Krótkie, wciągające, intensywne. Oto najlepsze seriale na urlop dla wszystkich

natemat.pl 6 godzin temu
Urlop to idealny moment, by nadrobić dobre seriale – ale nie każdy ma ochotę zaczynać wielosezonowe epopeje. Dlatego przygotowaliśmy listę tytułów, które są krótkie, wciągają od pierwszego odcinka i zostawiają po sobie efekt wow. Są tu i lekkie historie na plażowy chill, i kryminały z klimatem upalnego lata. Będzie krótko, ale treściwie.


Najlepsze seriale na wakacje


Nie chcesz się wiązać w wakacje z pięcioma sezonami? Szukasz czegoś, co pochłonie cię na dwa–trzy wieczory i zostawi z zachwytem? Idealnie trafiłeś/aś. Przygotowaliśmy zestawienie seriali, które są krótkie i wciągające – idealne na urlop, city break albo leniwe wieczory na balkonie.

Każdy z nich ma maksymalnie jeden lub dwa sezony, a wiele można obejrzeć w jeden weekend. Znajdziesz tu mroczne kryminały i thrillery, lekkie historie o miłości, klimatyczne seriale dla fanów podróży, poruszające dramaty i produkcje, które wymykają się klasyfikacjom – ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: wciągają od pierwszego odcinka i nie odpuszczają.

Seriale dla fanów mrocznych klimatów


Długa noc (Max)


Młody student z pakistańskiej rodziny zostaje oskarżony o morderstwo po jednej nocy w Nowym Jorku. Gęsty, powolny i świetnie zagrany thriller, który pokazuje, jak wadliwy jest amerykański system sprawiedliwości i jak łatwo się w nim zagubić.

Zmowa (Max)


Grupa przyjaciółek zostaje wciągnięta w śmierć ich szefa, a z pozoru lojalna paczka zaczyna pękać. Walijska produkcja z mocnym kobiecym głosem i klimatem małego miasteczka, w którym każdy coś ukrywa. Są dwa sezony, ale każdy to inny historia (spokojnie można poprzestać na pierwszym).

Criminal: UK (Netflix)



Minimalistyczny kryminał, który dzieje się wyłącznie w pokoju przesłuchań. Każdy odcinek to inna sprawa i inne starcie między podejrzanym a detektywami. Hipnotyzujące, świetnie napisane i z genialnymi rolami gościnnymi gwiazd.

Pod sztandarem nieba (Disney+)


Mormonizm, fanatyzm i zabójstwo w upalnym Utah. Serial oparty na faktach, z Andrew Garfieldem w roli detektywa, który traci wiarę, im głębiej kopie w tej sprawie. Powolny, przejmujący i mistrzowsko zrealizowany.

Czarny ptak (Apple TV+)


Charyzmatyczny diler trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze, by wyciągnąć wyznanie od domniemanego mordercy. Oparty na faktach dramat z magnetycznymi rolami Tarona Egertona i Paula Waltera Hausera. Intensywne, niepokojące, nie do zapomnienia (warto też włączyć nowy serial twórcy "Czarnego ptaka" – "Dym").

Policjant (Canal+, Prime Video)


Martin Freeman jako policjant na skraju załamania nerwowego, jeżdżący nocami po Liverpoolu. Serial surowy, realistyczny i intensywny. Po seansie zostaje pytanie: ile człowieka zostaje w mundurze?

Ostre przedmioty (Max)


Letni upał, brzęczenie owadów i małe amerykańskie miasteczko na Południu, w którym giną dziewczyny. Amy Adams jako dziennikarka powracająca do rodzinnego domu w serialu opartym na powieści Gillian Flynn. Mroczna, oniryczna opowieść o traumie, rodzinie i ukrytej przemocy.

Seriale dla spragnionych lekkiego klimatu i dramy


Syreny (Netflix)


Kampowa opowieść o siostrach, które nagle znalazły się w dwóch różnych światach. Zaskakuje szczerością i niekomfortowymi prawdami, podlanymi solidną dawką czarnego humoru, dramy i... celowej tandety. Na lato idealne. Plus Julianne Moore jako bogaczka z sekciarskimi zapędami.

