Kontratenor i organistka wystąpią w kościele w Grodziszczu. Koncert już jutro

swidnica24.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: materiały promocyjne organizatora, fot. użyczone ze strony www.fundacjadobrejmuzyki.pl


Muzyczne wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Koncerty Ziemi Świdnickiej”. W Kościele pw. św. Anny w Grodziszczu usłyszymy kontratenora Marcina Ciszewskiego z Gdańska, któremu akompaniować będzie organistka Ewą Bąk z Bielska-Białej. Koncert duetu odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 19.00. Wstęp wolny.

materiały promocyjne organizatora, fot. użyczone ze strony www.fundacjadobrejmuzyki.pl

Koncerty Ziemi Świdnickiej po raz siódmy organizowane są przez Fundację Dobrej Muzyki. Dzięki nim muzykę klasyczną i sakralną usłyszeć można w mniej znanych, urokliwych zakątkach regionu. Kameralne muzyczne wydarzenia pojawiają się w wiejskich kościółkach, rzadziej odwiedzanych pałacach i zabytkach.

Poprzedni koncert z tego cyklu nie doszedł do skutku. Ze względu na stan klęski żywiołowej w powiecie świdnickim przełożyliśmy koncert z cyklu Koncertów Ziemi Świdnickiej zaplanowany na 15 września 2024. Zrealizowany zostanie on 20 października 2024 roku o godz. 17.00 w Kościele Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym – wyjaśnia świdnicka organistka Zuzanna Bator, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki.

Kolejne muzyczne wydarzenie już bez zmian. Zgodnie z ustaleniami z ks. Matuszem Pawlicą, proboszczem parafii pw. św. Anny w Grodziszczu, kolejny koncert VII Koncertów Ziemi Świdnickiej, odbędzie się bez zmian. W sobotę, 21 września, o godz. 19.00, w Parafii pw. św. Anny w Grodziszczu usłyszymy kontratenora Marcina Ciszewskiego z Gdańska w duecie z organistką Ewą Bąk z Bielska-Białej – informuje Zuzanna Bator.

VII Koncerty Ziemi Świdnickiej
sobota, 21.09.2024, godz. 19.00,
Kościół pw. św. Anny w Grodziszczu
Ewa Bąk (Bielsko-Biała- Polska) – organy
Marcin Ciszewski (Gdańsk -Polska) – kontratenor*
Wstęp wolny

W programie: A.Campra(1660-1744)- Rigaudon; Caccini(1546-1618)- Canzonetta *; E. Bach(1759-1845)- toccata; A.Lotti(1667-1740)- Arietta „PUR Dicesti, O Bocca Bella” *; Boccherini(1743-1805)- Menuet; Cesarz Leopold I(1640-1705)- Aria „TACI, O Core” *; M.T.A. Pinottini(1720-1795)- Sonata Per Organo; F.Schubert(1797-1828)- Litania , D 343 *; Mozart(1719-1787)- 4 Miniatury Z Cylku „PORANEK I Wieczór”; Brahms(1833-1897)- „O Lady Bird”(Marienwűrmchen) *; I.Spergher(1734-1808)- Sonata F-Dur; Hiller(1811-1885)- Modlitwa*; Quirici(1824-1896)- Polkettina; G. B. Bononcini(1672-1750)- „GLORIA ‘’ Z Opery „GRISELDA”*.

Ewa Bąk pochodzi z Bielska- Białej; ukończyła liceum muzyczne w klasie fortepianu oraz Wrocławską Akademię Muzyczna w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Brała udział w kursach prowadzonych przez: Guy Boveta, Herberta Wulfa, Josefa Hofera, Oliviera Latry, Gerharda Weinbergera, Bernharda Gferera, Wolfganga Zerera, Ludgierda Lohmana, Michala Novenko, Petera van Dijka, Juliana Gembalskiego, Marka Toporowskiego, Mariettę Kruzel-Sosnowską. Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą (Szwecja, Belgia, Niemcy, Czechy, Szwajcaria). Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami: Kałudi Kałudow, Józef Frakstein, Anna Nyberg, Jadwiga Teresa Stępień, Izabela Kłosińska, Jacek Szymański, Dumitru Harea, Marcin Wolak, Marcin Ciszewski (z którym nagrała płytę) oraz z zespołem „Barok Tune”. Ma w swym dorobku artystycznym koncerty z chórami z Japonii, USA , Austri oraz z Orkiestrą Kameralną im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Brała udział jako akompaniatorka w kursie interpretacji muzyki operowej i pieśni w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej, w Starym Bielsku oraz w Wiśle.

Marcin Ciszewski – należy do ścisłego grona pierwszych polskich kontratenorów, którzy posiadają istotny udział w rozwoju sztuki wokalnej nurtu autentyzmu w Polsce przełomu XX i XXI wieku. Ukończył studia jako tenor, kontratenor i haute-countre, co jest ewenementem w skali światowej. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza w 1999 roku. w tej chwili pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadzi swoją klasę śpiewu solowego, wykłada również historyczny śpiew solowy oraz literaturę specjalistyczną w Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej na tej samej uczelni. Bada historię i fizjologię głosów kontratenorowych, prowadzi prelekcje i szkolenia z zakresu emisji głosu dla licznych grup zawodowych i środowisk akademickich. Marcin Ciszewski zaśpiewał kilkaset koncertów w Polsce i całej Europie. Koncertował z uznanymi zespołami, solistami, orkiestrami i dyrygentami. Wystąpił na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. pod patronatem prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i Jacques’a Chiraca (Festiwal Vezere we Francji – program Nova Polska 2004). Ma na swoim koncie kilkanaście światowych prawykonań utworów nie tylko z kręgu muzyki dawnej, ale również prawykonań utworów specjalnie dla Niego napisanych przez kompozytorów współczesnych. Od 2006 roku Marcin Ciszewski współpracuje z wybitną organistką Ewą Bąk. Wspólnie wystąpili na ponad stu krajowych i międzynarodowych festiwalach organowych. Jako wyjątkowy artystyczny duet, dokonują nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych w tym światowych prawykonań utworów polskich kompozytorów m.in. Mariana Sawy i Jacka Urbaniaka. Marcin Ciszewski dokonał wielu nagrań CD, radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, francuskiego telewizyjnego kanału muzycznego Mezzo oraz RadioClassique. Należy do europejskiego stowarzyszenia artystów Spedidam z siedzibą w Paryżu. (SPEDIDAM założona w 1959 roku, jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami własności intelektualnej artystów wykonawców). Za wybitne osiągnięcia swojego chińskiego absolwenta-Tianji Liu, Marcin Ciszewski został uhonorowany międzynarodowymi tytułami: „Oustanding Teacheroraz Excellent Vocal Teacher”.

/oprac. AN/
/Materiały i zdjęcie – Fundacja Dobrej Muzyki, www.fundacjadobrejmuzyki.pl/

Idź do oryginalnego materiału