Kończy się rewitalizacja łaźni Gwarek w Muzeum Śląskim. Z tej okazji odbędzie się dwudniowy festiwal

katowice24.info 1 miesiąc temu
Dobiega końca proces rewitalizacji łaźni Gwarek. Z tej okazji zaplanowano wydarzenie dla miłośników industrialnych obiektów – Festiwal Gwarka. W programie m. in. koncerty, oprowadzania, warsztaty i wykłady. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Festiwal Gwarka rozpocznie się dziś (22.11) koncertem o godzinie 18:00 i potrwa do jutrzejszego wieczoru. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program:

22 listopada, piątek

18.00 Koncert Artura Rumińskiego
Artur Rumiński związany jest ze śląskim środowiskiem muzyki metalowej. W ramach wydarzenia w Muzeum Śląskim wybrzmią dźwięki oparte na sprzężeniu zwrotnym i modyfikowane przez efekty analogowe.
Miejsce: foyer -4 / budynek administracyjny

23 listopada, sobota

10.30 – 11.30 Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim
Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa szybu Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru goście odkryją jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności oraz jaki miała wpływ na otaczające ją miasto. Zwiedzanie z przewodnikiem nie obejmuje zwiedzania wystaw stałych i czasowych.
Miejsce zbiórki: kasy / budynek główny

12.00 – 16.00 Zabierz Gwarka ze sobą – stanowisko do samodzielnego odbijania linorytu
Jan Nowak, ostatni żyjący z założycieli grupy Gwarek 58, z okazji kończącej się rewitalizacji łaźni Gwarek stworzył stempel linorytniczy przedstawiający jej budynek. Tylko w sobotę, pod okiem edukatorów i wolontariuszy, będzie można samodzielnie wykonać odbitkę linorytniczą i zabrać Gwarka ze sobą do domu.
Miejsce: sala C, poziom -3 / budynek administracyjny

13.00 – 14.00 Spotkanie „Grupa Gwarek 58”
Grupa Gwarek 58 skupiała uzdolnionych plastycznie górników pracujących w kopalni „Katowice”, którzy za główne medium obrali sobie linoryt i rzeźbę w węglu. Na wystawie stałej w Galerii plastyki nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim grupie tej poświęcona została osobna przestrzeń. Ostatnim żyjącym z założycieli Gwarka 58 jest Jan Nowak, który będzie gościem spotkania.
Miejsce: sala B, poziom -3 / budynek administracyjny

11.30 – 12.30 oraz 13.00 – 14.00 Warsztaty „Zrób plakat industrialny”
Spotkanie rozpocznie się od prelekcji dotyczącej grafiki użytkowej. Następnie podczas warsztatów każdy uczestnik będzie mógł wykonać samodzielnie plakat (w technice kolażu) i zabrać go ze sobą.
Miejsce: sala A, poziom -3 / budynek administracyjny

16.00 – 17.00 Wykład „Górnośląska kultura górnicza – fenomen XX wieku”
Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Śląskiego opowie m.in. o tym jak tworzyła się kultura grupy zawodowej górnośląskiej ludności, jak kształtowała się tożsamość mieszkańców przyfabrycznych osiedli oraz o etosie pracy.
Miejsce: sala B, poziom -3 / budynek administracyjny

15.00 – 16.30 Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce
W trakcie zwiedzania goście zobaczą wystawę “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Przedstawiona zostanie również kolekcja Galerii plastyki nieprofesjonalnej i Galerii śląskiej sztuki sakralnej.
Miejsce zbiórki: kasy / budynek główny

18.00 – 19.30 Finał festiwalu: koncert zespołu Raz Dwa Trzy
Miejsce: audytorium / budynek administracyjny
Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne były tylko w kasie Muzeum od soboty, 16 listopada. Obowiązuje limit wydawanych wejściówek: 2 bilety na osobę.

Większość wydarzeń wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Szczegóły dotyczące zapisów i programu dostępne są na stronie internetowej Muzeum Śląskiego TUTAJ

Idź do oryginalnego materiału