Krzysztof Wojtarowicz – jego obrazy wciąż są żywe

agencja-informacyjna.com 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Krzysztof Wojtarowicz


Agencja Informacyjna: Krzysztof Wojtarowicz – był malarzem wyjątkowym i mimo, iż od jego przedwczesnej śmierci upłynęło już 20 lat, obrazy artysty przez cały czas zachwycają. Teraz można je podziwiać na wystawie „Krzysztof Wojtarowicz: „Malowanie, sposób na życie”, w Zbylut Galeria, w Domu Mody Klif. Krzysztof Wojtarowicz odszedł nagle 15 sierpnia 2004 roku, w wieku 47 lat, pozostawiając po sobie kilkadziesiąt wyjątkowych obrazów.

Spis treści

Wystawa w 20. rocznicę śmierci
Krzysztof Wojtarowicz – co było jego pasją?
Co myślał artysta o swojej sztuce?
Jaki jest program wernisażu wystawy „Krzysztof Wojtarowicz: „Malowanie, sposób na życie”?
Jak wspomina artystę Krystyna Zbylut?
Kim są organizatorzy, partnerzy i patron medialni wystawy
Kim jest Krzysztof Wojtarowicz?
Jakie galerie otworzył Krzysztof Wojtarowicz?
Gdzie pracował i podróżował Krzysztof Wojtarowicz?
Jakie wystawy indywidualne miał Krzysztof Wojtarowicz?

Wystawa w 20. rocznicę śmierci

22 sierpnia 2024 r. w 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Wojtarowicza: Zbylut Galeria, w Domu Mody Klif, na warszawskiej Woli, organizuje wystawę obrazów i zdjęć „Krzysztof Wojtarowicz: Malowanie, sposób na życie”. Wydarzeniu będzie towarzyszył panel wspomnień gdzie przyjaciele i mecenasi twórczości będą przypominać, przybliżyć gościom życie i twórczość Krzysztofa Wojtarowicza.

Krzysztof Wojtarowicz – co było jego pasją?

Pasją Krzysztofa Wojtarowicza było malarstwo. Był malarzem, który w swoich przemyśleniach o sztuce twierdził, iż złożoność odniesień malarskich sprawia, iż wbrew narzucającym się powierzchownym skojarzeniom malarstwo nie jest łatwe w interpretacyjnym odbiorze. Artysta tworzył wizualne figury retoryczne obrazów, których warstwy znaczeń nakładają się kolejno na siebie. Warto w tym miejscu przypomnieć tekst, który napisał tuż przed śmiercią odnoszący się do sztuki i własnej twórczości

Co myślał artysta o swojej sztuce?

„Powstają nowe dziedziny sztuki, ale moje malarstwo jest zakorzenione w tradycji.” – Uważał Krzysztof Wojtarowicz – malarz, który zył w latach 1957-2004. – „Porównując moje prace sprzed wielu lat, z tymi które powstały ostatnio, mimo wyraźnych różnic widać tę samą rękę. Moje malarstwo pozostaje figuralne, choć inspiracje były różne. Zmienia się technika malowania, można powiedzieć, iż potrafię więcej. Obok „fotograficznej” dokładności lubię przypadek, gest pędzla, fakturę. Z realistycznym pierwszym planem kontrastuje drugi, gdzie króluje nieokreślona abstrakcyjna kompozycja, malarski cocktail. Jednoznaczny realizm pierwszego planu podkreśla kontrolowany chaos otoczenia.” – Twierdził – Uważał Krzysztof Wojtarowicz – malarz, który zył w latach 1957-2004.

Jaki jest program wernisażu wystawy „Krzysztof Wojtarowicz: „Malowanie, sposób na życie”?

Wernisaż wystawy obrazów i zdjęć odbędzie się 22 sierpnia 2024 r., w Zbylut Galeria, w Domu Mody Klif, przy ul. Okopowej 58/72 w Warszawie. O godz. 18.00 nastąpi otwarcie ekspozycji. Chwilę później odbędzie się występ wokalistki Oli Januszewskiej – finalistki „Must be the Music” w 2016 r. i programu telewizyjnego „Idol” w 2017 r., która w 2022 roku zajęła drugie miejsce w konkursie „Szansa na Sukces”, po którym nastą multimedialna prezentacja prac malarza.

