Krytyka nowych kostiumów Supermana ma jedną istotną kwestię, o której nie mogę przestać myśleć po Henrym Cavillu

oen.pl 2 dni temu


Streszczenie

  • Kostium Supermana zaprojektowany przez Davida Corensweta spotkał się z mieszanymi reakcjami. Niektórzy fani krytykowali brak wyglądu kosmity.
  • Bardziej funkcjonalna konstrukcja kostiumu kontrastuje z ekspresją tożsamości Henry’ego Cavilla w DCEU.
  • Jednak podejście Jamesa Gunna do Supermana w DCU podkreśla ugruntowaną pozycję bohatera, skupiając się na jego proaktywnym wyborze bycia bohaterem.



Nowy kostium Davida Corensweta dla Nadczłowiek okazał się nie tak spektakularny, jak mógłby być w przypadku nowej serii DCU DC. choćby odfiltrowanie ujęć wykonanych w złej wierze, mających na celu zarabianie na nienawiści (znasz te), zarówno ujawnienie pierwszego kostiumu Supermana, jak i kolejne zdjęcia z planu wywołały pewne skargi.

Uważam, iż jest to dobrze wyglądający kostium, ogólnie rzecz biorąc, z adekwatnym połączeniem modernizmu i klasycznych elementów – równowagę, którą James Gunn zdaje się podkreślać we wszystkich Nadczłowiekestetyki. Ale choćby moje ogólnie pozytywne nastawienie do kostiumu nie może całkowicie uciszyć jednego problemu, który pojawił się gdzie indziej: iż jego garnitur po prostu nie sprawia wrażenia, jakby należał do obcego na Ziemi. I to sprawiło, iż zacząłem się zastanawiać, dlaczego to w ogóle był problem.

Powiązany

Superman: data premiery, szczegóły fabuły i wszystko, co wiemy

Superman to pierwsza część długo oczekiwanego nowego DCU Jamesa Gunna i oto wszystko, co wiemy, od obsady po historię i datę premiery.



Strój Supermana Davida Corensweta nie wygląda na obcego

W porównaniu do kostiumu Supermana Henry’ego Cavilla w DCEU, kostium Davida Corensweta bardziej przypomina mundur. Pod tym względem niektóre krytyki fanów mają rację: choć, jak zawsze, przesadą zostało to przekręcone do oskarżeń, iż Superman jest po prostu facetem noszącym kostium. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, iż kostium Supermana jest prawdopodobnie najważniejszy w filmach komiksowych (obok kostiumu Batmana, oczywiście).


Filmy oparte na komiksach, a szczególnie te produkowane przez Marvel Studios, od lat starają się zminimalizować symbolikę kostiumów. Są funkcjonalne; zbroje lub przebrania, a nie przejawy niezwykłości. Pierwsze spotkanie Thora z Avengersami doprowadziło do żartu o jego pelerynie od faceta w kostiumie robota. Adaptacje X-Menów wielokrotnie żartowały o tym, jak głupi jest kostium Wolverine’a, zamiast po prostu go w nim umieścić i nie martwić się, dlaczego trzeba to tłumaczyć.

DC jest pod tym względem inne, ponieważ Batsuit jest symbolem strachu, a jedną z najciekawszych rzeczy, jaką Zack Snyder zrobił dla Supermana, było wprowadzenie pomysłu, aby kostium był powiązany z kostiumem Kal-Ela. Wchodzi w swoją rolę jako symbol nadziei – rolę, która go wyprzedza, ponieważ kostium jest czymś, co już na niego czeka. Jako taki, bycie obcym i odzwierciedlanie kryptońskiej kultury ma wiele sensu. Stał się również dżinem, którego po prostu nie można wrzucić z powrotem do butelki.


Więc kiedy strój Supermana Davida Corensweta wygląda bardziej jak kostium, funkcjonalnie zaprojektowany i inspirowany kostiumami wojskowymi, ludzie się wściekają. Szczególnie ludzie, którym spodobało się ujęcie Snydera i pomysł, iż kostium oznacza o wiele więcej niż ubrania. Jestem skłonny sądzić, iż w tej krytyce jest coś, przynajmniej na poziomie powierzchownym.

Wygląd Henry’ego Cavilla jako Supermana był raczej wyrazem tożsamości

Można śmiało powiedzieć, iż pomysł ukazania Supermanowi kostiumu jako symbolicznego zaproszenia do uświadomienia sobie swojego przeznaczenia był potężny. W końcu Hollywood ma fetysz na punkcie motywu Wybrańca, a Kal-El przyjmujący mundur swoich skazanych na zagładę przodków jest poetycki. Wzmacnia to także wyobrażenie o nim jako o końcu i przyszłości jego rodu, który Człowiek ze stali bardzo świadomie założył wątek fabularny.


