne „Ramię w ramię” SOSW w Karczmiskach, instruktorzy Katarzyna Duda i Agnieszka Burek, Teatr „Wesołe Skrzaty” SOSW w Dęblinie, instruktor Małgorzata Kozicka, Teatr „Tacy Sami” SOSW w Firleju, instruktor Aleksandra Ligęza, Teatr „Guzik z pętelką” SOSW Załuczu, instruktor Elżbieta Skrobucha, Teatr „Kulfon” SOSW w Bystrzycy, instruktorzy Katarzyna Lisowska i Lidia Kruk.
Jury w składzie: Dariusz Szałaj, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku, Dorota Żurek, nauczyciel SOSW, wieloletni instruktor teatralny, Daniel Salman, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Mirosław Kwiatosz, naczelnik wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Świdniku.
– Nasza praca nie była tak trudna jak Wasza w dniu dzisiejszym, ale obrady były burzliwe. Wszystkim bardzo dziękujemy za wspaniałą, profesjonalną postawę na tej scenie. Chcielibyśmy wszystkich nagrodzić pierwszą nagrodą, co oczywiście nie jest możliwe, musieliśmy więc to w jakiś sposób uporządkować – mówił D. Szałaj.
Wyniki:
I miejsce Szkolne Koło Teatralne „Ramię w ramię” za spektakl „Rzepka” – za precyzję wykonania poszczególnych elementów układu, piękne zaprezentowanie się każdej postaci, dowcipne wykorzystanie utworów muzycznych.
II miejsce Teatr „Wesołe skrzaty” za spektakl „Żuk” – za piękną pracę nad słowem, dobór kostiumów i precyzyjną reżyserię.
III miejsce Teatr „Abrakadabra” za spektakl „Mały książę” – za debiut i dobór ambitnego repertuaru.
Wyróżnienia:
Teatr „Guzik z pętelką” za spektakl „Bajka o smoku i królewnie” – za ogromną kreatywność inscenizacyjną, scenograficzną, za podjęcie trudu pracy z lalką, bardzo zabawny a jednocześnie niosący ważne przesłanie scenariusz.
Teatr „Kulfon” za spektakl „Rzepka” – za czytelną i wyrazistą pracę nad słowem i interpretację tekstu przez narratora, za pracę zespołową.
Teatr „Tacy Sami” za etiudę „Noce i dnie” – za znakomity dobór kostiumów, precyzyjne i stylowe wykonanie układu tanecznego.
– Bardzo Wam dziękuję. Aż się łezka w oku kręciła, kiedy przypominałem sobie zaprezentowane przez Was bajki. Mam nadzieję, iż pani dyrektor za rok również Was zaprosi – dodał M. Kwiatosz.
Dla gości wystąpili również Dariusz Tokarzewski, Paulina Adamek i grupa przedszkolna (SOSW Świdnik), Melania Błaszczak, Anna Persona-Adamczuk i Jacek Sochocki (SOSW Świdnik), Zespół Tańca Współczesnego „Assemble” (MOK Świdnik, instruktor Monika Majkowska) oraz raz jeszcze Teatr „Abrakadabra” (SOSW Świdnik).
– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w przeglądzie. Brawo dla Was. Dziękuję jury za poświęcony czas, za obrady i wyłonienie tych, którzy wygrali, ale tak naprawdę wszyscy wygrali. Gratuluję Wam. Dziękuję również inicjatorkom i organizatorkom wydarzenia: paniom Izabeli Miedzińskiej, Annie Personie-Adamczuk i Wioletce Maciejczak. Bez nich nie byłoby tego przeglądu. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Świdniku i firmie Remondis za wsparcie finansowe, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za współorganizację, Jackowi Sochockiemu, który zawsze chętnie nam akompaniuje, oraz Monice Majkowskiej i jej zespołowi – mówiła E. Krupa.
Współorganizatorzy/sponsorzy: Powiat Świdnicki w Świdniku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka, Remondis Świdnik Sp. z o.o., Centrum Usług Społecznych w Świdniku, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Patronat honorowy sprawował starosta Waldemar Jakson.
aw















































































