Koniec pierwszego etapu prac w KL Plaszow. Otwarcie wystawy plenerowej w marcu (ZDJĘCIA)

krknews.pl 10 miesięcy temu

W lutym 2024 r. zakończy się pierwszy etap prac nad upamiętnieniem miejsca pamięci KL Plaszow, który obejmował prace renowacyjne w terenie poobozowym, przy Pomniku Ofiar Faszyzmu oraz przygotowanie nowej wystawy plenerowej. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na 15 marca.

Zakończona została renowacja posadzki pomnika Ofiar Faszyzmu i kładzenie obrzeży cmentarzy żydowskich. Plac apelowy zyskał nową, wyraźniejszą opaskę. Na terenie pojawiły się też okna archeologiczne, pylony pod wystawę plenerową i regulamin, punkty terenowe, konstrukcje pod makiety, schody terenowe oraz tzw. architektura mała – ławki i kosze na śmieci.

Z końcem grudnia pojawił się asfalt na drodze koło pomnika Ofiar Faszyzmu. W dalszym ciągu trwa wykańczanie powierzchni ścieżek, schodów terenowych oraz ul. Abrahama, która pozostaje wyłączona z użytku pieszego.

fot. materiały prasowe

Instytucja, której pełna nazwa to „Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji)”, rozpoczęła działalność 1 stycznia 2021 r. Od 1 marca 2021 r. jest współprowadzona przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt tego miejsca pamięci zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc, takich jak masowe groby czy plac apelowy. Natomiast obok – przy ul. Kamieńskiego, na działce nieobjętej wpisem do rejestru zabytków, powstanie nowy budynek muzealny tzw. Memoriał z wystawą stałą poświęconą historii KL Plaszow, a także parking i park. Wyremontowany zostanie też Szary Dom, w czasie wojny włączony w struktury KL Plaszow. Projekt nie przewiduje odtwarzania infrastruktury obozowej, jak również wznoszenia innych obiektów budowlanych w obszarze poobozowym. Wstęp na teren poobozowy będzie bezpłatny.

Patrycja Bliska

Idź do oryginalnego materiału