Kristin Hannah to autorka takich bestellerów jak m.in. „Wielka Samotność”, „Słowik”, „Zimowy ogród i „Magiczna chwila”. Jej książki sprzedały się w milionach egzemplarzy, a powieść „Firefly Lane” została zekranizowana. Tego jednak możecie o autorce nie wiedzieć…
Kristin Hannah urodziła się w 1960 roku i dorastała w południowej Kalifornii. Później wyemigrowała z rodzicami na północ. Jako dziewczynka marzyła o karierze baletnicy. Zawodowe życie rozpoczęła jednak w agencji reklamowej, a później wybrała studia prawnicze. Gdy była na trzecim roku studiów, jej mama zachorowała na nowotwór piersi. Gdy podczas wizyty u mamy w szpitalu narzekała na nudne zajęcia, ta powiedziała jej „nie martw się, i tak będziesz pisarką”.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Kristin Hannah – książka z mamą i początek kariery
Spędzając razem ostatnie chwile, Kristin Hannah z mamą postanowiły wspólnie napisać książkę i spisywały pomysły. Studentka prawa chciała napisać horror, ale mama wybrała romans historyczny. Niestety, przegrała walkę z chorobą, a zapiski na lata wylądowały w szufladzie.
Dopiero podczas zagrożonej ciąży, gdy Kristin Hannah musiała spędzić kilka miesięcy w łóżku, za namową męża sięgnęła do starych notatek. Przed porodem miała gotowy szkic pierwszej powieści. W 1991 roku ukazała się debiutancka książka „Wspólnicy” (A Handful of Heaven). Do dziś jako amulet nosi diament z pierscionka zaręczynowego mamy.
Pierwsza powieść Kristin Hannah była wielokrotnie odrzucana przez wydawców. Jeden z nich napisał jej „może masz talent, ciężko powiedzieć, ale nie masz pojęcia o pisaniu książek”.
H.P. Lovecraft – geniusz, który potrzebował pomocy? Smutna biografia
Jakie książki czyta Kristin Hannah i co są inspiruje?
Kristin Hannah nie ukrywa, iż jej ulubiona książka to „Władca Pierścieni”, do którego bardzo często wraca. Trylogię Tolkiena przeczytała pierwszy raz jako trzynastolatka. Kocha epickie opowieści o bohaterach oraz walce dobra ze złem.
Oprócz tego wśród swoich największych literackich inspiracji wymienia „Zabić Droza” (Harper Lee), „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” (Lyman Frank Baum), „Diunę” (Frank Herbert) oraz „Cień wiatru” (Ruiz Zafon Carlos). Uwielbia wszystko co napisał Roald Dahl, szczególnie „Charlie i fabryka czekolady”. Inspiracją są dla niej także twórczość takich autorów jak Susan Eloise Hinton, Anne Rice i Pat Conroy.
Jak pisze Kristin Hannah? Od ręcznych notatek do bestsellerowych powieści
Obecnie Hannah mieszka na wyspie na Hawajach. Przyznaje, iż chociaż ma swój gabinet do pisania, stara się go unikać i tworzy np. w łóżku lub na plaży. Szkice fabuły i pomysły zapisuje manualnie w żółtym prawniczym notesie. Później jej sekretarka przenosi zapiski do komputera i dopiero wtedy Kristin Hannah rozpoczyna adekwatną pracę.
Stephen King – ciekawostk i inspiracje. Czego się boi?
Przyznaje, iż od dawna „tworzy bez emocji, a pisanie książki jest po prostu pracą do skończenia”. „Firefly Lane” uważa za swoją najbardziej osobistą powieść. Nie ukrywa, iż książka „Słowik” mogła nie powstać, bo obawiała się jak wiele trudnych historii musi poznać i jak długo potrwa research.
„Wykształcenie prawnicze pomaga robić dobry research i selektywnie wybierać informacje. Prawnik trenuje warsztat pisarski sporządzając różnego rodzaju formalne pisma. Prawnicy są specjalistami od rozwiązywania problemów, a taka kreatywność przydaje się w tworzeniu prozy”
Jej ulubione bohaterki z własnych powieści to Izzy („Zdarzyło się nad jeziorem Mystic”), Alice („Magiczna chwila”) oraz Isebele („Słowik”).
„Tworzenie bohaterów to piękny, chaotyczny, bałaganiarski i magiczny proces. Najważniejsze w tym procesie są dialogi. Uczę się tego kim są postacie na podstawie tego co mówią”
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i