Następnie organizatorzy zapraszają do wysłuchania wspomnień poświęconych Krzysztofowi Wojtarowiczowi, które mają wygłosić m. in.: Maria Albin, Magdalena Cuisset, Ewa Łaniecka, Anna Sobol, Włodzimierz Kotłowski, Jacek Rostocki, Andrzej Supron, Zbigniew Pindor. Wydarzenie poprowadzi Bogusław Żurek – mecenasa sztuki. O godz.19.40 wystąpi Oleg Basov – wokalista. Po nim odbędzie Lightbox – prezentacja z pracami Krzysztofa Wojtarowicza – Katarzyna Lewko i prezentacja najnowszych technik druku – Maciej Wietczak.

Chwilę później na 1 piętrze w Restauracji Wiking zostanie podany na Tort na okoliczność wernisażu, przygotowany przez Cukiernię Babeczki. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia w będzie realizowany film dokumentalny. Wystawie będzie towarzyszył kiermasz książki o sztuce ze zbiorów artysty. Wystawę obrazów i zdjęć będzie można zwiedzać w dniach od 19 do 31 sierpnia 2024 r., w godz. 10.00-20.00. Kuratorem ekspozycji jest: Julian Wojtarowicz.

Jak wspomina artystę Krystyna Zbylut?

„Krzysztof Wojtarowicz miał oryginalną technikę i genialne pomysły. Może dlatego nie ma na rynku wtórnym jego dzieł, po prostu nikt się ich nie wyzbywa. W jego obrazach są czasami smutne motywy, ale jest w nich piękno i ze wszystkich bije pozytywna energia.” – Twierdzi Krystyna Zbylut – marszand sztuki, właścicielka Zbylut Galeria, prywatnie partnerka nieżyjącego malarza.

– „Kiedy patrzymy na cmentarz, to jest to smutny temat, ale w ujęciu Krzysztofa Wojtarowicza nie wzbudza bolesnych uczuć. Pokazywał świat w bardzo ujmujący sposób. Jego obrazy to niepowtarzalne dzieła. Często przewijał się w nich motyw odejścia, stracił przecież brata, rok później mamę, a w dorosłym życiu najlepszego przyjaciela Bogdana Stodulnego, też malarza… Kilka miesięcy później ojca – ogromny autorytet. To musiało się w jakiś sposób odbić w jego malarstwie. Wydaje mi się, iż on chciał w swojej twórczości przekazać, choć bardzo cierpiał po stracie tylu bliskich osób, iż ostateczne odejście to nie jest nic strasznego. Że to jest kolejny etap naszego życia.” – Wspomina Krystyna Zbylut – marszand sztuki, właścicielka Zbylut Galeria, prywatnie partnerka nieżyjącego.

Kim są organizatorzy, partnerzy i patron medialni wystawy

Organizatorami wystawy obrazów i zdjęć „Krzysztof Wojtarowicz: „Malowanie, sposób na życie” są: Dom Mody Klif, Klub Integracji Europejskiej, Zbylut Galeria, Karl Lagerfeld, Private Klub, partnerami: Warszawska Izba Gospodarcza, Caterina Leman, Kawiarnia john&cafe, Restauracje Wiking, Dr Beata Dethloff, Cosinus, Panelco.art, QPrint, sponsorami są: Cukiernia Babeczki, Klimatyczna meble&decor. Patronat medialny objęli: Agencja Informacyjna, Artinfo.pl, La Vie Magazine, Przedsiębiorcy@eu, Stowarzyszenie Polskich Mediów, magazyn Świat Elit, VIP Magazyn.

Kim jest Krzysztof Wojtarowicz?

Krzysztof Wojtarowicz – malarz. Urodził się w Kwidzynie 31 stycznia 1957 r. Zmarł 15 sierpnia 2004 w Warszawie. Jego ojcem był ppłk dr n. med. Edward Wojtarowicz – specjalista w pediatrii, uzdolniony humanista i matką Zofia z domu Deja. Krzysztof Wojtarowicz studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom 1981 r., w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się scenografią telewizyjną.