Cztery pory roku (Netflix)


Trzy zaprzyjaźnione małżeństwa od lat jeżdżą razem na wakacje. Gdy jedno z nich się rozpada, relacja całej szóstki przechodzi próbę. Kameralna, błyskotliwa, bolesno-zabawna opowieść o związkach, przyjaźni i kryzysach wieku średniego z gwiazdorską obsady (Tina Fey, Steve Carell, Colman Domingo).

Para idealna (Netflix)


Przygotowania do ślubu na bajkowej wyspie zamieniają się w policyjne śledztwo. Świeża adaptacja powieści Elin Hilderbrand łączy romans, thriller i rodzinne sekrety. Świetne do binge'u, rasowe guilty pleasure.

Konflikt: Capote kontra socjeta (Disney+)


Stylowe lata 70., pisarz Truman Capote i kobiety Nowego Jorku, które zdradził. Serial o przyjaźni, zemście i literackiej próżności. Piękne stroje, cięte dialogi i gorycz prawdziwego upadku.

Awantura (Netflix)


Dwoje nieznajomych, stłuczka drogowa i eskalacja emocji na wiele odcinków. Zabawna, intensywna i celna satyra społeczna. Steven Yeun i Ali Wong rozgrywają tu mistrzowski spektakl gniewu, frustracji i... małostkowości.

Wszystko, teraz! (Netflix)


Brytyjska nastolatka wraca do szkoły po walce z zaburzeniami odżywiania i próbuje nadrobić stracony czas. Mieszanka humoru, dramy i stylu – z ważnym tematem w tle.

Byliśmy łgarzami (Netflix)



Młodzieżowe lato na wyspie, bogata rodzina, mroczny sekret. Ekranizacja bestsellera YA, która zaskakuje nieoczywistym twistem. Idealna dla fanów letnich klimatów z cieniem tragedii i thrillera.

Seriale dla tęskniących za podróżami


Dziewięcioro nieznajomych (Prime Video)


Luksusowy ośrodek wellness, dziewięcioro gości z traumami i tajemnicza guru (Nicole Kidman). Thriller z napiętą atmosferą, tajemnicą i cudownymi widokami australijskiej przyrody.

Najciekawszy obiekty wakacyjne świata (Netflix)


Nie serial fabularny, ale idealna opcja na "oglądanie świata przez ekran". Prowadzący odwiedzają najdziwniejsze i najbardziej luksusowe miejscówki na całym świecie. dla wszystkich, kto kocha podróże i design.

Biały Lotos (Max)


Hawaje. Sycylia. Tajlandia. Czarna komedia o bogatych, którzy zderzają się ze swoimi neurozami na rajskich wakacjach. Piękne widoki, sarkazm i trup (lub trupy) w tle. Wyjątkowo trzy sezony, ale każdy jest oddzielną, skondensowaną historią.

Midnight Diner: Tokyo Stories (Netflix)


Maleńki bar w tokijskiej bocznej uliczce, który otwiera się tylko w nocy. Każdy odcinek to odrębna, kameralna historia z jedzeniem w tle i słodko-gorzkim posmakiem. Idealne dla tych, którzy kochają Japonię i ciepłe ludzkie historie.

Absolutni debiutanci (Netflix)


Dziewiętnastoletnia Lena i jej najlepszy przyjaciel Niko spędzają wakacje nad morzem i kręcą odważny film o miłości, by dostać się do szkoły filmowej. Przybycie nieznajomego wszystko skomplikuje. Polski ministerial young adult zrobiony z czułością, wyczuciem i pazurem. Świarowy poziom.

Ripley (Netflix)


Czarno-biały thriller, który wygląda jak dzieło sztuki. Andrew Scott jako Tom Ripley – oszust, manipulator, kameleon – przemierza słoneczne Włochy zostawiając za sobą zgliszcza. Klimat noir, powolna narracja i styl, który wbija w fotel.

Seriale dla lubiących emocje i refleksję (a czasem łzy)


Sceny z życia małżeńskiego (Max)


Nowoczesna wersja klasyki Bergmana z Jessicą Chastain i Oscarem Isaaciem. Intymna, i bezkompromisowa wiwisekcja związku. Świetnie zagrany dramat, który zostaje pod skórą.

Zmokłe psy (Max)


Samotna matka z Londynu, walka o przetrwanie, dziwna przyjaźń i nieoczywista miłość. Brytyjski serial, który balansuje między dramatem społecznym a czarną komedią. Krótki, bolesny i piekielnie dobry.

Jeden dzień (Netflix)


Emma i Dexter poznają się jednego dnia, a serial wraca do nich co roku przez dwie dekady. Emocjonalna jazda, świetna chemia i zakończenie, które rozdziera serce.

Toksyczne miasto (Netflix)


Opowieść o jednej z największych katastrof środowiskowych w Wielkiej Brytanii – grupa matek z Corby walczy o sprawiedliwość, gdy kolejne dzieci rodzą się z wadami wrodzonymi. Historia, która szokuje, porusza i ukazuje ludzkie dramaty w cieniu zaniedbań systemu.

Asura (Netflix)


Przepiękny i kameralny miniserial Hirokazu Koreedy ("Monster", "Złodziejaszki"). Cztery siostry dowiadują się, iż ich ojciec miał romans – być może z dzieckiem w pakiecie. Dla fanów subtelnych rodzinnych dramatów – pozycja obowiązkowa.

Matki pingwinów (Netflix)


Polski hit o rodzicach dzieci z niepełnosprawnością i atypowością, którzy łączą siły, aby walczyć o swoje pociechy. Empatyczny i autentyczny komediodramat, który porusza, bawi i pokazuje realia "innego" rodzicielstwa. Ważne, mądre, świetnie zagrane.

Nowoczesna miłość (Prime Video)


Każdy odcinek to osobna historia oparta na prawdziwych tekstach z "New York Timesa". Serial o miłości w różnych odcieniach – od romantycznej po przyjacielską. Krótki, pięknie zrealizowany i poruszający.

Colin from Accounts (Prime Video)


Australijski komediodramat z wielkim sercem – o przypadkowym spotkaniu, relacji i... ratowaniu potrąconego psa. Zabawne, wzruszające i cudownie ludzkie.

Seriale dla potrzebujących śmiechu


Nadzwyczajna (Disney+)


Świat, w którym każdy dorosły ma supermoc – oprócz głównej bohaterki. Genialnie napisany serial o byciu przeciętnym wśród niezwykłych. Zabawny, świeży i bardzo współczesny.

Będzie bolało (Canal+)


Szpitalny chaos i czarny humor oparty na dziennikach lekarza. W roli głównej Ben Whishaw. Świetne tempo, mocne emocje, gorzki śmiech. Momentami jest ostro.

Świat oczami Cunk / Życie oczami Cunk (Netflix)


Philomena Cunk próbuje zrozumieć historię świata i tajemnice życia – z absolutnym brakiem wiedzy i logiki, ale zaskakująco celnymi uwagami. Pseudodokument, który rozśmiesza do łez i punktuje absurdy rzeczywistości.

Studio (Apple TV+, Prime Video)


Seth Rogen w roli szefa fikcyjnego studia filmowego, który próbuje realizować swoje ambitne marzenia w Hollywood, gdzie króluje bezmyślne polowanie na gotowe marki, a przemysł zdaje się chylić ku upadkowi. "Studio" to ostra i przezabawna satyra na współczesny shwobiznes.

1670 (Netflix)


Jeśli w Polsce uchował się jeszcze ktoś, kto nie oglądał pierwszego sezonu barokowego hitu Netfliksa, to urlop jest na to idealnym momentem. Bartłomiej Topa jako niegrzeszący inteligencją szlachcic, który próbuje twardą ręką zarządzać swoim majątkiem i chłopami. Przezabawne, absurdalne i zaskakująo aktualne ze znakomitym aktorstwem i celnymi dialogami.

