KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY” EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2024 / OŚRODEK KONFERENCYJNO-WYSTAWIENNICZY KASZTEL W SZYMBARKU (13 września 2024)

muzeum.gorlice.pl 2 tygodni temu
Kasztel w SzymbarkuDroga Krajowa 28, 38-311 Polska

Zapraszamy serdecznie na konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY", realizowaną w ramach tegorocznych EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA. 13 września 2024 r. godz. 10:00 - 14:00 - Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku.

Wydarzenie ma na celu rozpoczęcie projektu badawczego nad dziedzictwem Teodora Axentowicza. W programie wystąpienia, prelekcje i wykłady znamienitych gości, wernisaż poplenerowej wystawy "Urodzinowy plener u Axentowicza", podpisanie porozumienia o współpracy między Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach a Fundacją na rzecz Wspierania Badań Armenistycznych im. Mesropa Masztoca w Krakowie oraz poczęstunek. W 2024 roku przypada 165 rocznica urodzin Teodora Axentowicza - wybitnego młodopolskiego artysty, ormiańskiego pochodzenia z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Gryf. Rocznica zbiega się z uruchomieniem w marcu br. pierwszej wystawy stałej poświęconej artyście w Ośrodku Konferencyjno - Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku, Oddziale Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.Wystawa prezentuje spuściznę rodzinną Teodora Axentowicza, którą Muzeum częściowo zakupiło, a częściowo przyjęło w depozyt, bezpośrednio od rodziny artysty. Celem przedsięwzięcia jest promowanie i upowszechnianie kolekcji o nadzwyczajnej wartości narodowej, historycznej i kulturowej dla polskiego społeczeństwa. Działalność Muzeum- Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach od lat jest związana z badaniami nad kulturą Rusinów Karpackich. Efektem przedsięwzięcia będzie rozpoczęcie wieloletniego programu badawczego poświęconego zarówno samemu artyście, jak również kulturze huculskiej, a przede wszystkim ormiańskiej. Przedsięwzięcie zakłada nawiązanie ścisłej współpracy z ekspertami w dziedzinie historii sztuki, historykami, etnologami oraz konserwatorami, oraz z dużymi ośrodkami naukowymi i muzeami. Przedsięwzięcie uwzględnia także działania włączające inne lokalne instytucje kultury w celu transferu wiedzy i umiejętności między ekspertami a sektorem kultury oraz sektorem kreatywnym z położeniem nacisku na różnorodność dziedzictwa i dialog międzykulturowy.
W ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA w dniach 14 - 15 września wstęp na wystawy w Ośrodku Konferencyjno - Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku za symboliczne 2 zł.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Iwony Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Patronaty Medialne: Gorlice TV, Gorlice24, Gazeta Krakowska, Muzeon.pl, Niezła Sztuka.plOrganizatorzy: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne w Krakowie, Fundacja na rzecz Wspierania Badań Armenistycznych im. Mesropa Masztoca w Krakowie.

Planowany program konferencji

10:00 - rozpoczęcie konferencji
10:30 - Adrianna Napiórkowska - Bek, inwentaryzator MDKiG , "Znaczenie kolekcji dzieł i pamiątek po Teodorze Axentowiczu w perspektywie rozwoju Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach"
11:00 - Urszula Kozakowska - Zaucha, kustosz w Muzeum Narodowe w Krakowie - "Teodor Axentowicz - portrecista".
11:30 - przerwa kawowa oraz zwiedzanie wystawy stałej
11:45 - podpisanie porozumienia o współpracy między Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach a Fundacją na rzecz Wspierania Badań Armenistycznych im. Mesropa Masztoca w Krakowie.
12:00 - Prof. dr hab. Krzysztof Stopka, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius, "Dzieje Ormian polskich jako kontekst biografii Teodora Axentowicza".
12:30 - dr hab. Andrzej A. Zięba prof. UJ, Katedra Dziedzictwa i Teorii Muzealnictwa UJ, "Ormiańska rodzina malarza - Axentowiczowie w Galicji i Rosji".
13:00 - podsumowanie i zakończenie konferencji .
13:15 - Wernisaż wystawy poplenerowej "Urodzinowy plener u Axentowicza" - wystawa prac Malarni przy Gorlickim Centrum Kultury.
13:30 - poczęstunek

Idź do oryginalnego materiału