Jakie galerie otworzył Krzysztof Wojtarowicz?

Krzysztof Wojtarowicz w latach 1981-1983, okresie stanu wojennego, w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej i obrona reżimu komunistycznego) nie eksponował swoich prac. W 1984 roku. założył Galerię Sztuki Współczesnej, na Międzynarodowym Dworcu Lotniczym w Warszawie, którą prowadził 4 lata. W 1985 roku razem z Weroniką Machowską, otworzył „Galerii TWM” w Geretsried w Republice Federalnej Niemiec. Organizował wiele wystaw współpracując z artystami z Holandii (Obecnie Królestwo Niderlandów), Włoch i Francji. W 1994 r. Krzysztof Wojtarowicz, wspólnie z Bogdanem Stodulnym, założyli Galerię Atelier warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Krzysztof Wojnarowicz dwukrotnie brał udział w Międzynarodowych Targach Sztuki „Inter-art” w pierwszych jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, w piątych jako właściciel zaproszonej galerii.

Gdzie pracował i podróżował Krzysztof Wojtarowicz?

W latach 1996–1998 pracował jako wystawiennik w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był autorem aranżacji plastycznych wielu wystaw m. in.: „Warszawa i jej muzeum”, „Koniec wieku”, „Sztuka polskiego modernizmu 1890–1914”, uznaną za najlepszą wystawę roku 1996, a także „Paryż i artyści polscy wokół E. Bourdella 1890 – 1918”, „Tajemnicza królowa Hatszepsut”. Wielokrotnie podróżował po Europie i Dalekim Wschodzie wystawiając tam i tworząc.

Rok spędził w Amsterdamie, wiele miesięcy podróżował po Chińskiej Republice Ludowej, Królestwie Tajlandii, Mongolskiej Republice Ludowej, Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. W trakcie swoich włóczęg nie przestawał malować, wykorzystując w twórczości malownicze plenery i egzotyczne typy mieszkańców odwiedzanych krain. Był szczególnie wrażliwym portrecistą, a do jego ulubionych modeli należały dzieci. W sposób szczególny doświadczał inspiracji wschodnim ornamentem, którą przelewał na płótna, charakteryzujące się wysmakowaną kolorystyka i niekłamaną dekoracyjnością. Jego twórczość została zauważona w środkach masowego przekazu (w telewizji polskiej, włoskiej, holenderskiej, w radiu oraz w prasie polskiej i zagranicznej.

Jakie wystawy indywidualne miał Krzysztof Wojtarowicz?

Krzysztof Wojtarowicz zorganizował następujące własne wystawy indywidualne: Galeria Forum (Warszawa 1984 r.), Galeria TWM (Geretsried, Niemcy, 1987 r.), Galeria Okęcie (Warszawa 1987 r.), Galeria Dijkstra (Amsterdam, Holandia 1988 r.), Galeria Koszykowa (Warszawa 1989 r.), Galeria Le Logge (Assisi, Włochy 1990 r.), Galeria TEST (Warszawa 1991 r.), Galeria Witryna (Warszawa 1992 r.), Galeria Salle Aquitaine (Monflanquin, Francja 1993 r.), Galeria Bastide (Villreal, Francja 1994 r.), Galeria OZ 1000 (Amsterdam, Holandia 1994 r.), Galeria Atelier (Warszawa 1996 r.), Galeria TEST (Warszawa 1998 r.), Galeria Dom Sztuki (Warszawa 1999 r.), Galeria Serdika (Warszawa 2000 r.), Galeria Kur (Pforzheim, Niemcy 2000 r.), Pałac Lubomirskich (Warszawa 2001 r.), Boathouse (Warszawa 2001 r.), Galeria Lis (Warszawa, 2002 r.) i Galeria Groty (Warszawa 2003 r.).

Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna

AI, Kultura /DEC/ 18.08.2024,

Idź do oryginalnego materiału