Ten podtekst oznaczał, iż Człowiek ze staliKostium Supermana również został bardzo świadomie zaprojektowany tak, aby wyglądał kosmicznie. Pianka i błyszczące chromowane wykończenie miały wyróżniać się na tle szarego tła Snyder’s Earth. To wszystko było zamierzonym projektem, choćby jeżeli niektórzy ludzie przez cały czas nie potrafią dostrzec ciemniejszych kolorów garnituru Clarka. Ignorowanie kontrastu jest umyślną ślepotą na artystyczny wybór.

Kiedy Clark założył swój kryptoński kostium ze statku zwiadowczego, podjął się swojego przeznaczenia, ale także nawiązał kontakt z drugą połową swojej tożsamości. Jego obcą stroną, która była również bardzo celową częścią Człowiek ze stalifabuła. Był to film o lęku przed inwazją i zagrożeniu, jakie Superman stanowi dla Ziemi. Musiał wyglądać jak outsider, jakby nie pasowałJuż teraz można odnieść wrażenie, iż Superman Davida Corensweta różni się pod tym bardzo specyficznym względem.


Powiązany

Całkowicie zmieniłem zdanie na temat kostiumu Supermana Davida Corensweta

Początkowo kostium Supermana zaprojektowany przez Davida Corenswetta nie przypadł mi do gustu, ale po obejrzeniu nowych zdjęć z planu zdjęciowego z euforią mogę powiedzieć, iż zmieniłem zdanie na jego temat.

Dobra wiadomość, myślę, iż „wojskowy wygląd” Supermana ma sens

Obraz niestandardowy: Shaurya Thapa

Chyba iż celowo ignorowałeś wszystko, co James Gunn mówił o Nadczłowiekwiesz już, iż ten Superman jest częścią wszechświata, w którym superbohaterowie są ustanowieni. Są, bez negatywnych konotacji, starymi nowinami. Kiedy Superman jest pokazany, jak zakłada buty z czymś, co jest na niebie nad Metropolis w tym pierwszym ujawnieniu, nie jest obojętny z powodu, dla którego ludzie myślą: to po prostu dla niego zwyczajne.


Gunn tworzy świat, w którym tego typu zjawiska są codziennością, więc po prostu zakłada buty, bez zbytniej ceremonii. Ponieważ jego kostium JEST raczej mundurem niż wyrazem tożsamości, tak jak Cavill. Jest w tym oczywiście nieodłączna symbolika, ale istotną symboliką jest akt wyboru proaktywnego podjęcia bohaterstwa, a nie bycia skazanym na przeznaczenie. Jego kostium nie jest tak ważny, jak powód, dla którego go nosi.

Niektórym może się nie podobać, iż kostiumy podążają za trendami kostiumów MCU, wyglądającymi na wojskowe, z liniami dodającymi realistyczne strefy ochronne, ale dla mnie to po prostu nie stanowi problemu. To oczywiście wybór, ale ja w niego wierzę Nadczłowiekreżyseria i Superman nie wyglądający tak nadzwyczajnie lub obco, sugerują fabułę, której nie widzieliśmy wcześniej w filmach o Supermanie. Pochodzenie, symbolika i cześć zostały już zrobione: Bardziej interesuje mnie świat, w którym bogowie i ludzie (oraz potwory) żyją obok siebie w innej harmonii.


Superman (2025)

Napisany i wyreżyserowany przez Jamesa Gunna, Superman jest pierwszym filmem w odświeżonym DC Universe Warner Bros., który koncentruje się wokół tytułowego bohatera komiksowego. Przedstawia nową wersję Człowieka ze Stali po odejściu Henry’ego Cavilla z tej roli, honorując korzenie postaci jako „uosobienia prawdy, sprawiedliwości i amerykańskiego sposobu życia”.

Data wydania 11 lipca 2025 r
Rzucać David Corenswet, Rachel Brosnahan, María Gabriela De Faría, Edi Gathegi, Nicholas Hoult, Frank Grillo, Nathan Fillion, Milly Alcock, Sara Sampaio, Pruitt Taylor Vince, Skyler Gisondo, Anthony Carrigan, Wendell Pierce, Beck Bennett, Sean Gunn

Zwiększać


Źródło

Idź do oryginalnego materiału