Shrinking / Terapia bez trzymanki (Apple TV+)


Terapeuta po żałobie postanawia przestać udawać, iż wszystko jest OK. Jason Segel i Harrison Ford w komediodramacie o emocjach, terapii i tym, iż wszyscy jesteśmy trochę popsuci.

Guma do życia (Netflix)


Brytyjska komedia o młodej kobiecie wychowanej w religijnej rodzinie, która próbuje odkryć miłość i siebie. Szalona, bezczelna, feministyczna i bardzo śmieszna.

Seriale dla poszukujących ekstremalnych emocji


Świt Ameryki (Netflix)


Brutalny Dziki Zachód w XIX wieku. Krew, błoto i walka o przetrwanie w świecie bez zasad. Intensywny westernowy serial z mocnym tempem, brutalnością, nihilistycznym wydźwiękiem i bohaterami, którym się kibicuje.

Angielka (HBO Max)


Zachwycający wizualnie western o zemście i miłości. Emily Blunt jako Angielka przemierzająca Dziki Zachód. Gwałtowny, poetycki i głęboko ludzki.

The Pitt (Apple TV+)


Emocjonalnie oszczędna, do bólu realistyczna kronika jednego dnia w pogotowiu w Pittsburghu. Każdy odcinek to kolejna godzina długiego dyżuru i oddzielny kryzys – medyczny, społeczny, finansowy – pokazany bez sztucznej dramaturgii. Jest ostro.

Reniferek (Netflix)


Autobiograficzna opowieść o obsesji, przemocy, stalkingu i braku kontroli nad własnym życiem. Wielokrotnie nagradzany serial, który wciąga jak zły sen – ale trudno oderwać oczy. Emocjonalna bomba.

Tysiąc ciosów (Disney+)


Lata 80. XIX wieku. Dwóch przyjaciół z Jamajki przyjeżdża do Londynu i zostaje wciągniętych w bokserski półświatek East Endu. Steven Knight, twórca "Peaky Blinders", wraca do korzeni: jest brudno, brutalnie i bardzo brytyjsko.

Dla fanów czegoś innego


Poker Face (SkyShowtime)


Nietypowy kryminał o kobiecie, która potrafi rozpoznać kłamstwo. Każdy odcinek to osobna sprawa, a całość pachnie retro, ale ma współczesny pazur i dużo humoru. Wciągające i świeże.

Arcane (Netflix)


Animacja na podstawie gry "League of Legends", ale choćby jeżeli jej nie znasz – to dzieło samo w sobie. Wizualnie oszałamiające, emocjonalnie złożone, fabularnie świetne. Arcydzieło.

Ciała (Netflix)


Cztery różne śledztwa, jeden trup i... cztery epoki. Serial, który bawi się czasem, formą i konwencją kryminału. Ambitny, zaskakujący i... robiący z mózgu sieczkę.

Russian Doll (Netflix)


Dzień świstaka na nowo – kobieta umiera i wciąż wraca do tej samej nocy. Przewrotny, błyskotliwy i świetnie zagrany serial, który bawi się formą i filozofią życia.

Maniak (Netflix)


Eksperymentalna terapia, równoległe światy, Emma Stone i Jonah Hill w zaskakujących rolach pogubionych ludzi, którzy nawiązują ze sobą więź. Psychodeliczna i szalona podróż o bólu, samotności i szukaniu sensu.

Rozdzielenie (Apple TV+)


Pracownicy firmy oddzielają życie zawodowe od prywatnego... dosłownie. Kapitalistyczny koszmar z estetyką retrofuturyzmu. Dziwne, błyskotliwe, wciągające – jeden z najlepszych seriali ostatnich lat, który naprawdę warto nadrobić. Dlaczego nie w wakacje?

Idź do oryginalnego materiału