„Krośnieński Salon Poetycki” - spotkanie z Tadeuszem Wojnarem

kbp.krosno.pl 2 miesięcy temu

20 czerwca 2024 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wieczór poetycki Tadeusza Wojnara, który prezentował najnowszy zbiór wierszy "Cztery pory wiersza". Spotkanie - z cyklu "Krośnieński Salon Poetycki" - zorganizowane przez KBP i Grupę Poetycką "Krosno" - prowadził krośnieński poeta Marek Petrykowski.

 Tadeusz Wojnar - urodzony w 1946 r. w Korczynie, mgr filologii polskiej, dziennikarz i publicysta. Debiutował jako poeta w 1969 r. w miesięczniku studenckim "Prometej". W latach 1969-1972 był przewodniczącym grupy poetyckiej "Prometej" w Rzeszowie. Od 1972 r. związał się zawodowo z tygodnikiem regionalnym "Podkarpacie" w Krośnie, w którym do 1993 r. był sekretarzem redakcji. Jako dziennikarz zajmował się głównie tematyką sportową i kulturalną. Za cykl felietonów sportowych "Z autu" otrzymał ogólnopolską nagrodę dziennikarską. Jest autorem monografii Krośnieńskich Hut Szkła oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, a także współautorem albumu "Gmina Korczyna". W latach 2003-2015 był redaktorem naczelnym miesięcznika gminy Korczyna "Prządki". Wiersze drukował m.in. w "Prometeju", "Nowinach", "Profilach", "Podkarpaciu", "Prządkach", "Croscenie", różnych pismach lokalnych i almanachach - ogólnopolskich i regionalnych. Jego poezję emitowało też Polskie Radio Rzeszów, a utwory o Krośnie znalazły się w almanachu "Wiersze z Rzeszowskiego" przygotowanym przez Jerzego Pleśniarowicza. Jest autorem zeszytu poetyckiego "Kielich twych ramion".

 We wstępie do tomu "Cztery pory wiersza" Marek Petrykowski o wierszach Tadeusza Wojnara pisze m.in.:

 Każdy zapis liryczny stanowi wybór pewnej możliwości - jednej z wielu. Zatem wiersz tworzy szereg sposobów wartościowania, odczuwania, wyobrażania. Czy zatem jest realizowaniem niemożliwego? Z pewnością - nie. Chociaż poezja bywa przeciwieństwem dosłowności, to jednak jest nośnikiem rzeczywistych treści poznawczych. Chwyta i spina odległe spostrzeżenia. Obrazy bliży i dali. Jest widzeniem i niedowidzeniem, poczuciem rozszerzalności i zarazem klaustrofobią. Bywa obciążona słowami z jednoczesną funkcją przestrzeni, którą stwarza siłą wyobraźni czytelnika.

 Taka też jest liryka Tadeusza Wojnara - relacją z własnego wzruszenia. Niekiedy jednak tak delikatną, nieśmiałą, jakby autor ciągle ją pisał, jeszcze nie wyodrębnił z siebie. Poeta zdejmuje owo wzruszenie niejako z "iglicy" wschodu i zachodu, z dnia i z nocy. Obrazy ostrołuków, przewyższeń, pagórków, zagonów, miedz - to element zachwytu. Jednak w wewnętrznej podzielności uwydatnia wobec takiego widzenia świata pokorę, skruchę i dyskurs z samym sobą. Ale pojawiają się w jego wierszach też takie przestrzenie - gdzie buduje konstrukcje silne, stabilne, ale i niekiedy ruchome, unaoczniające dynamiczne przekształcenia - jak choćby w wierszu Kościółek św. Wojciecha: Gloria/ - wołam na wysokości/ tam gdzie milczący kapitel/ gdzie święta Rozalia/ i Zofia z córkami. Jednak za chwilę poeta sprawnie przerzuca cały ciężar liryczny na ogólne prawa fizyczności: W fugach Bacha/ skrzypią/ muskane wiatrem/ okiennice.

 Podczas spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej wiersze Tadeusza Wojnara czytał Jacek Buczyński - krośnianin, aktor, animator i reżyser teatralny. Również autor - Tadeusz Wojnar zaprezentował zgromadzonej publiczności kilka utworów z najnowszego zbioru poetyckiego. Oprawę muzyczną wieczoru przygotowała Adrianna Nycz.

W wieczorze poetyckim Tadeusza Wojnara uczestniczyli: Zbigniew Kubit, Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Małgorzata Szeliga, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krosna oraz Dorota Pec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Zycha w Korczynie. Obecnych było też wielu poetów i artystów.

 Grupa Poetycka "Krosno" - współorganizator spotkania z Tadeuszem Wojnarem - zrzesza krośnieńskich poetów i integruje lokalne środowisko literackie, prowadzi też działalność kulturalną i wydawniczą (wydaje almanachy, autorskie zbiory wierszy, a także kwartalnik "Pod Pręgierzem").

Joanna Łach

Idź do oryginalnego materiału