Król Karol z wizytą w Kanadzie. Planowane historyczne wystąpienie

bejsment.com 1 dzień temu

Król Karol III przybędzie w przyszłym tygodniu do Ottawy, gdzie wygłosi mowę tronową w Senacie i odwiedzi mieszkańców podczas meczu hokeja oraz targu rolnego. Wizyta ma wymiar symboliczny – w czasach napięć z USA ma przypomnieć o suwerenności i konstytucyjnych fundamentach Kanady.

Król Karol III i królowa Camilla przybędą do Ottawy w poniedziałek, 26 maja, z pierwszą oficjalną wizytą w Kanadzie od czasu koronacji. Głównym punktem programu będzie historyczne odczytanie mowy tronowej w Senacie – pierwszy taki gest monarchy od ponad czterech dekad.

Wizyta, organizowana na zaproszenie premiera Marka Carneya, ma silny wymiar symboliczny. W czasie narastających napięć na linii Kanada–USA i obaw o suwerenność kraju, obecność króla ma przypomnieć o kanadyjskich tradycjach konstytucyjnych oraz bliskich związkach z monarchią.

– Chodzi o podkreślenie, iż nasze instytucje mają długą historię, iż jesteśmy inni i iż nasza suwerenność wciąż ma znaczenie – komentuje profesor Philippe Lagassé, ekspert ds. monarchii z Uniwersytetu Carleton.

Program wizyty: od hokeja do parlamentu

Król i królowa pojawią się publicznie już w poniedziałek po południu w Lansdowne Park, gdzie odwiedzą targ rolny i wezmą udział w meczu hokeja na trawie. Wieczorem udadzą się do Rideau Hall, gdzie zasadzony zostanie pamiątkowy klon, a królowa Camilla zostanie zaprzysiężona jako członkini Królewskiej Tajnej Rady.

Wydarzeniom będzie towarzyszyć wzmożona ochrona i ograniczenia w ruchu drogowym. Rząd zapowiedział, iż mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach publicznych według kolejności przybycia.

We wtorek o 9:50 rozpocznie się parada wzdłuż Wellington Street. Królewska para przejedzie państwowym landau eskortowanym przez RCMP z Banku Kanady do Senatu, gdzie Karol odczyta mowę tronową rządu liberalnego – w obu językach urzędowych.

To dopiero trzeci raz w historii, gdy monarcha wygłosi mowę tronową w Kanadzie. Poprzednio uczyniła to królowa Elżbieta II w 1957 i 1977 roku.

W uroczystościach udział wezmą m.in. obecna gubernator generalna Mary Simon, członkowie parlamentu, byli premierzy, sędziowie Sądu Najwyższego, a także reprezentanci Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów. Oprawę wydarzenia zapewnią bębniarze, starszyzna Inuków i skrzypek z ludu Metysów.

Wizyta zakończy się ceremonią złożenia wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Król i królowa odlecą do Zjednoczonego Królestwa we wtorek po południu.

Monarchia a suwerenność

Carney, który niedawno odwiedził króla Karola w Londynie, podkreśla, iż odczytanie mowy tronowej przez monarchę to „zaszczyt odpowiadający powadze naszych czasów” i dowód na trwałość kanadyjskiej suwerenności.

Choć Pałac Buckingham nie komentuje polityki – w tym wojny handlowej i działań prezydenta Trumpa – symboliczne gesty króla, takie jak noszenie kanadyjskich odznaczeń wojskowych, sadzenie klonu w Londynie czy wręczenie ceremonialnego miecza Senatowi, są wyraźnym znakiem wsparcia.

To będzie 20. wizyta Karola w Kanadzie i pierwsza, odkąd zasiadł na tronie. Ostatnia wizyta monarchy miała miejsce w 2010 roku, gdy Kanadę odwiedziła Elżbieta II wraz z księciem Filipem.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału