Ilustrowany Kurier Codzienny IKC
„Pierce” w reżyserii Nelicii Low zdobył Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy na 18. festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrodzono obraz pt. „Życie dla początkujących” oraz aktorów – Agnieszkę Dulębę-Kaszę i Jana Englerta.
Konkurs główny „Wytyczanie Drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych od lat stanowią trzon festiwalu. W pierwszym konkursie jury spośród nominowanych obrazów wybiera najlepszy debiutancki lub drugi w karierze reżysera obraz i nagradza go Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy, której wysokość to 25 tys. dolarów. W Konkursie Polskim 10 najbardziej interesujących rodzimych produkcji ma szansę na Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (100 tys. zł). Zwycięzców festiwalowych rywalizacji ogłoszono w sobotę wieczorem podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Za „zniewalający język filmowy reżyserki i stworzenie wizualnie głębokiego dzieła, które zostaje z nami na długo po zakończonym seansie” Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” otrzymał film „Pierce”. To tajwańsko-singapursko-polska koprodukcja wyreżyserowana przez Nelicię Low. Jury przyznało także specjalne wyróżnienie obrazowi pt. „To nie mój film” Marii Zbąskiej za „uchwycenie istoty robienia filmów i stworzenie intymnego, podnoszącego na duchu dzieła”. Tytuły w tej kategorii oceniali Agnieszka Smoczyńska, Bina Daigeler, Alice Dawson oraz Andrea Riseborough.
W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury doceniło „świeżą, zabawną i emocjonalną interpretację gatunku” w reżyserii Pawła Podolskiego, czyli film „Życie dla początkujących”. Wyboru dokonali Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova. Nagrodę Publiczności zdobył film „Światłoczuła” w reżyserii Tadeusza Śliwy.
Nagrody aktorskie powędrowały do Agnieszki Dulęby-Kaszy oraz Jana Englerta. Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych wyróżniło rolę Dulęby-Kaszy w filmie „Sezony”, zauważając „genialną interpretację scenariusza na najwyższym poziomie i fascynującą podróż od Piotrusia Pana do Scen z Życia Małżeńskiego”. Jan Englert został nagrodzony za stworzenie „niebywale zróżnicowanej i inspirującej postaci” w filmie „Skrzyżowanie”. Jury doceniło jego „świeżą i poruszającą” interpretację człowieka przechodzącego przez trudną życiową sytuację. Natomiast za „kreację, która zwiastuje wspaniałą karierę oraz za wniesienie czułości, wrażliwości i humoru do roli Moni” laureatką nagrody Mastercard Rising Star Award została Magdalena Maścianica za rolę w filmie „Życie dla początkujących”.
Laureatką nagrody Female Voice dla Kobiet Filmu, która jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej, została Dominika Montean-Pańków za film „Skrzyżowanie”.
W konkursie głównym o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy rywalizowały takie obrazy, jak: „Brzydka siostra” w reż. Emilie Blichfeldt, „Chlorophyll” w reż. Ivany Glorii, „Dobra siostra” w reż. Sarah Miro Fischer, „Gulizar” w reż. Belkis Bayrak, „My Fathers’ Daughter” w reż. Egila Pedersena, „Pierce” w reż. Nelicii Low, „Rabia” w reż. Mareike Engelhardt, „Sister Midnight” w reż. Karana Kandhariego, „Smaragda – I Got Thick Skin and I Can’t Jump” w reż. Emiliosa Avraama, „To nie mój film” w reż. Marii Zbąskiej.
Filmami nominowanymi do Konkursu Polskiego były: „Innego końca nie będzie” w reż. Moniki Majorek, „Kulej. Dwie strony medalu” w reż. Xawerego Żuławskiego, „Lany poniedziałek” w Justyny Mytnik, „Rzeczy niezbędne” w reż. Kamili Tarabury, „Sezony” w reż. Michała Grzybowskiego, „Simona Kossak” w reż. Adriana Panka, „Skrzyżowanie” w reż. Dominiki Montean-Pańków, „Światłoczuła” w reż. Tadeusza Śliwy, „Utrata równowagi” w reż. Korka Bojanowskiego, „Życie dla początkujących” w reż. Pawła Podolskiego.
Festiwal rozpoczął się 25 kwietnia i potrwa do niedzieli.(PAP)